Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Taryfy prądu G11 i G12W, czyli jaką taryfę prądu wybrać w domu z pompą ciepła?

Zużycie energii elektrycznej w domu jednorodzinnym na urządzenia grzewcze jest wyższe, jeśli źródłem ciepła jest pompa ciepła, bojler lub kocioł elektryczny. Właściwy wybór taryfy prądowej pozwala obniżyć koszty eksploatacyjne, co jest szczególnie ważne w budynkach ogrzewanych pompą ciepła. Jaka taryfa za prąd sprawdzi się najlepiej? Sprawdzamy!

Sprawdź, jak zaoszczędzić w ramach wybranej taryfy na prąd

Z tekstu dowiesz się:

  • jaka jest stała taryfa dzień i noc,
  • na czym polega taryfa G12w,
  • jakie taryfy na prąd będą najlepsze w domu ogrzewanym pompą ciepła.

W Polsce obowiązują różne taryfy za prąd, które mają zastosowanie w zależności od rodzaju i wielkości zużycia energii. Dla gospodarstw domowych, które korzystają z energii elektrycznej, obowiązują taryfy prądowe oznaczone literą G na początku. Taryfy te uwzględniają specyfikę zużycia energii przez indywidualne gospodarstwa i oferują odpowiednie stawki opłat. Oprócz taryf G istnieją również inne kategorie taryf za prąd, takie jak taryfy oznaczone literą C (dla niewielkich firm oraz gospodarstw rolnych, B (dla dużych firm) oraz A (dla największych odbiorców, np. kopalni czy dużych zakładów przemysłowych).

Przeczytaj też: Tanie ogrzewanie domu z pompą ciepłą – jak to osiągnąć?

Taryfa dzienna i nocna dla gospodarstw domowych – stała czy zmienna? Sprawdź, jakie masz możliwości

Wybór odpowiedniej taryfy za prąd jest istotnym czynnikiem dla gospodarstw domowych, które chcą zoptymalizować swoje koszty związane z energią elektryczną. Wśród różnych opcji dostępnych na rynku najczęściej wybieranymi taryfami są taryfa G11 (taryfa stała) oraz taryfa G12W (taryfa zmienna). Obie te taryfy oferują różne korzyści i dostosowują się do indywidualnych preferencji klientów. Dlatego warto poznać bliżej te możliwości i dokonać świadomego wyboru, aby osiągnąć optymalne efekty w zakresie zarządzania kosztami energii elektrycznej.

Stała taryfa nocna i dzienna, czyli co warto wiedzieć o taryfie za prąd G11

Za podstawową taryfę prądową można uznawać taryfę jednostrefową G11. W jej przypadku cena zakupu energii jest stała we wszystkie dni tygodnia i przez całą dobę. Stawka nocna i dzienna nie różnią się więc między sobą.

Zaletą tej taryfy jest prosta zasada rozliczenia kosztów. Mieszkańcy domu nie muszą zwracać uwagi na optymalizację zużycia energii elektrycznej i planować korzystanie z urządzeń elektrycznych w określonych przedziałach czasu.

Taryfy za prąd G11 o stałej cenie są zalecane do domów jednorodzinnych, w których jedynie ok. 30% energii elektrycznej jest zużywane niezależnie od obecności mieszkańców.

Wykres zużycia energii elektrycznej w domu jednorodzinnym

Podział na taryfę nocną prądu i dzienną, czyli czym jest G12w?

Drugą popularną taryfą prądową jest G12W. Zakłada ona okresy obniżonej stawki za zakup energii elektrycznej. Do dyspozycji pozostają tu pełne dni obniżonej stawki – w weekendy, a także w dni ustawowo wolne od pracy. Dodatkowo niższe stawki na zakup energii obowiązują w dni robocze w odpowiednich godzinach. Jakich?

Sprawdź prąd dwutaryfowy – godziny:

  • 13:00-15:00 – jest to taryfa dzienna z obniżoną stawką,
  • 22:00-6:00 – jest to taryfa nocna prądu z niższą stawką.

Tak więc okres szczytowy w tygodniu roboczym trwa łącznie 14 godzin, a okres pozaszczytowy 10 godzin. W skali całego tygodnia taryfa nocna za prąd, z niższą ceną za zakup energii, obowiązuje przez blisko 60% czasu.

Jednak równocześnie należy pamiętać, że w okresie szczytowym stawka zakupu energii jest wyższa niż w taryfie G11. Typowe budynki jednorodzinne zwykle zużywają około 60-70% energii w porze szczytowej. Wówczas zmiana taryfy z 1- na 2-strefową nie przyniesie zauważalnych korzyści w postaci obniżenia kosztów zakupu energii.

Przeczytaj też: Jak obniżyć temperaturę w domu na noc?

Jaka taryfa za prąd jest najlepsza w domu ogrzewanym pompą ciepła?

Aby móc dodatkowo obniżyć koszty zakupu energii, konieczne jest zwrócenie większej uwagi mieszkańców na odpowiednie używanie sprzętów korzystających z prądu. W szczególności planowanie prania, prasowania czy zmywania w zmywarce w godzinach poza szczytem pozwala uzyskać proporcje taryf prądowych dzień/noc rzędu 45/55%, a nawet 50/50%. Wówczas oszczędności roczne przy wyborze taryfy G12w mogą wynosić około 7% (dla noc/dzień 45/55%).

Pompa ciepła aroTHERM VWL

Przy odpowiedniej konfiguracji systemu większą część energii może zużywać pompa ciepła w nocnej taryfie energetycznej. Dla proporcji zużycia energii noc/dzień 50/50% roczne oszczędności w kosztach zakupu energii elektrycznej mogą przekraczać 10%. Sterownik pompy ciepła powinien pozwalać na wprowadzanie nastaw czasowych dla podgrzewania wody użytkowej, a także regulację temperatury pomieszczeń. Duże możliwości leżą tu po stronie akumulacji ciepła: czy to w zbiornikach buforowych ciepła, czy nawet w systemie ogrzewania podłogowego.

Wiesz już, jak skonfigurować pracę swojego urządzenia, aby oszczędzić w ramach wybranej taryfy energii? Sprawdź nowoczesne pompy ciepłaVaillant, z którymi ogrzewanie stanie się prawdziwie ekonomiczne i ekologiczne.

Przeczytaj też: Wymagania i wymiary kotłowni z pompą ciepła