Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Jak oszczędzić na ogrzewaniu dzięki pompie ciepła? Wybierz wysokiej jakości urządzenie dopasowane do Twoich potrzeb

Codzienna rzeczywistość przypomina nam o regularnie rosnących cenach energii elektrycznej. W miarę jak rachunki za prąd stają się coraz bardziej obciążające dla naszych portfeli, poszukiwanie rozwiązań, które pozwolą na ich obniżenie, staje się tylko zrozumiałe, ale wręcz obowiązkowe. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na oszczędzanie na ogrzewaniu jest zastosowanie pompy ciepła, urządzenia coraz popularniejszego w domach i mieszkaniach. Warunek jest jednak jeden – aby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, wybór tego sprzętu musi być dokładnie przemyślany.

Pompa ciepła aroTHERM plus

Oszczędności wynikające z pompy ciepła nie przychodzą same, a efekty działania urządzenia zależą od wielu czynników. Niestety pompa ciepła nie jest jak magiczna różdżka usuwająca wszystkie problemy. Jest jedynie (a może wręcz aż!) narzędziem, które, odpowiednio dobrane i wykorzystane, pozwoli wyjść naprzeciw rosnącym cenom energii. Dlatego tak istotne jest odpowiednie przygotowanie do zakupu i wybór pompy ciepła, która będzie spełniać nasze oczekiwania. Poniżej znajdziesz porady, jak osiągnąć najlepsze efekty i oszczędności.

1. Przed zakupem pompy ciepła (i każdego innego urządzenia grzewczego) należy wykonać audyt energetyczny lub sprawdzić świadectwo energetyczne

Zanim zainwestujesz w pompę ciepła, warto przeprowadzić audyt energetyczny domu lub sprawdzić świadectwo energetyczne. Nowe budynki, a także domy i mieszkania, które mają być sprzedane lub wynajęte, muszą posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej. Zawiera ono bowiem, podobnie jak audyt, informacje, jakie jest zapotrzebowanie nieruchomości na energię do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej, wentylacji oraz chłodzenia.

Która analiza – audyt czy świadectwo – pozwoli lepiej określić, ile energii potrzebujesz do ogrzania i przygotowania c.w.u. przed zakupem pompy lub innego urządzenia? Świadectwo energetyczne określa klasę efektywności energetycznej budynku i koszty energii potrzebnej do ogrzewania budynku. Z kolei audyt jest rozwiązaniem bardziej szczegółowym. Dzięki niemu będziesz znać konkretne sposoby na poprawę efektywności energetycznej budynku.

2. Marka, renoma i sposób wykonania urządzenia mają ogromne znaczenie

Kolejnym ważnym krokiem jest wybór odpowiedniej pompy ciepła, a dokładnie zakup produktu od sprawdzonej marki. Na fali popularności urządzeń tego typu możesz spotkać oferty produktów o przeróżnych parametrach, właściwościach i rozmiarach. W przypadku zakupu pompy nie warto kierować się jedynie ceną urządzenia i chwytliwymi hasłami. Mamy świadomość, że koszt zakupu pompy jest dość wysoki. Warto jednak pamiętać, że początkowa oszczędność w wyborze nie do końca sprawdzonego urządzenia będzie miała konsekwencje w postaci np. bardzo wysokiego zużycia prądu, niskiej jakości samego sprzętu czy braku wsparcia technicznego. Dlatego przed zakupem pompy ciepła koniecznie rozeznaj się w rynkowych ofertach. Na co warto zwrócić uwagę?

  • Wybieraj pompy od sprawdzonych firm, które mają długoletnie doświadczenie w produkcji urządzeń tego typu.
  • Nie daj się złapać na pięknie brzmiące hasła, np.: „Najlepszy polski produkt” bez dokładnego sprawdzenia firmy i miejsca produkcji pompy.
  • Skontaktuj się z bliskimi, którzy mają zamontowaną pompę lub inne ekologiczne urządzenie grzewcze i zapytaj się o ich doświadczenia z różnymi firmami. Możesz też przejrzeć fora i grupy w mediach społecznościowych.
  • Skontaktuj się z kilkoma firmami produkującymi sprzęt i dopytaj o szczegóły.
  • Skontaktuj się z montażystami zajmującymi się pompami ciepła i zapytaj o ich rekomendacje.

Jeśli zdecydujesz się na zakup pompy ciepła Vaillant, możesz być pewny wysokiej jakości sprzętu. Jesteśmy niemieckim producentem urządzeń grzewczych z ponad 120-letnim doświadczeniem. W Polsce działamy od 1992 r. i od tego czasu zaufało nam setki tysięcy zadowolonych właścicieli i użytkowników budynków. Nasze najnowocześniejsze pompy powstają w zakładach produkcyjnych w Remscheid w Niemczech, gdzie stale rozwijamy i testujemy nowe technologie. Posiadamy bazę Autoryzowanych Instalatorów, którzy wiedzą wszystko o naszych produktach, znają najlepsze sposoby montażu i potrafią doradzić klientowi, jaki sprzęt wybrać. Pompy Vaillant mają także gwarancję dostarczaną przez firmę dokonującą pierwszego uruchomienia. Gwarancja może obejmować 12 miesięcy od momentu Pierwszego Uruchomienia (gwarancja podstawowa) oraz dodatkową gwarancję materiałową na sprężarkę pompy flexoTHERM flexoCOMPACT na 10 lat. Wsparcie Vaillant nie kończy więc na samym etapie zakupu.

Pompa ciepła aroTHERM pure

3. Czy można kupić taniej pompę ciepła?

Jak już pisaliśmy – pompy ciepła są dość drogimi urządzeniami. Możliwe więc, że nie trafiają do Ciebie argumenty o większej oszczędności na rachunkach za ogrzewanie, bo obawiasz się, że zwrot z inwestycji będzie niewspółmiernie niski do poniesionych kosztów. Czy to oznacza, że masz od razu zrezygnować z wyboru ekologicznego urządzenia grzewczego? W żadnym wypadku!

Cały czas możesz złożyć wniosek o udział w programie Czyste Powietrze, dzięki któremu zaoszczędzisz na zakupie i montażu pompy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dokładna wysokość dotacji zależy od poziomu dofinansowania (program zakłada trzy progi), Twoich dochodów oraz oczywiście tego, ile będzie kosztować zakup i instalacja pompy.

Więcej na temat celów, zasad i założeń przeczytasz na naszej stronie poświęconej programowi Czyste Powietrze.

4. Ile energii zużyje wybrana pompa ciepła? Koniecznie to sprawdź!

Jeśli chcesz kupić pompę ciepła, warto wiedzieć, ile takie urządzenie będzie zużywać prądu i ile to może Cię kosztować. Dlaczego jest to takie istotne? Efektywność pompy ciepła w dużej mierze zależy od tego, jakie ilości energii elektrycznej potrzebuje do działania, a to z kolei wpływa bezpośrednio na Twoje rachunki za prąd.

Pompa ciepła aroTHERM plus

Szacunkowo pompa ciepła w energooszczędnym domu zużywa zwykle 10-15 kWh/m2 energii elektrycznej w ciągu roku. Z kolei do podgrzewania wody użytkowej potrzebuje około 200-350 kWh rocznie na jednego mieszkańca. Przy obliczaniu zużycia prądu przez pompę kluczowy jest współczynnik SCOP. Pozwala on obliczyć, ile prądu zużyje pompa w ciągu danego okresu. O tym, jak sprawdzić jego wartość przeczytasz w naszym artykule: Roczne zużycie prądu w domu jednorodzinnym z pompą ciepła – ile może wynosić i jak to sprawdzić?.

5. Ogrzewaj jeszcze taniej! Z tymi sposobami mocniej obniżysz rachunki

Ostateczne oszczędności związane z pompą ciepła zależą nie tylko od samego urządzenia, ale również od prawidłowego montażu, a także Twoich decyzji. Aby jeszcze mocniej ograniczyć koszt pracy pompy ciepła, sprawdź dwa skuteczne sposoby:

zmień taryfę – prąd dwutaryfowy dostępny w taryfie G12W zakłada okresy mniejszej stawki za energię elektryczną, w których trakcie pompa może wytwarzać ciepło,

postaw na ogrzewanie hybrydowe – połącz działanie pompy ciepła z gazowym kotłem kondensacyjnym, dzięki czemu oba urządzenia będą ze sobą współpracować w trybie biwalentnym równoległym (oba sprzęty działają jednocześnie) lub biwalentnym alternatywnym (kocioł działa na zmianę z pompą ciepła).

Jeśli interesuje Cię instalacja pompy ciepła, warto kompleksowo podejść do jej założenia. Zlecenie audytu energetycznego, wybór sprawdzonej firmy, obliczenie zużycia prądu oraz wykorzystanie sposobów na obniżenie kosztów zakupu i działania pompy to kluczowe czynniki wpływające na oszczędności związane z ogrzewaniem. Warto również zwrócić uwagę na ekologiczny aspekt korzystania z pompy ciepła, ponieważ troska o naszą planetę to inwestycja w przyszłość. Dlatego też zachęcamy do skorzystania z ekologicznych rozwiązań, takich jak pompy ciepła.