Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Rodzaje pomp ciepła powietrze-woda – wady i zalety

Podział pomp ciepła powietrze-woda zazwyczaj przeprowadza się ze względu na ich budowę. Możemy wyróżnić pompy typu MONOBLOK i SPLIT – oba rodzaje pomp ciepła mają zalety, które przemawiają na ich korzyść. Wybór rodzaju pompy ciepła będzie zależny od możliwości jej zabudowy w budynku, a także preferencji użytkownika. Czym charakteryzują się poszczególne typy pomp ciepła? Sprawdźmy to!

Pompa powietrze/woda w gospodarstwie domowym

Z tekstu dowiesz się:

  • jak zbudowana jest pompa ciepła MONOBLOK i czym się różni od pompy typu SPLIT,
  • jak sprawdzić, czy wybrana pompa ciepła jest głośna, i dlaczego jest to ważne.

Pompy ciepła typu powietrze-woda są najchętniej stosowanym rozwiązaniem w tym segmencie urządzeń. Ich instalacja nie wymaga specjalnych przedsięwzięć projektowych, ponieważ dolnym źródłem ciepła jest powietrze, do którego dostęp jest bezproblemowy. Jakie cechy charakterystyczne mają poszczególne rodzaje pomp ciepła powietrze-woda ?

Pompa ciepła SPLIT czy MONOBLOK – którą wybrać?

Pompa ciepła MONOBLOK jest pompą ciepła jednosegmentową – składa się z tylko jednego bloku. Może być zainstalowana wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Zainstalowanie jednostki wewnątrz chroni jej elementy przed czynnikami atmosferycznymi. Wiąże się to jednak z ryzykiem zwiększenia hałasu wewnątrz budynku, a także koniecznością wykonania dużych otworów w pomieszczeniu dla wyprowadzenia kanałów powietrznych. Zabudowanie jednostki na zewnątrz budynku eliminuje ryzyko większego szumu w domu, ale wymaga zabezpieczenia pompy ciepła MONOBLOK przed zamarzaniem wody np. w razie przerwy w dostawie energii elektrycznej.

Ważną zaletą pomp ciepła MONOBLOK jest prostota montażu. Cały układ chłodniczy mieści się w jednym bloku i nie wymaga specjalnych prac przy instalacji. Dzięki temu montaż i uruchomienie przebiega łatwiej, gdyż od firmy wykonawczej nie są wymagane uprawnienia chłodnicze. Pompy ciepła MONOBLOK posiadają także mniejszą ilość czynnika chłodniczego. Jest to istotne z punktu widzenia tzw. ustawy f-gazowej, gdyż pompy ciepła z ilością czynnika chłodniczego większą niż 3 kg podlegają obowiązkowi rejestracji.

Zaletą pomp ciepła typu SPLIT jest eliminacja źródła hałasu z budynku. Sprężarka, a także wentylator parownika są umieszczone w jednostce zewnętrznej. W klasycznym rozwiązaniu jednostka zewnętrzna łączy się z wewnętrzną w budynku przewodami z czynnikiem chłodniczym. Eliminuje to ryzyko zamarzania układu pompy ciepła. Utrudnieniem jest z kolei konieczność ingerencji w układ chłodniczy pompy ciepła. Wykonawca musi wobec tego posiadać uprawnienia chłodnicze.

A zatem – monoblok czy split? A może kompromis? Specjalnym rozwiązaniem jest pompa ciepła typu SPLIT, w której pomiędzy jednostkami jest zastosowany obieg czynnika niezamarzającego na bazie glikolu. Łączy to w sobie zalety pomp ciepła MONOBLOK i SPLIT. Dzięki takiej konstrukcji w pompach ciepła flexoTHERM i flexoCOMPACT można wybrać dowolne dolne źródło ciepła – powietrze, grunt lub wodę.

Typy pomp ciepła woda-powietrze w zależności od wytwarzanego hałasu

Konstrukcja pompy ciepła, a także warunki jej zabudowy wpływają na głośność słyszaną przez ludzkie ucho z różnej odległości. Które pompy ciepła są najcichsze? Wszystko zależy od umiejscowienia w pompie sprężarki i wentylatora.

Do najcichszych pomp ciepła należą zwykle pompy typu MONOBLOK w wersji do ustawienia wewnątrz budynku. Również pompy ciepła typu SPLIT z obiegiem glikolowym pomiędzy jednostką zewnętrzną i wewnętrzną osiągają niskie poziomy hałasu. Sprężarkę umieszczono w nich w jednostce wewnętrznej, co daje większą szansę na obniżenie emisji hałasu na zewnątrz budynku.

Co jeszcze warto wiedzieć o powietrznych pompach ciepła? Dowiedz się więcej!

Najcichsze pompy ciepła uzyskują poziom mocy akustycznej w zakresie 40-50 dB. Wśród pomp ciepła typu SPLIT z obiegiem chłodniczym pomiędzy jednostkami za bardzo ciche można uznać te, które uzyskują poniżej 55 dB. Przykładem są tutaj pompy Vaillant aroTHERM Split VWL.

Konstrukcja pompy ciepła ma znaczący wpływ na efektywność jej pracy oraz na Twoje najbliższe otoczenie. Teraz możesz dokonać wyboru na podstawie warunków, w których pompa ciepła ma pracować, jak i preferencji mieszkańców domu. Pompa ciepła split czy monoblok? Wybierz tę, która najlepiej sprawdzi się w Twoim gospodarstwie.