Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Sprężarka inwerterowa w pompie ciepła

Współczesne pompy ciepła cechuje wysoka sprawność pracy. Potencjał rozwoju leży w konstrukcji urządzenia, a także w jego poszczególnych elementach – jednym z nich jest sprężarka inwerterowa. Istotny wpływ na efektywność pracy pompy ciepła ma również rodzaj sprężarki. Decyduje on w największym stopniu o zużyciu energii elektrycznej – przeciętnie przypada na nią około 90% całkowitego zużycia energii elektrycznej przez pompę ciepła. Poznaj zasady działania sprężarki i korzyści z jej zastosowania.

Pompa ciepła aroTHERM plus

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie wyróżnia się sprężarki do pomp ciepła,
  • na jakiej zasadzie działa sprężarka inwerterowa i silnik inwerterowy
  • jakie korzyści z użytkowania przynoszą sprężarkowe pomy ciepła.

Sprężarka inwerterowa czy standardowa?

Zastanawiasz się, jaka sprężarka do pompy ciepła okaże się najlepszym wyborem? Zanim przystąpisz do podjęcia tej ważnej decyzji, koniecznie zobacz, jakie wyróżnia się rodzaje sprężarki w pompach ciepła:

  • Sprężarka tłokowa – rzadko stosowana ze względu na niską sprawność, nierównomierną pracę i zwiększony poziom drgań. Jej zaletami są przede wszystkim niska cena i prosta konstrukcja. Spotykana w pompach ciepła do c.w.u. o małej mocy.
  • Sprężarka spiralna – inaczej Scroll, cechuje się wysoką sprawnością, stabilną i cichą pracą, a także równomierną wydajnością. Wymaga dużej precyzji wykonania, dlatego jest najdroższa. Spotykana w pompach ciepła o dużej mocy (od ok. 10 kW).
  • Sprężarka rotacyjna – zasada działania polega na sprężaniu czynnika chłodniczego (najczęściej to ciecz chłodnicza, np. freon) w celu podniesienia jego temperatury i przekazania ciepła z jednego medium do drugiego. Sprężarka rotacyjna jest szeroko rozpowszechniona, występuje w wielu odmianach – najprostszej, z jednym tłokiem działającym w trybie ON/OFF i w bardziej zaawansowanych, z podwójnym tłokiem i płynną (inwerterową) regulacją wydajności.

Standardowe sprężarki stosowane w pompach ciepła pracują na zasadzie, włącz/wyłącz (ON-OFF). W przypadku pomp ciepła typu solanka-woda nadal znajdują one najczęstsze zastosowanie. W najpopularniejszych na rynku pompach ciepła typu powietrze-woda taki sposób regulacji niesie za sobą jednak wiele niedogodności związanych z większą zmiennością warunków pracy (temperatura zewnętrzna). Regulator może bowiem jedynie włączyć lub wyłączyć tradycyjną sprężarkę, natomiast nie reguluje jej wydajności.

Przeczytaj też: Współczynnik COP pomp ciepła – jak określić sprawność pompy ciepła?

Sprężarka inwerterowa i silnik inwenterowy – zasada działania

Zastanawia Cię, jak działają pompy ciepła sprężarkowe? Nowoczesne sprężarki inwerterowe umożliwiają płynną regulację wydajności pracy przy zachowaniu wysokiej sprawności. Jest to możliwe dzięki zmianie częstotliwości i amplitudy prądu. Tak zwany przekształtnik przekształca prąd stały w prąd zmienny, a następnie inwerter zamienia go w prąd 3-fazowy. Ten rodzaj prądu zapewnia wymagane obroty sprężarki inwerterowej.

Schemat zasady działania sprężarki inwerterowej

Rozwinięciem tej konstrukcji stały się sprężarki z dwoma tłokami (twin rotary). Cechują się one zwiększoną wydajnością przy mniejszych rozmiarach sprężarki, a także mniejszymi wibracjami i stabilniejszą pracą przy niższych obrotach.

Silnik inwerterowy w pompach ciepła to zaawansowana technologia, która umożliwia bardziej precyzyjną kontrolę i efektywne zarządzanie procesem ogrzewania lub chłodzenia. Zasada działania pompy ciepła z silnikiem inwerterowym opiera się na dostosowywaniu mocy i prędkości działania urządzenia do zmieniających się warunków i indywidualnych potrzeb użytkownika.

Przeczytaj też: Sprężarka Scroll EVI dla pomp ciepła – co to takiego?

Kompresor inwerterowy w pompie ciepła – korzyści zastosowania

Moc grzewcza pompy ciepła powietrze-woda ze sprężarką typu ON/OFF przekracza potrzeby cieplne budynku przy wyższych temperaturach zewnętrznych. Powoduje to powstawanie nadmiaru ciepła i tzw. taktowanie pracy sprężarki – w związku z tym często konieczne okazuje się zastosowanie zbiornika buforowego. Sprężarka inwerterowa pozwala dostosować moc grzewczą pompy do chwilowego zapotrzebowania na ciepło.

Wykres obrazujący pracę pompy ze sprężarką on/off i sprężarką inwerterową

Kompresor inwerterowy zapewnia wysoką stabilność temperatury zasilania instalacji grzewczej, co przekłada się na małe wahania temperatury wewnątrz budynku. Spada wówczas ryzyko przegrzania lub niedogrzania pomieszczeń.

Sprężarkowa pompa ciepła szybciej uzyskuje żądaną temperaturę, a dzięki obniżaniu wydajności rzadziej się też wyłącza i włącza, co wydłuża żywotność sprężarki. W przypadku pompy ciepła każdy rozruch powoduje zwiększenie zużycia energii i zużywanie się części. Przy deklarowanej trwałości sprężarki inwerterowej (170 000 włączeń) obliczono, że czas pracy pompy ciepła wyniesie… aż 35 lat!

Przekonałeś się już do pompy i sprężarki inwerterowej dostępnej w nowoczesnych urządzeniach marki Vaillant? Sprawdź także inne modele, dzięki którym stworzysz prawdziwie ekologiczny dom!

Przeczytaj też: Tanie ogrzewanie domu z pompą ciepłą – jak to osiągnąć?