Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Budowa pompy ciepła – co warto o niej wiedzieć?

Budowa pompy ciepła wydaje się niezwykle prosta, chociaż to urządzenie potrafi ogrzać zarówno sam budynek, jak i wytworzyć duże ilości ciepłej wody użytkowej. Pompy ciepła pobierają energię z gruntu, powietrza lub wody i nie emitują przy tym żadnych szkodliwych substancji do środowiska. Jak jest zbudowana pompa powietrzna? Poznaj jej sekrety!

flexoTHERM exclusive i multiMATIC VRC 700

Z tekstu dowiesz się:

  • jak zbudowana jest pompa ciepła,
  • czy budowa pompy ciepła wpływa na możliwości jej montażu.

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które pozwala na ogrzanie domu i wody użytkowej, a także na efektywne chłodzenie budynku latem. Większość energii pompy ciepła pozyskują ze źródeł odnawialnych. Przemyślana i udoskonalana od ponad 100 lat budowa pompy ciepła sprawia, że system funkcjonuje niezawodnie – również przy ujemnych temperaturach.

Pompa ciepła – budowa

Budowa pompy ciepła opiera się na zastosowaniu takich elementów jak sprężarka, parownik, skraplacz i zawór rozprężny. Tworzą one podstawowy skład obiegu chłodniczego, w którym czynnik roboczy – odbierając energię z otoczenia dzięki różnicy temperatur (nawet przy niskiej czy ujemnej temperaturze) – wrze i odparowuje. Podwyższenie parametrów czynnika następuje zaś w sprężarce, w której wzrastają jego temperatura i ciśnienie. Dzięki temu pozyskane ciepło można spożytkować do celów użytkowych – zasilenia instalacji grzewczej lub ciepłej wody użytkowej.

Budowa pompy ciepła ma zasadnicze znaczenie dla efektywności jej pracy. W celu osiągnięcia jeszcze lepszych wyników stosuje się również dodatkowe rozwiązania techniczne, np. pośredni wymiennik ciepła (przechładzacz). Jego rolą jest wstępne podgrzewanie czynnika chłodniczego na wejściu do sprężarki. Dzięki temu obniża się zużycie energii elektrycznej, co jednocześnie zwiększa efektywność pracy pompy ciepła.

Głównym elementem układu chłodniczego, który umożliwia sprawne funkcjonowanie pompy ciepła, jest sprężarka. Współczesne pompy ciepła (szczególnie typu powietrze-woda) posiadają sprężarki inwerterowe. Jak działają powietrzne pompy ciepła ze sprężarką inwerterową? Przede wszystkim cechują się płynną regulacją wydajności, przeważnie w szerokim zakresie od 30 do 100%. Jest to ważna cecha, ponieważ pozwala dostosowywać wydajność pompy ciepła do chwilowych potrzeb cieplnych.

Pompy ciepła marki Vaillant zostały wyposażone w energooszczędne zbiorniki na ciepłą wodę, które pozwalają na wygodne korzystanie z zasobów cwu. Budowa pompy ciepła umożliwia również podłączenie jej do innych domowych instalacji, takich jak wentylacja mechaniczna czy instalacja fotowoltaiczna.

Pompa ciepła typu powietrze - woda aroTHERM VWL

Budowa pompy ciepła a możliwość zainstalowania urządzenia

Budowa pompy ciepła wpływa na możliwości jej montażu, które są uwarunkowane zabudową. W segmencie pomp ciepła (szczególnie typu powietrze-woda) występuje bowiem pewna różnorodność konstrukcyjna.

Główny podział w budowie pomp ciepła wynika z konstrukcji samego obiegu chłodniczego. Pompy ciepła typu Monoblok zawierają wszystkie elementy w jednej obudowie. Można tutaj wybrać wersję pompy ciepła Monoblok zarówno do zabudowy w budynku, jak i na zewnątrz. Taka różnica w budowie pompy ciepła będzie polegać na sposobie ochrony urządzenia przed zamarzaniem, ale również na kwestii zapewnienia głośności pracy na odpowiednio niskim poziomie. Cichszą pracą cechuje się pompa ciepła typu Monoblok do wnętrza budynku. Zajmie ona jednak większą powierzchnię zabudowy i będzie wymagać wykonania kanałów powietrznych w ścianach kotłowni.

Dużą popularnością wśród konsumentów cieszą się pompy ciepła typu Split. W takich urządzeniach zwykle dwie jednostki (zewnętrzna i wewnętrzna) są połączone przewodami z czynnikiem chłodniczym (np. R407C, R410A). Innym rozwiązaniem jest pompa ciepła Split z obiegiem glikolowym pomiędzy jednostkami. Ma ono wiele zalet, m.in. wyjątkowo niski poziom hałasu w trakcie pracy, ponieważ sprężarka mieści się w jednostce wewnętrznej. Jest to istotne szczególnie, jeśli planujesz montaż urządzenia w zwartej zabudowie mieszkaniowej.

Sprawdź, jak dostosować moc pompy ciepła do potrzeb Twojego domu.