Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Ogrzewanie gazem płynnym w układzie hybrydowym z pompą ciepła – jak obniżyć koszty ogrzewania domu?

Ogrzewanie hybrydowe sprawdzi się u osób, które lubią mieć poczucie, że w sytuacji braku paliwa lub wzrostu cen energii elektrycznej mogą liczyć na więcej niż jedno źródło ciepła. W niektórych gospodarstwach domowych, zwłaszcza tych ogrzewanych kotłami na gaz płynny, systemy hybrydowe są dodatkowo najlepszym sposobem na to, aby znacząco obniżyć koszty ogrzewania.

Ogrzewanie hybrydowe - większe bezpieczeństwo, mniejsze koszty ogrzewania

Z tekstu dowiesz się:

 • jakie korzyści możesz czerpać z ogrzewania gazem płynnym,
 • czym się charakteryzuje nowoczesny system hybrydowy do ogrzewania domu,
 • dlaczego ogrzewanie domu gazem płynnym w połączeniu z pompą ciepła jest bardziej efektywne,
 • jak automatyka steruje pracą kotła na gaz płynny i pompy ciepła,
 • w jaki sposób układ hybrydowy zwiększa bezpieczeństwo instalacji grzewczej.

Nowoczesny układ hybrydowy składa się z konwencjonalnego źródła ciepła i źródła korzystającego z energii odnawialnej – jak pompa ciepła czy kolektory słoneczne. Co możemy zyskać, stosując układ hybrydowy, jeśli naszym konwencjonalnym źródłem ciepła jest kocioł na gaz płynny? Ogrzewanie gazem płynnym, stosowane głównie w budynkach pozbawionych dostępu do sieci gazowej, może się wiązać ze stosunkowo dużymi kosztami. Możesz temu zaradzić, jeśli połączysz kocioł na gaz płynny ze źródłem ciepła korzystającym z odnawialnego źródła energii, dostosowanym do zaopatrywania domu w ciepło na co dzień. A zatem: pompa ciepła czy gaz? Naszym zdaniem i jedno, i drugie!

Ogrzewanie domu gazem płynnym – zalety posiadania własnego kotła LPG

Wybierając kocioł na gaz płynny, zapewniasz swojemu domowi źródło ciepła, które nie potrzebuje podłączenia do sieci gazociągowej, by ogrzewać. Niewątpliwą zaletą kotła na gaz płynny jest to, że to najczęściej taki sam kocioł jak ten do spalania gazu ziemnego. Jeśli więc w Twojej okolicy jest planowane podłączenie domów do sieci gazu ziemnego, przezbrojenie palnika na zasilanie gazem ziemnym będzie możliwe w każdej chwili. Dopóki to nie nastąpi, możesz jednak korzystać z ogrzewania gazem płynnym.

Kocioł na gaz płynny jest chętnie wybierany przez osoby, które cenią wygodę oraz czystość produkowanych spalin. Gaz płynny ma ponad 1,5 razy większą wartość opałową niż gaz ziemny, co sprawia, że z mniejszej ilości paliwa jesteśmy w stanie uzyskać więcej ciepła. Ponadto spaliny ze spalania gazu płynnego LPG są czyste – w tym zakresie może z nimi konkurować jedynie gaz ziemny. Jeśli więc zależy Ci na rozwiązaniach ekologicznych i starasz się dbać o jakość powietrza w Twojej okolicy, ogrzewanie domu gazem płynnym będzie dla Ciebie świetną opcją.

Pompa ciepła typu powietrze - woda aroTHERM VWL

Kocioł na gaz płynny w układzie hybrydowym z pompą ciepła

Nowoczesne systemy do hybrydowego ogrzewania domu, takie jak Vaillant aroTHERM, opierają się na działaniu dwóch rodzajów urządzeń:

 • kotłów grzewczych na paliwa kopalne,
 • urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii – najczęściej są to pompy ciepła typu powietrze-woda.

Wzbogacenie instalacji c.o. i c.w.u. o dodatkowe źródło ciepła OZE to rozsądny krok, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wymagania zawarte w Warunkach Technicznych WT 2017. Według nich dopuszczalny poziom zużycia energii pierwotnej przez budynek nie może przekraczać 95 kWh/m² rocznie. Zobacz zatem, czym są instalacje hybrydowe, i poznaj najważniejsze korzyści wynikające z ich montażu.

Dlaczego warto pomyśleć o układzie hybrydowym z pompą ciepła właśnie w przypadku ogrzewania gazem płynnym? Otóż zdarza się, że podłączenie domu do sieci gazowej opóźnia się lub w wyniku zmian decyzji odpowiednich organów okazuje się, że nie będzie ono realizowane. Właściciel domu jest wówczas narażony na stosunkowo wysokie koszty ogrzewania domu. Właśnie wtedy receptą może być zastosowanie pompy ciepła, która wytwarza niedrogą energię elektryczną pozyskiwaną ekologicznie.

Ponieważ koszty wytworzenia ciepła z pompy ciepła mogą być nawet 3-krotnie niższe w porównaniu do kotła na gaz płynny, główny ciężar pracy powinien spoczywać właśnie na niej. Koszt samego gazu płynnego, podobnie jak i innych paliw transportowanych indywidualnie, jest z kolei znacznie wyższy niż np. gazu z sieci, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Ponadto na cenę ogrzewania gazem płynnym wpływają też:

 • indywidualne warunki umowy z dostawcą,
 • koszt zakupu lub dzierżawy zbiornika na gaz.

Ze względu na większy koszt ogrzewania gazem płynnym warto, by pompa mogła zaspokajać potrzeby grzewcze domu przez większość roku. Na przykład pompa ciepła Vaillant o mocy 9,1 kW (A2/W45) w budynku o zapotrzebowaniu na ciepło wynoszącym 12 kWh jest w stanie pracować samodzielnie nawet do temperatury -7℃. Kocioł na gaz płynny może dodatkowo wspomóc pracę pompy dopiero przy niższych temperaturach – a więc szacunkowo przez 1,5% okresu grzewczego. Jako samodzielne źródło ciepła kocioł grzewczy zaczyna pracę dopiero przy silnych mrozach (-15℃), co jednak zdarza się rzadko. Przy takim trybie funkcjonowania urządzeń roczna oszczędność ogrzewania hybrydowego to aż 54% w porównaniu z ogrzewaniem za pomocą samego kotła na gaz płynny.

Ogrzewanie hybrydowe domu – czy to się opłaca?

Mimo wspomnianych już oszczędności system hybrydowy wymaga pewnej inwestycji – nabycia dodatkowego urządzenia grzewczego, którego koszt nie jest niski. Cena pompy ciepła typu powietrze-woda to na szczęście jedyny duży wydatek – sam montaż jest łatwy i nie wymaga wykonania kosztownych odwiertów czy wykopów, jak przy instalowaniu gruntowej pompy ciepła.

Kolejną zaletą systemu hybrydowego w budynku, w którym zastosowano dodatkowo ogrzewanie podłogowe, jest możliwość chłodzenia pomieszczeń latem za sprawą odwróconego działania pompy ciepła. Dzięki temu nie musimy ponosić kosztu zakupu klimatyzatora, a w niektórych przypadkach także eksploatacji urządzenia chłodzącego (gruntowe pompy ciepła posiadają funkcję chłodzenia pasywnego, które nie wymaga aktywnej pracy sprężarki).

Ponadto kocioł i pompa ciepła w układzie hybrydowym nie pracują równocześnie przez cały rok z jednakową mocą. W zależności od ustawień mogą one działać w trybie:

 • biwalentnym równoległym – gdy kocioł wspomaga pracę pompy ciepła,
 • biwalentnym alternatywnym – gdy kocioł działa na zmianę z pompą ciepła.

Taki podział pracy znacznie zwiększa żywotność obu urządzeń, które pozostają sprawne na dłużej.

Systemowy regulator pogodowy multiMATIC VRC 700

Zarządzanie pracą instalacji hybrydowej – pompa ciepła a gaz

Bez względu na to, jakie urządzenie grzewcze posiadasz obecnie lub na jakie chcesz się zdecydować w przyszłości, układ hybrydowy z pompą ciepła przynosi znaczne oszczędności. Odczujesz je już po pierwszym roku działania systemu. Oszczędności możesz zwiększyć, jeśli weźmiesz pod uwagę dwustrefową taryfę energetyczną i ustawisz pracę pompy na czas, kiedy prąd jest tańszy (np. godziny 22:00-6:00 lub 13:00-15:00). Pomoże Ci w tym systemowy regulator pogodowy multiMATIC VRC 700 który analizuje dane na temat temperatury zewnętrznej i wewnętrznej oraz cen energii, aby dostosować pracę urządzeń do aktualnych warunków.

Dzięki sprawnemu zarządzaniu pracą układu hybrydowego możesz mieć pewność, że ogrzewanie domu gazem płynnym w połączeniu z pompą ciepła jest maksymalnie efektywne.

Kocioł gazowy z pompą ciepła – nie tylko niższe koszty eksploatacji

Wybór systemu ogrzewania to decyzja, którą najczęściej podejmujesz raz lub kilka razy w życiu. Warto więc dokładnie sprawdzić, jakie są plusy i minusy danego rozwiązania.

Zaletą układu jest również zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Masz do dyspozycji dwa źródła ciepła, więc w przypadku awarii jednego z nich nie stracisz możliwości ogrzewania domu. Powietrzna pompa ciepła może też posłużyć do chłodzenia pomieszczeń w okresie letnim. Tym samym nie ma potrzeby dodatkowej instalacji systemu klimatyzacji. Układ hybrydowy zadba więc o Twój komfort zarówno zimą, jak i latem.

Sprawdź, jak zdalne sterowanie ogrzewaniem zapewni Ci pełną kontrolę nad pracą swoich urządzeń.