Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Serwis pompy ciepła – przekonaj się, jakie to wygodne

Wybór odpowiedniego źródła ciepła dla budynku to inwestycja na długie lata. Jak każde urządzenie grzewcze, również pompy ciepła do prawidłowej pracy wymagają okresowej kontroli serwisowej. Przekonaj się, że serwis pompy ciepła nie musi być bardziej skomplikowany i kosztowny niż serwis jakiegokolwiek innego urządzenia.

Z tekstu dowiesz się:

 • na czym polega serwis pompy ciepła typu solanka-woda,
 • jak wygląda serwis pompy ciepła typu powietrze-woda,
 • jak regularny serwis pompy ciepła wpływa na gwarancję od producenta.

Pompy ciepła w ciągu roku pracują od ok. 1500 do ponad 3000 godzin. Aby zachowały dobry stan techniczny, jak każde urządzenie mechaniczne wymagają okresowych kontroli. Pompy ciepła firmy Vaillant są kontrolowane przez Autoryzowanego Serwisanta Vaillant, czyli osobę posiadającą odpowiednie narzędzia oraz przeszkolenie umożliwiające profesjonalną diagnozę.

Vaillant, podobnie jak większość renomowanych producentów, zaleca coroczną kontrolę serwisową urządzeń. Dla każdego rodzaju pompy ciepła można wyróżnić cztery podstawowe czynności kontrolne:

 • kontrola układu dolnego źródła pompy ciepła,
 • kontrola układu górnego źródła pompy ciepła,
 • kontrola obiegu chłodniczego,
 • kontrola automatyki oraz poprawności nastaw.

Dla każdego typu urządzenia lista czynności wykonywanych podczas przeglądów serwisowych jest określana w instrukcji instalacji.

Przegląd serwisowy pompy ciepła typu solanka-woda

Pompy ciepła typu solanka-woda (np. flexoTHERM, flexoCOMPACT) są urządzeniami pracującymi w stabilnych warunkach otoczenia. Pompa, w tym cały obieg chłodniczy, znajduje się wewnątrz budynku, w przeznaczonym do tego pomieszczeniu. Dolne źródło pompy ciepła stanowi układ zamknięty w postaci np. wymiennika gruntowego. Górnym źródłem jest instalacja grzewcza w budynku.

Z racji pełnej hermetyczności układu oraz stałych warunków pracy czynności kontrolne w przypadku pompy ciepła typu solanka-woda w głównej mierze sprowadzają się do kontroli układów hydraulicznych. Czynności serwisowe, wymagane podczas przeglądu, to kontrola:

 • szczelności oraz ciśnienia w układzie dolnego i górnego źródła,
 • poprawności pracy naczyń przeponowych oraz zaworów bezpieczeństwa,
 • jakości płynu solankowego,
 • sprawności filtrów (ewentualne czyszczenie),
 • poprawności pracy układu na podstawie informacji dostępnych w automatyce urządzenia.

Przegląd serwisowy pompy ciepła typu powietrze-woda

Pompy ciepła typu powietrze-woda pracują w warunkach powietrza zewnętrznego. W ofercie Vaillant są dostępne zarówno pompy ciepła, których cały obieg chłodniczy znajduje się na zewnątrz budynku (aroTHERM plus), jak i takie, w których czynnik chłodniczy krąży pomiędzy skraplaczem wewnątrz domu i parownikiem na zewnątrz (aroTHERM split). Wybór danej technologii pompy powietrznej wpływa na to, jakie czynności serwisowe trzeba będzie wykonać. Niemniej jednak w obu przypadkach najbardziej newralgicznym elementem wymagającym kontroli serwisu jest jednostka zewnętrzna.

Pompa ciepła aroTHERM Split

Czynności serwisowe wymagane podczas przeglądu pomp powietrznych, to czyszczenie jednostki zewnętrznej, a także kontrola:

 • stanu lamel parownika pod kątem zanieczyszczeń,
 • działania wentylatora,
 • poprawności pracy naczynia przeponowego oraz zaworu bezpieczeństwa,
 • ciśnienia w układzie górnego źródła,
 • poprawności pracy układu na podstawie informacji dostępnych w automatyce urządzenia.

Ponadto w związku z Ustawą F-gazową w przypadku pomp typu split o ilości czynnika chłodniczego powyżej 2,4 kg (aroTHERM VWL 105/5 oraz VWL 125/5) wymagana jest coroczna kontrola szczelności połączeń pomiędzy jednostką wewnętrzną a zewnętrzną. Przeprowadza się ją za pomocą elektronicznego detektora nieszczelności oraz poprzez kontrolę parametrów pracy układu chłodniczego.

W przypadku pomp ciepła typu monoblok, w których instalacja wewnątrz budynku i pompa ciepła są rozdzielone układem glikolowym , konieczna jest również kontrola szczelności naczynia przeponowego.

Zobacz Budowa pompy ciepła – co warto o niej wiedzieć?

Serwis Vaillant – komfort i bezpieczeństwo

W celu zachowania pełnej gwarancji na urządzenie w przypadku pomp typu solanka-woda w ciągu pierwszych 2 lat eksploatacji nie jest wymagany przegląd serwisowy. Ponadto udzielana jest dodatkowa 10-letnia gwarancja na sprężarkę urządzenia.

W przypadku pomp ciepła powietrze-woda, ze względu na zmienność warunków pracy, w jakich te urządzenia działają, aby zachować pełną gwarancję, wymagany jest coroczny przegląd urządzenia.

Zakres czynności serwisowych przy pompach ciepła jest w dużej mierze podobny do serwisu innych urządzeń grzewczych. Dlatego też posiadanie pompy ciepła niekoniecznie musi się wiązać z wyższymi kosztami przeglądów urządzeń.

Pełną listę firm z autoryzacją do przeglądów pomp ciepła Vaillant można odnaleźć dzięki naszej wyszukiwarce autoryzowanych serwisów.