Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Problemy z ogrzewaniem? Zadbaj o idealne warunki cieplne w domu przez cały rok

Dobrze działająca instalacja grzewcza w budynku zapewnienia mieszkańcom komfort cieplny przy jak najniższych kosztach eksploatacji. Niestety, nie zawsze ten cel zostaje osiągnięty. Jak pokazują doświadczenia wielu użytkowników, na przeszkodzie stają czasami wysoka cena nośników energii, niski standard izolacji termicznej budynku czy zły stan instalacji grzewczej. Jak rozwiązać najczęstsze problemy z ogrzewaniem budynku?

Z tekstu dowiesz się:

  • jak obniżyć koszty ogrzewania budynku,
  • jak ułatwić sobie obsługę systemu grzewczego,
  • jak ograniczyć prace konserwacyjne systemu grzewczego.

Na etapie budowy nowego domu lub przy termomodernizacji istniejącego budynku warto dłużej zastanowić się nad systemem grzewczym, który chcemy zastosować. W końcu to rozwiązanie będzie nam służyło przez długie lata, dlatego tak ważne jest, żeby było niezawodne, wygodne w obsłudze i tanie. Jaki system grzewczy spełni wszystkie oczekiwania użytkowników? Z jakimi problemami z ogrzewaniem najczęściej muszą się mierzyć właściciele domów i jak je rozwiązać? Podpowiadamy.

Zadbaj o idealne warunki cieplne w domu z Vaillant

Wysokie koszty ogrzewania domu

Nawet 70–80% energii zużywanej w budynku służy do ogrzania domu i przygotowania ciepłej wody. Ogrzewanie stanowi więc najwyższy udział w kosztach eksploatacji budynku. Aby zredukować koszty ogrzewania domu, warto zastanowić się, co powoduje straty ciepła lub nie działa efektywnie.

Optymalnym rozwiązaniem byłaby kompleksowa termomodernizacja budynku, ale jeśli nie mamy takiej możliwości, wówczas warto wybrać te działania, które przyniosą najkorzystniejsze efekty. Szacuje się, że trzy główne przyczyny strat ciepła w budynku to:

1. przenikanie ciepła przez ściany zewnętrzne – około 20–30% całkowitych strat ciepła w budynku,

2. przenikanie ciepła przez dach – również około 20–30%,

3. energia zużywana do podgrzewania powietrza wentylacyjnego.

Warto więc zacząć od redukcji strat ciepła poprzez ocieplenie ścian i dachu, ewentualnie rozważyć zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Uciążliwa obsługa istniejącego systemu grzewczego

W wielu domach, również tych nowych, źródłem ciepła jest kocioł stałopalny czy kominek z płaszczem wodnym. Często powodem zastosowania tych źródeł ciepła jest brak dostępu do gazu ziemnego czy chęć uzyskania najniższych kosztów ogrzewania budynku. Po latach uciążliwej obsługi kotła czy kominka poszukujemy jednak rozwiązania, które zapewniłoby bardziej stabilną temperaturę w budynku i komfort cieplny bez codziennego zaangażowania ze strony mieszkańców.

Na myśl przychodzą takie rozwiązania jak kotły zasilane gazem płynnym, kotły olejowe czy elektryczne. Każda z tych technologii zapewnia bezobsługową pracę systemu i stwarza przyjemne warunki wewnątrz domu. Niestety, wadą tych rozwiązań jest wysoka cena wykorzystywanego nośnika energii. Dodatkowo, szczególnie w przypadku gazu płynnego i oleju opałowego, ceny paliw ulegają znacznym wahaniom w ciągu roku. Te urządzenia nie gwarantują więc spokojnej eksploatacji domu bez obaw o nagły wzrost kosztów utrzymania.

Pompa ciepła z możliwością wyboru rodzaju dolnego źródła ciepła flexoCOMPACT exclusive

Korzystniejszym rozwiązaniem może być zastosowanie pompy ciepła. Mimo że do pracy wymaga względnie drogiego nośnika energii, czyli energii elektrycznej, to pobiera jej nawet 4–5-krotnie mniej w porównaniu do ilości ciepła, jaką przekazuje do ogrzewanych pomieszczeń. To dlatego, że pozostałe 75–80% ciepła potrzebnego do ogrzania budynku pompa ciepła pozyskuje z otoczenia (gruntu, wody lub powietrza). Dzięki temu nawet nagły wzrost ceny energii elektrycznej nie powoduje znaczącego wzrostu kosztów pracy pompy ciepła.

Ograniczenie zużycia energii elektrycznej przez pompę ciepła również jest możliwe. Warto wykorzystać taryfę dwuczłonową – w wybranych godzinach cena energii elektrycznej w danych taryfach (np. G12 czy G12w) jest niższa. Możemy również połączyć pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną, redukując w ten sposób zużycie energii elektrycznej z sieci energetycznej.

Zobacz, jak mądrze uzyskać ciepłą wodę użytkową?

Moduł komunikacji internetowej VR 920

Konieczność ciągłego nadzoru nad źródłem ciepła

W przypadku kotła stałopalnego czy kominka z płaszczem wodnym niezbędny jest ciągły nadzór nad urządzeniem, co utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego systemu grzewczego z pompą ciepła mamy do dyspozycji sterownik systemowy multiMATIC, który zapewnia bezobsługową pracę instalacji.

Prócz tego możemy skorzystać z modułu komunikacyjnego VR 920 i wygodnej aplikacji multiMATIC, która daje możliwość dostępu do informacji na temat pracy systemu czy zdalnej zmiany trybu pracy lub oczekiwanej temperatury. Jest to szczególnie przydatne w przypadku nagłej zmiany planów np. skrócenia czy wydłużenia urlopu.

Awarie i konieczność częstego czyszczenia kotła

Aby system z kotłem stałopalnym działał poprawnie, konieczne jest regularne czyszczenie powierzchni wymiennika ciepła oraz komina odprowadzającego dym. W zależności od intensywności użytkowania kotła, a także parametrów instalacji, należy usuwać zanieczyszczenia z powierzchni wymiennika ciepła nawet raz w tygodniu, a czyszczenie komina powinno być wykonywane kilka razy w roku.

Pompa ciepła pozwala zaoszczędzić czas przeznaczany na obsługę kotła i pieniądze na okresową konserwację komina. Oczywiście instalacja z pompą ciepła również wymaga okresowego wykonywania przeglądu. W przypadku gruntowych pomp ciepła dokonuje się jednak jedynie przeglądu elementów instalacji, np. filtrów i naczyń wzbiorczych, a nie samego urządzenia. Zaś przegląd pompy ciepła typu powietrze-woda to przede wszystkim okresowe czyszczenie wymiennika odbierającego ciepło z powietrza zewnętrznego i kontrola elementów instalacji. System sterujący pracą pompy ciepła posiada ponadto funkcję przypominania o zbliżającym się terminie przeglądu.

Termomodernizacja domu to skuteczne rozwiązanie problemu strat ciepła. Dzięki sterownikom systemowym możemy z kolei zamienić uciążliwą w eksploatacji instalację w nowoczesny system, który zapewni nam wygodne ogrzewanie domu i przygotowanie ciepłej wody. Jeśli zastosujemy pompę ciepła, możemy również pożegnać się z męczącą perspektywą częstych prac konwersacyjnych i czyszczenia urządzeń grzewczych. Sprawdź, jak wygodne i bezproblemowe może być ogrzewanie domu za pomocą urządzeń marki Vaillant.

Zobacz, jak dostosować moc pompy ciepła do potrzeb domu i jego mieszkańców?