Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Pompa ciepła na dachu budynku

Pompa ciepła na dachu domu jest dość rzadko spotykanym wariantem zabudowy urządzenia tego rodzaju. Pompę ciepła powietrze-woda najczęściej instaluje się bezpośrednio przy ścianie lub na ścianie budynku. Jednak wariant zabudowy na dachu może być w niektórych sytuacjach zalecanym lub nawet jedynym rozwiązaniem. Wiąże się to jednak z dodatkowymi wymaganiami, które należy wziąć pod uwagę na etapie projektu inwestycji.

Korzyści z zabudowy pompy ciepła na dachu domu

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są korzyści z montażu pompy ciepła na dachu domu,
  • o czym trzeba pamiętać przy wyborze tego sposobu montażu.

Pierwszym kryterium wyboru zabudowy pompy ciepła na dachu musi być konstrukcja budynku. Pomimo ogromnego rozwoju technologicznego, który nastąpił w ostatnich latach w segmencie pomp typu powietrze-woda, nadal mogą one stanowić źródło hałasu i drgań. Dlatego z zabudowy na dachu należy wykluczyć budynki o lekkiej konstrukcji. Dotyczy to także masywnych budynków, ale z lekką konstrukcją dachu lub stropu. Pompa ciepła może być zainstalowana na masywnym, zwykle płaskim dachu z zastosowaniem dodatkowych płyt fundamentowych i podstaw wibroizolacyjnych.

Jakie są korzyści z zabudowy pompy ciepła na dachu domu?

Oddalenie pompy ciepła od otoczenia budynku pozwala obniżyć poziom głośności w jego otoczeniu. Jest to istotne, gdy domy znajdują się w gęstej zabudowie na małych działkach – pozwala to również zaoszczędzić miejsce na działce. Trzeba jednak zaznaczyć, że współczesne pompy ciepła stały się znacznie cichsze w pracy. Na rynku są dostępne takie urządzenia, przy których wystarczy od 3 do 5 m odległości, aby poziom ciśnienia akustycznego na granicy posesji nie przekraczał dopuszczalnych 40 dB(A).

Zabudowa pompy ciepła na dachu będzie także korzystna przy specjalnych wymaganiach estetycznych, jak w przypadku modernizacji budynków zabytkowych. Warto również wspomnieć o braku dostępu osób postronnych do urządzenia (np. w centrach miast). W pompie ciepła położonej wysoko ponad terenem stan parownika może być lepszy z uwagi na mniejszy wpływ zanieczyszczeń.

O czym należy pamiętać przy zabudowie pompy ciepła na dachu?

Już na etapie wyboru firmy instalacyjnej trzeba wziąć pod uwagę to, by posiadała ona uprawnienia do prowadzenia prac na wysokości. Sama lokalizacja urządzenia na dachu musi uwzględniać wymagania bezpieczeństwa. Dotyczy to m.in. potrzeby zachowania odstępów co najmniej 2 m od krawędzi dachu, świetlików i innych przeszkód.

Bardzo ważna pozostaje kwestia zapewnienia odpływu skroplin powstających podczas pracy w trybie odszraniania parownika. W tym celu stosuje się elektryczne kable grzejne, które pozwalają na swobodny spływ skroplin z dachu do rynien i uniemożliwiają ich zamarzanie.

Nie zaleca się zabudowy pomp ciepła na dachach budynków położonych w strefach zwiększonych opadów śniegu. Pomimo zachowania odstępu od dachu nawiewany śnieg może utrudniać lub wręcz blokować przepływ powietrza przez pompę ciepła. Obniży to efektywność pracy pompy lub wręcz ją uniemożliwi.

Zobacz również: Dobór pompy ciepła. Poznaj zasady działania różnych rodzajów urządzeń do ogrzewania pomieszczeń i wody