Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Lokalizacja pompy ciepła – czy ma znaczenie?

Pompy ciepła w domach jednorodzinnych są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem i sposobem ogrzewania budynków i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Pompy powietrzne mogą mieć konstrukcję typu split (gdzie układ chłodniczy jest podzielony na część zewnętrzną i wewnętrzną) lub monoblok (gdzie wszystkie elementy układu chłodniczego znajdują się w jednostce zewnętrznej). Dzięki łatwości montażu są one doskonałym rozwiązaniem zarówno w nowych budynkach, jak i modernizowanych. Dobrze przemyślana lokalizacja pompy ciepła powietrze woda zapewni nie tylko efektywne działanie, ale także pozytywnie wpłynie na wieloletnią i bezproblemową pracę urządzenia.

Jednostka zewnętrzna pompy ciepła aroTHERM Split

Z tekstu dowiesz się:

  • gdzie zamontować jednostkę wewnętrzną,
  • gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną,
  • czy odległość jednostek od siebie ma znaczenie.

Na instalację pompy ciepła w domu ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest umiejscowienie jednostek wewnętrznych i zewnętrznych. Warto pamiętać, że jeśli decydujesz się na pompę ciepła – budowa tego urządzenia może wymagać od Ciebie pewnych rearanżacji pomieszczenia bądź otoczenia budynku. Dlatego też lepiej przygotować się do tego zawczasu, planując montaż pompy ciepła w domu jednorodzinnym już na etapie projektu. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Czytaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pompa ciepła powietrzna – gdzie montować jednostkę wewnętrzną?

Zazwyczaj nie ma kłopotu ze wskazaniem miejsca dla jednostki wewnętrznej w budynku. Jak sama nazwa wskazuje, jednostka znajduje się wewnątrz budynku, najczęściej w pomieszczeniu specjalnie do tego przeznaczonym – czyli kotłowni, która może pełnić również funkcję pralni, suszarni czy też pomieszczenia gospodarczego.

Najlepszą lokalizacją dla jednostki wewnętrznej będzie takie miejsce, z którego użytkownik będzie miał swobodny dostęp do automatyki, aby dokonać zmiany ustawień czy też odczytać parametry pracy urządzenia. Pompa ciepła nie wymaga osobnego pomieszczenia i może być zainstalowana praktycznie w dowolnym pomieszczeniu, z wyjątkiem tych przeznaczonych na stały pobyt ludzi, czyli takich pomieszczeń, w których spędzamy więcej niż 4 godziny w ciągu doby. Jednostkę wewnętrzną należy połączyć z jednostką zewnętrzną przewodami czynnika chłodniczego oraz przewodami elektrycznymi, zatem wymaga to wykonania przepustów ściennych. Dlatego montaż jednostki wewnętrznej warto zaplanować na ścianie budynku, przy której znajdować się będzie jednostka zewnętrzna lub w jej bliskim sąsiedztwie.

Lokalizacja pompy ciepła powietrze woda – jednostka zewnętrzna

Odpowiedź na kluczowe pytanie, które zadaje sobie każdy przyszły posiadacz pompy ciepła – gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną – nie jest wcale prosta. Planując miejsce montażu dla pompy typu powietrze-woda należy przede wszystkim uwzględnić określone przez producenta minimalne odległości urządzenia np. od ścian czy innych elementów stałych. W przypadku montażu na gruncie odległość pompy ciepła od ściany nie powinna być mniejsza niż 25 cm.

W jaki sposób najczęściej montuje się pompę ciepła? Można ją zamontować na gruncie – na niezależnym fundamencie lub specjalnej konstrukcji obok budynku. Taka konstrukcja najczęściej jest niezwiązana z budynkiem, dzięki czemu mamy gwarancję, że jakiekolwiek drgania nie będą przenoszone na dom. Oprócz wymaganej odległości od ściany budynku potrzeba również zagwarantować odpowiednią ilość miejsca przed urządzeniem (co najmniej 1 m), aby powietrze mogło swobodnie krążyć wokół pompy. Ważne, aby zachować odpowiednią wysokość od poziomu gruntu do pompy ciepła (najczęściej producenci wymagają min. 30 cm ponad poziom gruntu). Zabezpieczamy w ten sposób urządzenie przed np. opadami śniegu, a dodatkowo odpływ skroplin nie jest wtedy niczym utrudniony. Nie powinno się też montować jednostki zewnętrznej nad chodnikiem lub ciągiem pieszych ze względu na spływający kondensat, który stanowi ryzyko oblodzenia. Dla swobodnego odpływu kondensatu należy zaplanować wykonanie drenażu żwirowego z rurą spustową na głębokość około 80 cm. Kiedy nie ma możliwości odprowadzenia kondensatu do gruntu, rozwiązaniem jest grzałka tacy skroplin i odprowadzenie ich do najbliższej rynny albo pionu kanalizacyjnego w budynku.

Przy montażu jednostki zewnętrznej obok budynku należy też zwrócić uwagę na generowany hałas. Najlepiej unikać montowania jednostek zewnętrznych pompy ciepła w domach jednorodzinnych blisko okien pomieszczeń sypialnianych. Hałas jednak można ograniczyć dzięki montażowi jednostki zewnętrznej na tzw. wibroizolatorach. Jeśli pompa jest cięższa, jako podstawę wykonuje się betonowy fundament, do pozostałych wystarczą jednak płyty chodnikowe, bloczki betonowe albo konstrukcja stalowa. Warstwa żwiru o grubości 0,3 m pod fundamentami zwiększa stabilność montażu, zapewnia przesiąkanie topniejącego lodu z parownika, a także ogranicza przenoszenie drgań. Pompy ciepła SPLIT marki Vaillant cechują się szczególnie niskim poziomem natężenia dźwięku dzięki zabudowie sprężarki w jednostce wewnętrznej. Możliwe jest więc zamontowanie jednostki zewnętrznej takiej pompy ciepła np. w zwartej zabudowie jednorodzinnej.

Kolejny sposób montażu to instalacja na wspornikach na ścianie. Aspekty dotyczące wymaganych odległości są wtedy takie same, jak w przypadku montażu pompy na fundamencie z tym, że urządzenie przytwierdzone jest do konstrukcji budynku, co niesie ze sobą pewne konsekwencje, mianowicie, ryzyko zwiększonego hałasu wewnątrz. Dodatkowo montaż jednostki na ścianie budynku bierzemy pod uwagę jedynie w przypadku montażu pompy ciepła o małej mocy (niskiej wadze). Popularnym rozwiązaniem jest też montaż na dachu płaskiego budynku, jednak nie jest to zalecane w regionach bardzo zimnych lub z obfitymi opadami śniegu.

Pompa ciepła – odległość jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Czy ma znaczenie?

Odległość pomiędzy jednostkami musi być zachowana według dokumentacji technicznej i w zależności od typu pompy podane są minimalne oraz maksymalne odległości (odległość ta wynosi najczęściej 10-20 m).

W przypadku powietrznych pomp ciepła typu aroTHERM Split marki Vaillant nie wyklucza się większej odległości niż 15 m, ale wtedy należy napełnić jednostkę odpowiednią ilością czynnika chłodniczego zgodnie z instrukcją urządzenia, aby zachować parametry pracy pompy. Jeśli zdecydujemy się na montaż jednostki zewnętrznej nad jednostką wewnętrzną, to maksymalna różnica wysokości może wynosić 30 m, przy czym dozwolony jest przewód czynnika chłodniczego o zwykłej długości maksymalnej 40 m. W zależności od różnych wysokości w przewodzie gorącego gazu należy zainstalować kolanka podnoszenia oleju. W przypadku montażu jednostki wewnętrznej nad jednostką zewnętrzną maksymalna różnica wysokości wynosi do 10 m, przy czym dozwolony jest przewód czynnika chłodniczego o zwykłej długości maksymalnie 25 m. Nie jest wymagane zastosowanie kolanka podnoszenia oleju.

Należy również zwrócić uwagę na odpowiednią izolację termiczną przewodów – nieodpowiednia izolacja powoduje straty ciepła i wzrost kosztów eksploatacji. Przy rurach o średnicy do 22 mm zaleca się izolację o min. grubości 20 mm; dla średnicy do 35 mm jest to min. 30 mm. W przypadku pomp pracujących w trybie chłodzenia trzeba też wziąć pod uwagę problem wykraplania się wilgoci na powierzchni źle zaizolowanych rur.

Instalacja pompy ciepła w domu powinna być poprzedzona wyborem odpowiedniej firmy instalacyjnej. Warto skorzystać z wiedzy doświadczonych instalatorów, aby przewidzieć trasy prowadzenia przewodów chłodniczych, elektrycznych i hydraulicznych. Jeśli chcesz zapoznać się ze szczegółową ofertą, skontaktuj się z autoryzowanym serwisem marki Vaillant i wybierz odpowiednią pompę, taką jak np. aroTHERM plus!

Przeczytaj też: Jak dostosować moc pompy ciepła do potrzeb domu i jego mieszkańców?