Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Jak wyciszyć pompę ciepła powietrze-woda?

Cicha pompa ciepła powietrze-woda zabudowana na zewnątrz domu jest niemal niesłyszalna już z odległości 3 metrów. Najcichsze pompy ciepła pozwalają uzyskać poziom ciśnienia akustycznego nawet poniżej 40 dB(A). Stanowi to dopuszczalną wartość na granicy sąsiedniej działki w zabudowie jednorodzinnej w nocy. Głośność 40 dB(A) jest bezpieczna dla człowieka.

Pompa ciepła aroTHERM plus

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie cechy budowy ma cicha pompa ciepła,
  • jak porównać głośność pomp ciepła,
  • jak sprawdzić, jak głośna jest pompa ciepła.

Od ok. 2008 roku można zaobserwować intensywniejszy rozwój technologiczny w zakresie ograniczenia głośności pracy pompy ciepła. Starsze pompy ciepła małej mocy posiadają poziom mocy akustycznej rzędu 65-70 dB(A), czyli dość wysoki, co może być problematyczne na małej działce.

Głośność pracy pomp ciepła powietrze-woda jest niska, porównywalna do pracy wentylatora pokojowego. Bardzo ważna jest tutaj kwestia zabudowy pompy ciepła. Im bowiem więcej otaczających ją utwardzonych powierzchni (ściany, podłoże), tym większe będzie wzmocnienie rozchodzących się fal dźwiękowych. Bardzo dużo zależy też od budowy pompy ciepła.

Cicha pompa ciepła powietrze-woda – cechy budowy

Źródłem dźwięków wydawanych przez pompę ciepła są głównie sprężarka oraz wentylator. W ostatnich latach popularność zyskały sprężarki inwerterowe. Ich zastosowanie sprzyja ograniczaniu głośności pompy ciepła, ponieważ sprężarki tego typu mogą obniżać prędkość obrotową. W ten sposób uzyskuje się tzw. nocny tryb pracy z obniżoną głośnością, ale również unika pracy pompy ciepła w pewnych zakresach obrotów. W trakcie prac konstrukcyjnych określa się, przy jakich obrotach sprężarki powstają zwiększone drgania, które mogą powodować natężenie głośności.

Sprężarka w pompie ciepła musi być również zabezpieczona osłoną akustyczną. Jej posadowienie w obudowie powinno być wykonane z wibroizolatorów. Dodatkowo, aby nie dopuszczać do przenoszenia drgań ze sprężarki na orurowanie obiegu chłodniczego, wprowadza się dodatkowe tłumiki drgań oraz elastyczne mocowanie króćców obiegu chłodniczego w ściance obudowy.

Bardzo ważna dla uzyskania niskiego poziomu głośności pracy pozostaje kwestia budowy parownika i wentylatorów. Przy cichej pracy sprężarki i dzięki wyciszeniu obudowy to właśnie szumy powietrza mogą być słyszalne dla przebywających w pobliżu pompy ciepła. Należy jednak zaznaczyć, że taka sytuacja będzie występować sporadycznie – przy zwiększonej wydajności pompy ciepła i przy bardzo cichym otoczeniu domu.

Większa głośność może być powodowana przepływem powietrza przez oblodzony parownik. W okresie zimowym nie stanowi to jednak problemu, ponieważ mieszkańcy domu nie przebywają w ogrodzie.

Współczesne pompy ciepła o najniższych poziomach głośności posiadają parowniki o zwiększonych rozmiarach. Dzięki temu można obniżać prędkość przepływu powietrza i ograniczać szumy. Także wentylatory o dużej powierzchni i niskich obrotach będą tutaj wpływać na obniżenie głośności pracy.

Cicha pompa ciepła aroTHERM split

Porównanie głośności pomp ciepła powietrze-woda

Postęp, jaki się dokonał w ograniczaniu głośności pomp ciepła, widać wyraźnie, gdy porówna się parametry urządzeń produkowanych kilka lat temu i obecnie. Jeszcze w 2006 roku średnia głośność pompy ciepła powietrze-woda wynosiła 70 dB(A). Fachowo nazywa się to mocą akustyczną (mierzoną w źródle). Obecnie to dopuszczalna maksymalna wartość zgodnie z wymaganiami dyrektywy ekoprojektu 2010/30/EU.

Najcichsze pompy ciepła produkowane obecnie mogą uzyskiwać bardzo niski poziom mocy akustycznej – poniżej 50 dB(A), a rekordowe urządzenia – nawet 40 dB(A). Należą do nich głównie pompy ciepła typu monoblok do ustawienia wewnątrz budynku bądź typu split z obiegiem glikolowym (np. Vaillant flexoTHERM/flexoCOMPACT). Sprężarka znajduje się wówczas w jednostce wewnętrznej. Średnia głośność powietrznych pomp ciepła małej mocy (do 10 kW) zawartych w katalogu heizungslabel.de wynosi 59 dB(A).

Wpływ głośności na możliwości zabudowy pompy ciepła jest kluczowy. Dopuszczalny poziom ciśnienia akustycznego na granicy sąsiedniej działki nie może przekraczać 50 dB(A) w dzień i 40 dB(A) w nocy. Jeżeli zastosuje się pompę ciepła o głośności 70 dB(A), to potrzeba aż 18 m do obniżenia poziomu ciśnienia akustycznego do 40 dB(A). Jeżeli jednak urządzenie generuje 59 dB(A), wystarczy już 5 m.

Najcichsze pompy ciepła typu split z obiegiem chłodniczym nie emitują więcej niż 55 dB(A), np. Vaillant aroTHERM SPLIT VWL 75/5AS. Wystarczy zapewnić dla nich jedynie 3 m odstępu. Rekordziści, jak np. pompa ciepła typu split z obiegiem glikolowym o głośności rzędu 48 dB(A), wymagają zaledwie 1,5 m odległości!

Podane wartości dotyczą najczęściej spotykanej zabudowy – przy ścianie budynku. Jeżeli pompa będzie umieszczona w narożniku wewnętrznym, odległość musi być większa. Zabudowa na otwartej przestrzeni wymaga krótszej odległości ze względu na większe rozproszenie dźwięku.

Symulator głośności pompy ciepła

O tym, jakie jest odczucie głośności pracy pompy ciepła zainstalowanej na zewnątrz domu w różnej odległości od niej, można się przekonać dzięki symulatorowi głośności pompy ciepła. Pozwala on ocenić, jaka jest głośność pracy pompy ciepła na tle odgłosów dobiegających z otoczenia domu.

Jeśli Twój dom znajduje się na działce o małej powierzchni, przy wyborze urządzenia poświęć więcej czasu zagadnieniu mocy akustycznej pompy ciepła. W ten sposób zapewnisz sobie, domownikom i sąsiadom komfort na lata.

Zobacz także: Jak głośna jest pompa ciepła powietrze-woda?