Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Jak przygotować się do montażu instalacji hybrydowej?

Chcesz mieć pewność, że bez względu na okoliczności zapotrzebowanie Twojego domu na energię cieplną będzie zawsze spełnione? Zdecyduj się na ogrzewanie hybrydowe budynku – nie jedno, a dwa urządzenia grzewcze działające naprzemiennie lub synchronicznie. Sprawdź, jak łatwy jest montaż powietrznej pompy ciepła i gdzie najlepiej ją zainstalować oraz czy montaż pompy ciepła wymaga wymiany całej instalacji c.o. i c.w.u.

Jak przygotować się do montażu instalacji hybrydowej?

Systemy hybrydowe to najprostszy sposób na szybką termomodernizację domu i ograniczenie kosztów eksploatacji budynku. Polegają one na wzajemnej współpracy dwóch urządzeń grzewczych:

  • kotła lub pieca na paliwa kopalne;
  • źródła ciepła wykorzystującego OZE, najczęściej – pompy ciepła typu powietrze-woda.

Pompa ciepła w sprzyjających warunkach jest w stanie spełnić zapotrzebowanie budynku na energię cieplną w aż 70%. W przypadku domów ogrzewanych kotłami na gaz płynny lub olej opałowy wprowadzenie systemu hybrydowego pozwala zmniejszyć koszty wytworzenia energii cieplnej aż o 40 do ponad 50%! Koszt zakupu pompy ciepła, która będzie wspomagać system grzewczy, może się zatem dosyć szybko zwrócić.

Zamiana grzejników na ogrzewanie podłogowe – czy jest konieczna?

Ogrzewanie podłogowe różni się od ogrzewania grzejnikowego rozmiarem powierzchni grzewczej i sposobem przekazywania ciepła. W „podłogówce” powierzchnia grzewcza jest duża i oddaje energię do pomieszczenia poprzez promieniowanie cieplne. Dzięki temu temperatura wody grzewczej zasilającej instalację nie przekracza 45℃.

Tradycyjne grzejniki, które oddają ciepło w procesie konwekcji, potrzebują wody grzewczej o znacznie wyższej temperaturze – nawet do 75℃. Tak wysoka temperatura wpływa niekorzystnie na sprawność pompy ciepła, która pracuje wydajniej z ogrzewaniem niskotemperaturowym.

Czy to znaczy, że dla lepszej sprawności pompy ciepła należy zrezygnować z ogrzewania grzejnikowego i ponieść koszty montażu „podłogówki”? Jeśli pompa ciepła działałaby jako samodzielne urządzenie grzewcze, to najczęściej rzeczywiście rekomenduje się wymianę grzejników. Bardzo często jednak powietrzną pompę ciepła, np. aroTHERM plus marki Vaillant, instaluje się w budynkach starszych, termomodernizowanych i jako dodatkowe źródło energii. Wówczas wymiana grzejników (o ile są w dobrym stanie) nie jest konieczna.

W systemie hybrydowym urządzenia pracują bowiem w trybie biwalencyjnym. Oznacza to, że gdy temperatura na zewnątrz spadnie do poziomu punktu biwalencyjnego (czyli będzie tak niska, że pompa ciepła nie będzie mogła pracować z dużą sprawnością), regulator systemowy uruchomi konwencjonalne źródło energii (kocioł), aby wspomogło pracę pompy lub ją zastąpiło.

Pompa ciepła typu powietrze - woda aroTHERM VWL

Warto pamiętać, że to, jak wysoką temperaturę ma mieć woda grzewcza w grzejnikach, zależy głównie od zapotrzebowania energetycznego budynku. Jeśli dom w ramach termomodernizacji został docieplony i wymieniono w nim okna na nowe, jego zapotrzebowanie na energię cieplną będzie mniejsze. Wówczas zmniejszenie temperatury wody grzewczej z 80/60℃ na 55/45℃ obniży wydajność grzejników o 50%, ale dla dobrze izolowanych domów będzie to poziom wystarczający. Pompa ciepła natomiast w niskiej temperaturze roboczej będzie pracować z wysoką sprawnością.

Pamiętaj, że bez względu na stan grzejników przed zamontowaniem pompy ciepła warto dokładnie przepłukać starą instalację.

Zobacz, dlaczego kocioł kondensacyjny i pompa ciepła lubią ogrzewanie podłogowe?

Montaż pompy ciepła i kotła kondensacyjnego – wymagania kotłowni

Pompa ciepła powinna stać w miejscu wentylowanym, o dodatniej temperaturze i pozbawionym środków chemicznych. W przypadku pomp ciepła typu Split, w których jednostka z czynnikiem chłodniczym znajduje się wewnątrz domu, należy dodatkowo obliczyć kubaturę pomieszczenia i sprawdzić, czy miejsce spełnia odpowiednie normy. Instalacja pompy monoblokowej, np. aroTHERM VWL, nie wymaga tego rodzaju obliczeń, ponieważ czynnik chłodniczy znajduje się na zewnątrz budynku.

Kocioł gazowy kondensacyjny, wiszący, jednofunkcyjny ecoTEC plus VC

Kocioł kondensacyjny posiada zamkniętą komorę spalania, więc można go bez obaw zainstalować nawet w pomieszczeniach mieszkalnych, w których stale przebywają ludzie. Nowoczesne kotły kondensacyjne, takie jak ecoTEC plus VC, są bardzo kompaktowe i zmieszczą się nawet w niewielkich pomieszczeniach, np. łazienkach lub kuchniach.

Kotły kondensacyjne mogą być też instalowane w domu bez komina, należy jednak wówczas zadbać o przewód powietrzno-spalinowy, przez który urządzenie będzie pobierało z zewnątrz powietrze do spalania i odprowadzało na zewnątrz spaliny. Ważne jest również połączenie z siecią kanalizacyjną, do której będzie spływał efekt uboczny kondensacji – kwaśny kondensat.

Montaż instalacji hybrydowej – zmień swój dom na lepsze

Wykorzystanie dwóch źródeł ciepła do ogrzewania domu i wody użytkowej to najlepsza metoda na zmniejszenie rachunków i poprawę efektywności energetycznej budynku. Jeśli zależy Ci na jak najlepszej kontroli urządzeń i zaprogramowaniu systemu hybrydowego tak, aby odpowiadał potrzebom Twojego domu, zainstaluj regulator pogodowy multiMATIC. Zapewni Ci on dostęp do wszystkich potrzebnych informacji o systemie i umożliwi najprostszą możliwą obsługę wielu urządzeń, również rekuperatorów i kolektorów solarnych. Wykorzystaj możliwości, które dają Ci nowe technologie, i ciesz się sprawnym, oszczędnym system ogrzewania.

Zobacz, jak najefektywniej zaprogramować ogrzewanie domu i wody?