Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Jak głośna jest pompa ciepła powietrze-woda?

O tym, jaka jest głośność powietrznej pompy ciepła, przekonasz się nie tylko w realnych warunkach eksploatacji, ale również dzięki dostępnym w internecie symulatorom dźwięku. Dowiedz się więcej na temat tego, z czego wynika niewielka intensywność hałasu urządzenia i do czego można porównać jej dźwięk.

Wyjątkowo cicha pompa ciepła aroTHERM split

Z tekstu dowiesz się:

  • do czego można porównać głośność pompy ciepła typu powietrze-woda,
  • jak porównać głośność różnych pomp ciepła,
  • które modele pomp są najcichsze,
  • gdzie znajdziesz symulator głośności pomp ciepła.

Poza wyjątkami, gdy dom jest położony w bardzo cichej okolicy, pompa ciepła typu powietrze-woda jest słyszalna jedynie z najbliższej odległości. Tło i dobiegające dźwięki przyrody zazwyczaj zagłuszają jej pracę.

Do czego porównać głośność powietrznej pompy ciepła?

Głośność pracy pomp ciepła powietrze-woda można porównać do popularnych źródeł dźwięku. Praca urządzenia o małej mocy słyszana z odległości 3-5 metrów odpowiada mniej więcej hałasowi, jaki wytwarza cichy wentylator pokojowy. Pamiętaj, że bardzo ważna jest tutaj kwestia zabudowy pompy ciepła. Im więcej otaczających ją utwardzonych powierzchni (ściany, podłoże), tym większe będzie wzmocnienie rozchodzących się fal dźwiękowych.

Pompa ciepła aroTHERM plus

Porównanie głośności pomp ciepła powietrze-woda

Chcesz wiedzieć, jak głośna jest konkretna pompa ciepła powietrze-woda? Przekonasz się o tym, gdy porównasz etykiety efektywności energetycznej różnych modeli. Zawierają one podstawową informację – poziom mocy akustycznej urządzenia. Podaje się ją dla nominalnych warunków pracy w klimacie umiarkowanym. Zbiór takich etykiet można znaleźć np. w serwisie heizungslabel.de. Zostały tu porównane 453 pompy ciepła powietrze-woda o małej mocy (do 10 kW mocy grzewczej A7/W35) od 35 producentów. Średni poziom mocy akustycznej wyniósł ponad 59 dB(A), a zakres od 40 do 70 dB(A). Mniej więcej połowa pomp ciepła uzyskuje poziom mocy od 40 do 60 dB(A), a druga połowa 60-70 dB(A).

Zobacz także: Dlaczego powietrzne pompy ciepła są coraz popularniejsze?

Która pompa jest najcichsza?

Najcichsze pompy ciepła mogą uzyskiwać bardzo niski poziom mocy akustycznej – poniżej 50 dB(A) – a rekordziści – nawet 40 dB(A). Należą do nich głównie pompy ciepła typu monoblok do ustawienia wewnątrz budynku bądź też typu Split z obiegiem glikolowym. Sprężarka znajduje się wówczas w jednostce wewnętrznej (np. Vaillant flexoTHERM/flexoCOMPACT). Można uznać, że ciche pompy ciepła małej mocy uzyskują moc akustyczną nie większą niż 55 dB(A), a najcichsze poniżej 50 dB(A). Zwykle są to urządzenia o mocy kilku kW, przeznaczone dla gęstej zabudowy mieszkaniowej. Stosuje się je np. w domach szeregowych, także przy ich termomodernizacji i wymianie kotła na pompę ciepła. Może być to także pompa ciepła łączona z kotłem w tzw. układzie hybrydowego ogrzewania domu.

Symulator głośności powietrznej pompy ciepła

Jeśli Twój znajomy lub sąsiad korzysta z pompy ciepła, możesz na żywo sprawdzić głośność jej pracy. Jeżeli jednak nie masz takiej okazji, skorzystaj z symulatora głośności pompy ciepła. Pozwala on dokonywać oceny głośności wewnątrz budynku oraz na zewnątrz w różnych odległościach od wybranych pomp ciepła typu monoblok i split.

Pompa ciepła powietrze-woda to urządzenie, które swoim działaniem z pewnością nie zakłóci Twojego domowego spokoju. Sprawdź nasze modele i wybierz najlepszy dla Twojego budynku.

Zobacz również, jak wybrać projekt domu z pompą ciepła