Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Czy hybrydowe ogrzewanie domu i wody to dobre rozwiązanie?

Ogrzewanie hybrydowe sprawdzi się u osób, które lubią mieć poczucie, że w sytuacji braku paliwa lub wzrostu cen energii elektrycznej mogą liczyć na więcej niż jedno źródło ciepła. W niektórych gospodarstwach domowych, zwłaszcza ogrzewanych kotłami na paliwa płynne, systemy hybrydowe są dodatkowo najlepszym sposobem na to, aby znacząco obniżyć koszty ogrzewania. Czy inwestycja w pompy ciepła i inne elementy instalacji hybrydowej szybko się zwróci?

Czy hybrydowe ogrzewanie domu i wody to dobre rozwiązanie?

Nowoczesne systemy do hybrydowego ogrzewania domu marki Vaillant, opierają się na działaniu dwóch rodzajów urządzeń:

  • kotłów grzewczych na paliwa kopalne np. kondensacyjnych kotłach gazowych;
  • urządzeniach wykorzystujących odnawialne źródła energii – najczęściej są to pompy ciepła typu powietrze-woda.

Wzbogacenie instalacji c.o. i c.w.u o dodatkowe źródło ciepła OZE to rozsądny krok, zwłaszcza biorąc pod uwagę wymagania zawarte w Warunkach Technicznych WT 2017. Według nich dopuszczalny poziom zużycia energii pierwotnej przez budynek nie może przekraczać 95 kWh/m² rocznie.

Wydajny system hybrydowy możesz jednak stworzyć również wówczas, gdy dysponujesz starym kotłem na paliwo płynne (gaz płynny lub olej opałowy). Jeśli urządzenie jest jeszcze w dobrym stanie technicznym i nie chcesz wymieniać go na nowe, ale zależy Ci na ograniczeniu kosztów ogrzewania i emisji CO2 w Twojej okolicy – zdecyduj się na powietrzną pompę ciepła. Gwarantujemy, że oszczędności, które zyskasz dzięki uczynieniu z pompy ciepła głównego urządzenia grzewczego w domu, będą znaczące, a koszt inwestycji może zwrócić się już w przeciągu paru lat.

Zobacz, czym są instalacje hybrydowe? Poznaj najważniejsze korzyści wynikające z ich montażu

Kocioł olejowy w układzie hybrydowym z pompą ciepła

W Polsce ok. 100 tys. domów jest nadal ogrzewanych kotłami na olej opałowy. Swego czasu ten rodzaj ogrzewania był często stosowany jako zamiennik kotła węglowego.

Częste wahania cen oleju opałowego sprawiają jednak, że trudno jest przewidzieć koszty ogrzewania w danym roku – np. w 2015 roku cena oleju spadła poniżej 2 dolarów za galon, jednak rok wcześniej plasowała się na poziomie aż 3 dolarów. Do tego dochodzą różnice w cenach hurtowych i sezonowych paliwa.

Pompa ciepła typu powietrze - woda aroTHERM plus

W takich warunkach pompa ciepła typu powietrze-woda, np. aroTHERM plus, wydaje się najbardziej opłacalnym i pewnym rozwiązaniem. Jeśli założymy, że cena oleju opałowego wynosi 3 zł za litr, to wytworzenie 1 kWh ciepła przez kocioł olejowy będzie kosztowało 0,330 zł. Pompa ciepła, nawet o obniżonej z powodu ujemnych temperatur sprawności, jest w stanie wyprodukować tańszą energię cieplną, dlatego w układzie hybrydowym powinna pracować przez większość okresu grzewczego.

Przykładowo: pompa ciepła o mocy grzewczej 9,1 kWh (A2/W45) pracująca w budynku o wielkości 200 m² o maksymalnym zapotrzebowaniu na ciepło 16 kW może funkcjonować jako główne źródło ciepła, dopóki temperatura na zewnątrz nie spadnie do -2℃. Kocioł olejowy powinien wspomóc pracę pompy dopiero po przekroczeniu tej temperatury, a jako samodzielne źródło ciepła może pracować dopiero przy temperaturze -15℃.

W tak opracowanym systemie hybrydowym roczna oszczędność kosztów za energię cieplną to aż 41% w porównaniu do ogrzewania wyłącznie kotłem olejowym. Jeśli cena za litr oleju opałowego wzrośnie, efekt ekonomiczny zastosowania pompy ciepła będzie jeszcze wyższy.

Zobacz, dlaczego kocioł kondensacyjny i pompa ciepła lubią ogrzewanie podłogowe?

Kocioł na gaz płynny w układzie hybrydowym z pompą ciepła

Podobne korzyści przynosi zainstalowanie pompy ciepła w domu ogrzewanym dotychczas kotłem na gaz płynny. To rozwiązanie stosuje się na terenach pozbawionych dostępu do gazociągu, gdzie w przyszłości ma pojawić się gaz z sieci. Kotły na gaz płynny najczęściej są zbudowane podobnie jak urządzenia na gaz ziemny, więc późniejsza zamiana rodzaju paliwa nie stanowi problemu.

Koszt gazu płynnego, podobnie jak i innych paliw transportowanych indywidualnie, jest jednak znacznie wyższy niż np. gazu z sieci, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Ponadto na cenę ogrzewania gazem płynnym wpływają też:

  • indywidualne warunki umowy z dostawcą,
  • koszt zakupu lub dzierżawy zbiornika na gaz.

Pompa ciepła o mocy 9,1 kW (A2/W45) w budynku o zapotrzebowaniu na ciepło wynoszącym 12 kWh powinna pracować samodzielnie nawet do temperatury -7℃. Kocioł na gaz płynny może dodatkowo wspomóc pracę pompy dopiero przy niższych temperaturach – a więc szacunkowo przez 1,5% okresu grzewczego. Jako samodzielne źródło ciepła kocioł grzewczy zaczyna pracę dopiero przy silnych mrozach (-15℃), co jednak zdarza się rzadko.

Przy takim trybie funkcjonowania urządzeń roczna oszczędność ogrzewania hybrydowego to aż 54% w porównaniu z ogrzewaniem za pomocą samego kotła na gaz płynny.

Ogrzewanie hybrydowe domu – czy to się opłaca?

Mimo wspomnianych już oszczędności system hybrydowy wymaga jednak pewnej inwestycji – nabycia dodatkowego urządzenia grzewczego, którego koszt nie jest niski. Cena pompy ciepła typu powietrze-woda to na szczęście jedyny duży wydatek – sam montaż jest łatwy i nie wymaga wykonania kosztownych odwiertów czy wykopów, jak przy instalowaniu gruntowej pompy ciepła.

Kolejną zaletą systemu hybrydowego w budynku, w którym zastosowano dodatkowo ogrzewanie podłogowe, jest możliwość chłodzenia pomieszczeń latem za sprawą odwróconego działania pompy ciepła. Dzięki temu nie musimy ponosić kosztu zakupu klimatyzatora, a w niektórych przypadkach także eksploatacji urządzenia chłodzącego (gruntowe pompy ciepła posiadają funkcję chłodzenia pasywnego, które nie wymaga aktywnej pracy sprężarki).

Ponadto kocioł i pompa ciepła w układzie hybrydowym nie pracują równocześnie przez cały rok z jednakową mocą. W zależności od ustawień mogą działać w trybie:

  • biwalentnym równoległym – gdy kocioł wspomaga pracę pompy ciepła,
  • biwalentnym alternatywnym – gdy kocioł działa na zmianę z pompą ciepła.

Taki podział pracy znacznie zwiększa żywotność obu urządzeń, które dłużej pozostają sprawne.

Systemowy regulator pogodowy multiMATIC 700

Hybrydowe ogrzewanie domu zarządzane przez regulator pogodowy – to się opłaca

Bez względu na to, jakie urządzenie grzewcze posiadasz obecnie lub na jakie chcesz się zdecydować w przyszłości, układ hybrydowy z pompą ciepła przynosi znaczne oszczędności, które odczujesz już po pierwszym roku działania systemu. Oszczędności możesz zwiększyć, jeśli weźmiesz pod uwagę dwustrefową taryfę energetyczną i ustawisz pracę pompy na czas, kiedy prąd jest tańszy (np. godziny 22:00–6:00 lub 13:00–15:00). Pomoże Ci w tym regulator pogodowy multiMATIC analizujący dane na temat temperatury zewnętrznej i wewnętrznej oraz cen energii i dostosowujący pracę urządzeń do aktualnych warunków.