Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Chłodzenie pompą ciepła – jak to działa?

Pompy ciepła najczęściej postrzegane są jako urządzenia służące wyłącznie do ogrzewania budynków i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Nic bardziej mylnego! Pompy ciepła to również urządzenia chłodnicze i w większości przypadków mogą służyć do zmniejszania temperatury pomieszczeń latem, zapewniając komfort w domu przez cały rok. Przeczytaj artykuł i zapoznaj się z ich działaniem.

Systemowy regulator pogodowy do ogrzewania i wentylacji sensoCOMFORT współpracujący z pompami ciepła Vaillant

Z tekstu dowiesz się:

  • w jaki sposób pompa ciepła schładza pomieszczenie,
  • czym jest chłodzenie aktywne,
  • czym jest chłodzenie pasywne,
  • jaki rodzaj chłodzenia wybrać.

Gorące lata coraz częściej skłaniają nas do poszukiwania rozwiązań w zakresie chłodzenia budynków. Decydując się na zastosowanie ekologicznego urządzenia grzewczego jakim jest pompa ciepła, możesz precyzyjnie kontrolować temperaturę wewnątrz domu przez cały rok. Dzięki wykorzystaniu tego urządzenia również do chłodzenia budynku, nie ma konieczności stosowania odrębnej instalacji klimatyzacyjnej, co zapewni Ci oszczędności zarówno w procesie inwestycyjnym, jak i w późniejszej eksploatacji.

Pompa ciepła – jak działają i w jaki sposób dbają o chłód w Twoim domu?

Działanie tego urządzenia wcale nie jest skomplikowane. Pompy ciepła, analogicznie do lodówek, wykorzystują energię elektryczną do transportu energii cieplnej z przestrzeni chłodnej do ciepłej. W trakcie sezonu grzewczego źródłem ciepła dla pomp ciepła powietrze-woda jest powietrze atmosferyczne, lub grunt w przypadku pomp solankowych. Ciepło odebrane od otoczenia przy niskiej temperaturze transportowane jest do budynku i wykorzystuje się je do celów grzewczych. W okresie letnim cykl ten może zostać odwrócony, pozwalając na odbiór ciepła z pomieszczeń budynku i oddanie go do otoczenia zewnętrznego.

Wszystkie pompy ciepła marki Vaillant mają funkcję pracy w trybie chłodzenia. W zależności od rodzaju posiadanej pompy ciepła, można rozróżnić dwa sposoby działania tych urządzeń w trybie chłodzenia. Może to być chłodzenie aktywne – zarówno dla pomp powietrznych, jak i gruntowych, lub – w przypadku pomp gruntowych – również chłodzenie pasywne.

Chłodzenie pompą ciepła – na czym polega chłodzenie aktywne?

Jeśli zależy Ci na urządzeniu wielofunkcyjnym, zastanów się nad wyborem pompy ciepła – chłodzenie latem oraz ogrzewanie zimą nie jest dla niej żadnym wyzwaniem. Dzięki temu, że czynnik chłodniczy, który krąży w jej zamkniętym układzie podlega cyklowi przemian termodynamicznych, pompa może poprzez parownik odebrać ciepło od otoczenia przy niskiej temperaturze i oddać je w skraplaczu przy temperaturze wysokiej. Siłą napędową tego procesu jest sprężarka zasilana energią elektryczną.

W przypadku pomp ciepła Vaillant, kierunek przebiegu tego cyklu może być zmieniany, dzięki czemu urządzenia te mogą ogrzewać pomieszczenia zimą oraz chłodzić je latem – i właśnie to nazywamy chłodzeniem aktywnym. Warto podkreślić, że ilość energii elektrycznej potrzebnej do utrzymania tego cyklu jest kilkukrotnie niższa od ilości darmowej i odnawialnej energii otrzymywanej z otoczenia. To czyni pompy ciepła wysokoefektywnymi oraz przyjaznymi dla środowiska urządzeniami.

Pompa ciepła flexoCOMPACT exclusive

Jak działa pompa ciepła, która wykorzystuje chłodzenie pasywne?

Nieco innym systemem jest pompa ciepła z funkcją chłodzenia, która wykorzystuje do tego tzw. chłodzenie pasywne. Polega ono na bezpośrednim odbiorze ciepła z budynku z pominięciem obiegu chłodniczego samej pompy ciepła. Ten tryb chłodzenia może być realizowany tylko w przypadku pomp ciepła typu solanka-woda, jak np. w urządzeniach Vaillant flexoTHERM lub flexoCOMPACT, których dolnym źródłem ciepła są pionowe sondy gruntowe.

Ciepło odebrane z budynku poprzez instalację podłogową oddawane jest do obiegu solanki krążącej w dolnym źródle ciepła za pośrednictwem oddzielnego wymiennika ciepła. Dzięki temu energia elektryczna wymagana w tym procesie ogranicza się jedynie do napędu pomp obiegowych górnego i dolnego źródła.

Chłodzenie pasywne nie zapewni równie wysokiej mocy, co chłodzenie aktywne, jednakże powinno pozwolić na obniżenie temperatury pomieszczeń o kilka stopni. Będzie to z pewnością najtańszy sposób na ochłodzenie budynku. Nie bez znaczenia jest fakt, że przy pomocy chłodzenia pasywnego pomagamy również w regeneracji dolnego źródła ciepła, przygotowując je do efektywnej pracy w okresie zimowym.

Wybór odpowiedniego systemu – pompa ciepła z chłodzeniem pasywnym czy aktywnym?

Wybór pomiędzy chłodzeniem pasywnym, a aktywnym przede wszystkim zależy od rodzaju posiadanej pompy ciepła. Chłodzenie pasywne może zostać zrealizowane tylko w przypadku gruntowych pomp ciepła z pionowym dolnym źródłem. Chłodzenie aktywne możliwe jest zarówno w przypadku pomp zasilanych z gruntu, jak i powietrznych. W przypadku chłodzenia aktywnego możliwe jest wykorzystanie instalacji klimakonwektorowej, pozwalającej na najefektywniejszy odbiór ciepła z pomieszczeń. Jeżeli chłodzenie realizowane jest poprzez instalację podłogową, konieczna jest bieżąca kontrola punktu rosy, aby temperatura podłogi nie spadła poniżej temperatury wykroplenia pary wodnej na jej powierzchni. Należy więc zwrócić uwagę, aby regulator wyposażony był w czujnik pomiaru wilgotności powietrza i kontrolę punktu rosy. Umożliwia to sterownik sensoCOMFORT VRC 720 współpracujący z pompami ciepła Vaillant.

Odpowiednia pompa ciepła firmy Vaillant, która wyposażona jest zarówno w funkcję grzania, jak i chłodzenia, to idealne rozwiązanie, które zapewni Ci komfort cieplny w domu. Instalacja tego urządzenia sprawia, że zarządzanie temperaturą w mieszkaniu jest proste, a także ekologiczne i energooszczędne.

Sprawdź, jak dostosować moc pompy ciepła do potrzeb domu i jego mieszkańców.