Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Zmywarka i pralka na ciepłą wodę? Skorzystaj z kolektorów słonecznych

Czy można podłączyć zmywarkę do ciepłej wody? Dlaczego pralka na ciepłą wodę (a nie, standardowo, na zimną) to dobry pomysł? Takie pytania zadaje sobie wielu właścicieli gospodarstw domowych w Polsce. Szukają oni sposobu na ograniczenie wysokich kosztów podgrzewania wody zasilającej urządzenia AGD. Jeśli chcesz, by pralka i zmywarka na ciepłą wodę przyniosły Ci oszczędności, rozważ instalację kolektorów słonecznych.

Regulator solarny auroMATIC 620

Z tekstu dowiesz się:

  • jak zaoszczędzić dzięki podłączeniu zmywarki i pralki do ciepłej wody,
  • dlaczego najkorzystniejszym rozwiązaniem do podgrzewania wody są kolektory słoneczne.

Urządzenia takie jak pralka czy zmywarka standardowo korzystają z zimnej wody, która jest podgrzewana bezpośrednio w trakcie pracy dzięki wbudowanej grzałce elektrycznej. Coraz więcej urządzeń jest jednak wyposażonych w dodatkowy króciec ciepłej wody. Dzięki temu woda nie musi być podgrzewana przez wbudowaną grzałkę, co pozwala na spore oszczędności. Taka pralka lub zmywarka na ciepłą wodę pomoże Ci sporo zaoszczędzić – wystarczy, że zdecydujesz się podgrzewać ciepłą wodę użytkową za pomocą taniej energii słonecznej.

Dlaczego podłączenie pralki do ciepłej wody się opłaca?

Ilość oszczędności po podłączeniu pralki do ciepłej wody zależy od wielu zmiennych – m.in. od podstawowego źródła ciepła, które podgrzewa ciepłą wodę użytkową. Taka operacja ma sens wówczas, gdy wodę podgrzewa:

  • instalacja solarna,
  • pompa ciepła,
  • wysokosprawny kocioł kondensacyjny,
  • ciepło z lokalnej sieci ciepłowniczej.

Jeśli nie korzystasz z pompy ciepła, podgrzewanie ciepłej wody użytkowej grzałką elektryczną lub w bojlerze elektrycznym może być nawet 2 razy droższe niż ogrzewanie jej gazem ziemnym (np. gazowym kotłem kondensacyjnym). A w porównaniu do instalacji solarnej ta różnica może być 20- lub nawet 30-krotnie większa. Jeśli więc zależy Ci na najkorzystniejszym rozwiązaniu, do podgrzewania wody wykorzystaj kolektory słoneczne.

Kolektor słoneczny, próżniowy auroTHERM exclusiv

Zmywarka lub pralka na ciepłą wodę podgrzaną za pomocą energii słonecznej jest więc w pełni uzasadnionym rozwiązaniem. Dlatego producenci sprzętu AGD coraz częściej oferują pralki na ciepłą wodę, zmywarki na ciepłą wodę i inne standardowe urządzenia, które można podłączyć do ciepłej wody za pomocą specjalnych modułów. W przypadku pralek niewyposażonych w króciec niekiedy jest możliwe zastosowanie dodatkowego modułu, który miesza wodę zimną z ciepłą.

Jak pokazują badania konsumenckie, zużycie energii elektrycznej przez urządzenia AGD często jest wyższe niż wykazywane w danych katalogowych – dlatego wyższe mogą być też oszczędności. Szczególnie gdy intensywnie z tych urządzeń korzystasz.

Sprawdź, jak wybrać najlepszą i najbardziej wydajną instalację solarną.