Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Kolektory słoneczne – koszt instalacji

Instalacja solarna to ekologiczny i ekonomiczny sposób na ogrzewanie wody i wspomaganie centralnego ogrzewania. Na starcie to dość poważna inwestycja i w zależności od rodzaju kolektora solarnego oraz jego wspomagania (zasobniki, regulatory) cena przedsięwzięcia może być zróżnicowana. Sprawdź, co jeszcze może mieć wpływ na koszty instalacji i jak można je zmniejszyć.

Energia odnawialna pozyskiwana dzięki kolektorom solarnym, która zostanie wykorzystana do ogrzewania wody, w znacznym stopniu pozwala ograniczyć zużycie paliw kopalnych, a tym samym zmniejszyć nasz negatywny wpływ na środowisko. Dla inwestorów równie istotną kwestią są też oszczędności, na jakie mogą liczyć w przypadku wykorzystania instalacji solarnej. Choć energia słoneczna często jest określana mianem darmowego źródła ciepła, w istocie korzystanie z niej wiąże się z dość dużą początkową inwestycją. Koszty mogą się zwrócić, lecz należy przy tym mieć na uwadze kilka kwestii. Kolektory najwyższej jakości są najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, w pełni wykorzystującym zalety energii słonecznej.

Zobacz system solarny z kolektorami - ekologiczny sposób na ogrzewanie domu i wody

Kolektor słoneczny auroTHERM exclusiv

Instalacja systemu solarnego – rodzaje kolektorów

Kolektory płaskie auroTHERM wykorzystują energię słoneczną głównie do przygotowania ciepłej wody i mogą być wykorzystywane do wspomagania niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego. Ich idealne parametry, niewysoka cena, nowoczesna technologia, łatwy montaż i estetyczne wykonanie sprawiają, że to wyjątkowo solidne i ekonomiczne rozwiązanie.

Ponadto kolektory płaskie z szybami antyrefleksyjnymi mogą też przynieść więcej oszczędności w skali całego roku niż kolektory próżniowe, gdyż śnieg, lód i szron nie wpływa na jakość ich pracy w okresie jesienno-zimowym.

Ile mogą kosztować takie kolektory? Za kolektor płaski auroTHERM zapłacisz około 2000,00 zł netto. Jest on wykonany ze szkła konstrukcyjnego o grubości 3,2 mm i posiada absorber z blachy aluminiowej i rur miedzianych. Zajmuje 2,51 m² powierzchni (2033 × 1244 mm) i ważny 38 kg.

Rurowe kolektory próżniowe auroTHERM exclusiv sprawdzają się w przypadku wspomagania centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Wysoka odporność na opady gradu i wahania temperatury oraz optymalne wykorzystanie promieni słonecznych to największe zalety tych kolektorów. Dodatkowo warto zdecydować się na nie w przypadku gorszych warunków nasłonecznienia.

Za kolektor próżniowy auroTHERM exlusiv zapłacisz około 2500,00 zł netto. Zajmuje on znacznie mniej miejsca niż kolektor płaski (1,16 m²– 1652 × 702 mm) i waży zaledwie 19 kg. Jest wykonany ze szkła konstrukcyjnego i krzemianu boru, natomiast materiał selektywnej powłoki absorpcyjnej to azotek glinu.

Warto pamiętać, że na koszt zamontowania całej instalacji solarnej składają się wszystkie elementy systemu, a nie tylko samego kolektora. Należy więc uwzględnić również cenę:

  • zasobnika ciepłej wody użytkowej,
  • stacji solarnej,
  • regulatora solarnego.

Dla obliczania kosztów całej instalacji istotne są również ceny zestawów przyłączeniowych i akcesoriów do kolektorów (np. obudowy czujnika, przyłącza, separatory). W zależności od rodzaju za zestawy przyłączeniowe zapłacisz od około 100 do 300 zł. Pozostałe akcesoria to koszt od 10 do nawet kilkuset złotych. Należy też pamiętać, że koszt zestawów i konstrukcji przyłączeniowych może być inny dla różnego typu dachów. Przykładowo, na standardowe przyłączenia do dachów skośnych trzeba będzie przeznaczyć mniej niż na zestawy wraz ze wspornikami do dachów płaskich.

Kolektor płaski auroTHERM

Instalacja solarna – powierzchnia kolektorów a ich sprawność

Ilość potrzebnych kolektorów jest uzależniona od kilku czynników, w tym od oczywiście od zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. W przypadku 3-osobowej rodziny dzienne zapotrzebowanie na ciepłą wodę o temperaturze 45℃ wynosi średnio 180 l, dlatego w takim budynku wystarczające będzie zainstalowanie dwóch kolektorów płaskich – powierzchnia absorbera każdego z nich wynosi 2,33 m². Pozwoli to uzyskać oszczędności do 52%.

Dla większej, 4-osobowej rodziny, taka sama liczba kolektorów może być niewystarczająca, jednak dodatkowy kolektor zapewnić już znaczny wzrost oszczędności w skali roku – nawet do 55%.

Nie zawsze zwiększenie powierzchni kolektorów przyczynia się do większych zysków energii. Optymalne pokrycie zapotrzebowania na ciepło do podgrzewania wody użytkowej powinno mieścić się w przedziale 55–60% rocznie. Wyższa oszczędność ciepła wiąże się z niższą sprawnością pracy kolektora. Zwiększenie temperatury roboczej kolektora przyczynia się bowiem do przestojów w pracy urządzenia wynikających z nadwyżek wytwarzanego ciepła – może powodować częstsze przegrzewanie się kolektorów.

Solarne ogrzewanie wody – systemy solarne

Firma Vaillant posiada w ofercie dwa korzystne systemy solarne. System auroSTEP sprawdzi się w przypadku domu jednorodzinnego. Jest przeznaczony dla posiadaczy kotła centralnego ogrzewania, gdyż pozwala w prosty sposób rozbudować układ grzewczy o instalację solarną. Jednocześnie jest też niedrogim rozwiązaniem, które może pracować w układzie ciśnieniowym lub bezciśnieniowym.

Z kolei system DrainBackSplit zainteresuje właścicieli domów wielorodzinnych, deweloperów oraz osoby inwestujące w budynki użyteczności publicznej. Warto zdecydować się na jego montaż w budynkach o nierównomiernych poborach wody lub narażonych na dłuższe przerwy w dostępie do ciepłej wody.

Montaż systemu solarnego

Podczas szacowania kosztów związanych z instalacją kolektorów oraz systemów solarnych należy wziąć pod uwagę także montaż. Zależy on od rozmiaru instalacji, jej położenia, sposobu prowadzenia przewodów solarnych oraz typu dachu i jego pokrycia. Warto także mieć na uwadze to, że gdy zmieniamy typ instalacji, prawdopodobnie trzeba będzie także wprowadzić dodatkowe wzmocnienia dachu, a to również wiąże się z kosztami.

W ofercie firmy Vaillant unikalny system montażu, pozbawiony dodatkowych elementów mocujących, przynosi znaczną oszczędność czasu i kosztów. Dodatkowo instalacja kolektorów jest możliwa za pomocą jednego narzędzia, a kilka kolektorów można łatwo ze sobą połączyć.

Przy obliczaniu kosztów montażu warto uwzględnić również opłaty za robociznę. Zazwyczaj wynoszą one od 1500 do 2500 zł, jednak to, ile dokładnie będziesz musiał zapłacić ekipie montującej kolektory, zależy od:

  • stopnia skomplikowania instalacji i jej wielkości,
  • regionu, w którym mieszkasz, oraz odległości od większych aglomeracji miejskiej,
  • dostępności i konkurencyjności firm wykonawczych.

Opłacalność instalacji solarnej

Na największe oszczędności mogą liczyć właściciele budynków, w których zużywane są duże ilości ciepłej wody – a więc rodziny liczące minimum 4 osoby i posiadacze ogrodowych basenów. Im więcej zużywamy wody, tym bardziej opłaca się więc wprowadzić panel solarny do ogrzewania wody. W takim przypadku dość szybko można liczyć na zwrot kosztów związanych z zakupem kolektorów. Dotyczy to jednak wyłącznie solidnych paneli dobrej jakości – solary od niesprawdzonego producenta mogą bowiem wymagać częstych napraw, których koszty są bardzo wysokie.

W porównaniu do instalacji elektrycznej na solarach można zaoszczędzić nawet ponad 1200 zł rocznie, a zwrot z całej inwestycji nastąpi po minimum 7 latach. Pamiętajmy także, że taka instalacja jest przeznaczona do użytkowania przez ok. 15–20 lat.

Zobacz, jak wybrać najlepszą i najbardziej wydajną instalację solarną?

Dofinansowanie od państwa – instalacje solarne z dopłatą

W każdym województwie są prowadzone programy mające na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Wspierają one inwestorów chcących wyposażyć gospodarstwo w instalacje wykorzystujące źródła energii odnawialnej. W zależności od regionu procedura wygląda inaczej, dlatego dokładnych informacji najlepiej zasięgnąć w urzędzie gminy. Na przykład w województwie mazowieckim można otrzymać dofinansowanie sięgające nawet 50% kosztów inwestycji, przy czym całkowita kwota dofinansowania nie może przekraczać 5 000 zł.

Zwróć też uwagę na nowy program rządowy „Czyste Powietrze”, który umożliwia otrzymanie nawet do 90% dofinansowania na instalację odnawialnych źródeł energii, w tym na kolektory słoneczne.

Zobacz więcej informacji o programie Czyste Powietrze