Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Kolektory próżniowe – korzyści wynikające z ich instalacji

Ciepła woda za niewielką cenę to marzenie każdego, kto prowadzi gospodarstwo domowe. Niemal bezkosztowe ogrzewanie wody zapewnią kolektory słoneczne w instalacji solarnej. Warto jednak pamiętać, że w zależności od rodzaju (kolektor próżniowy lub płaski) urządzenia te różnią się pod względem wydajności i ceny. Sprawdź, na czym polega różnica między kolektorami próżniowymi i płaskimi oraz czym cechują się panele słoneczne do ogrzewania wody wykorzystujące w swoim działaniu próżnię.

Kolektor słoneczny, próżniowy auroTHERM exclusiv VTK 570

Kolektory słoneczne nie tylko gwarantują oszczędność energii potrzebnej do ogrzania wody użytkowej i grzewczej. Ich inne zalety to:

Kolektory słoneczne próżniowe a płaskie

Kolektory słoneczne dzielą się na dwie podstawowe kategorie:

  • kolektory płaskie,
  • kolektory próżniowe.

Czym różnią się od siebie i jak wybrać kolektor solarny do swojego gospodarstwa domowego?

Kolektory słoneczne płaskie składają się z płyty (tzw. absorbera), pod którą znajdują się rury z czynnikiem grzewczym. Płyta przyjmuje ciepło z promieniowania słonecznego i przekazuje je płynowi w rurach, który następnie jest kierowany do wężownicy zasobnika z wodą.

Kolektory solarne próżniowe są natomiast zbudowane z systemu rur próżniowych, w których znajdują się rurki wypełnione cieczą i połączone z absorberem. Najważniejsza różnica między kolektorem próżniowym a płaskim to próżnia w przewodach. Dzięki niej minimalizuje się straty ciepła do otoczenia, co wiąże się z większą efektywnością w miesiącach zimowych. Dodatkowo rurowa budowa kolektorów próżniowych pozwala na pozyskiwanie energii cieplnej na niewielkiej przestrzeni (nawet na elewacji budynku).

Zobacz, jak wybrać najlepszą i najbardziej wydajną instalację solarną?

Kolektor słoneczny, próżniowy auroTHERM exclusiv VTK 570

Kolektory próżniowe – szacowane koszty

Różnica cenowa między kolektorami próżniowymi a płaskimi jest znaczna – może wynosić nawet 2500 zł więcej za m² apertury z kolektorami próżniowymi. Systemy solarne próżniowe gwarantują bowiem największy uzysk ciepła – nawet 2821 kWh/rok – i pokrycie rocznych potrzeb cieplnych wynoszące 58,2% (dla 6 m² powierzchni aparatury, z kolektorem próżniowym).

Ponadto kolektory próżniowe są o 25,7% efektywniejsze w miesiącach jesienno-zimowych od podstawowych kolektorów płaskich. Wyższy koszt zakupu kolektora próżniowego względem płaskiego w dalszej perspektywie eksploatacji systemu może się więc opłacić.

Zobacz system solarny z kolektorami - ekologiczny sposób na ogrzewanie domu i wody

Panele słoneczne do ogrzewania wody i pomieszczeń

Kolektory próżniowe pozwalają na ogrzewanie nie tylko CWU. Mogą także być solidnym wsparciem dla instalacji centralnego ogrzewania. Połączenie kolektorów próżniowych w zespoły o powierzchni do 14 m² sprawia, ze system solarny może się sprawdzić nawet w przypadku bardzo dużych budynków.

Aby system solarny wspomagał również centralne ogrzewanie, konieczne jest zastosowanie zasobnika solarnego, np. allSTOR VPS/3 firmy Vaillant. Zbiornik buforowy umożliwia nie tylko przygotowanie ciepłej wody użytkowej, lecz także wspomaganie ogrzewania pomieszczeń lub wody w basenach kąpielowych. Dzięki zasobnikowi można zintegrować działanie kilku różnych źródeł ciepła (oprócz instalacji solarnej również kotła grzewczego lub pompy ciepła), co pozwala na wybór najlepszego i najbardziej opłacalnego w danych warunkach pogodowych sposobu ogrzewania.

Zobacz kolektory słoneczne - koszt instalacji