Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Kolektory płaskie czy próżniowe – porównanie

Ciepła woda za niewielką cenę to marzenie każdego, kto prowadzi własne gospodarstwo domowe. Niemal bezkosztowe ogrzewanie zapewnią kolektory słoneczne w instalacji solarnej. Warto jednak pamiętać, że w zależności od rodzaju (kolektor próżniowy czy płaski) te urządzenia różnią się pod względem wydajności i ceny. Sprawdź, na czym polega różnica i jak wybrać kolektor słoneczny do swojego domu.

Kolektor słoneczny, próżniowy auroTHERM exclusive

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są różnice między kolektorami płaskimi i próżniowymi,
  • jak wygląda kwestia sprawności kolektorów słonecznego płaskiego i próżniowego,
  • jakie zalety mają kolektory płaskie z szybą antyrefleksyjną,
  • kiedy warto wybrać kolektory próżniowe,
  • które kolektory są tańsze – płaskie czy próżniowe.

Kolektory płaskie i próżniowe znajdują zastosowanie zarówno w małych, jak i w dużych instalacjach solarnych. Najczęściej są przeznaczone do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, ale również do wspomagania centralnego ogrzewania budynku bądź podgrzewania wody basenowej. Wybór rodzaju kolektora jest uzależniony od wielu kryteriów. W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę warunki eksploatacji. Będą od nich zależeć sprawność kolektora słonecznego oraz uzyski ciepła.

Kolektor słoneczny, płaski auroTHERM plus

Kolektory płaskie a próżniowe – główne różnice

Systemy solarne dzielą się na dwie podstawowe kategorie: płaskie oraz próżniowe. Różnią się one znacząco pod względem konstrukcji, parametrów technicznych i kosztów inwestycji.

  • Kolektory płaskie składają się z płyty (tzw. absorbera), pod którą znajdują się rury z czynnikiem grzewczym. Płyta przyjmuje ciepło z promieniowania słonecznego i przekazuje je płynowi w rurach, który następnie jest kierowany do wężownicy zasobnika z wodą.
  • Kolektory próżniowe są zbudowane z systemu rur próżniowych, w których znajdują się rurki wypełnione cieczą i połączone z absorberem. Najważniejsza różnica między kolektorem próżniowym a płaskim to próżnia w przewodach. Dzięki niej minimalizuje się straty ciepła do otoczenia, co wiąże się z większą efektywnością w miesiącach zimowych. Dodatkowo rurowa budowa kolektorów próżniowych pozwala na pozyskiwanie energii cieplnej na niewielkiej przestrzeni (nawet na elewacji budynku).

Zobacz także: Jak wybrać najlepszą i najbardziej wydajną instalację solarną?

Porównanie sprawności kolektora słonecznego płaskiego i próżniowego

Sprawność kolektora słonecznego próżniowego jest mniej zależna od temperatury zewnętrznej niż w przypadku kolektorów płaskich. Wynika to ze skutecznej izolacji cieplnej w formie próżni, dzięki której absorber traci mniejszą ilość ciepła. Nie jest ono oddawane do powietrza otaczającego sam absorber jak w przypadku kolektora płaskiego. Zakrzywiona powierzchnia szklanej rury przepuszcza jednak mniejszą ilość promieniowania słonecznego niż szyba kolektora płaskiego. Sprawność optyczna kolektora próżniowego jest zatem niższa niż w przypadku kolektora płaskiego.

Kolektory płaskie z szybą antyrefleksyjną

Jeśli oczekujesz wysokich uzysków ciepła z instalacji solarnej, musisz się liczyć z wyższymi kosztami inwestycyjnymi. Interesującym rozwiązaniem mogą być kolektory płaskie z szybą antyrefleksyjną. Ich cena nie jest dużo wyższa od kolektorów ze standardową szybą (np. pryzmatyczną), a z kolei cechują się wyższą o kilka procent sprawnością. Można je więc uważać za rozwiązanie pośrednie pomiędzy dobrej klasy kolektorem płaskim i próżniowym. Korzystniejsza jest natomiast relacja ceny kolektora do uzysków ciepła.

Aby system solarny wspomagał również ogrzewanie centralne, konieczne jest zastosowanie zasobnika solarnego

Kolektory próżniowe czy płaskie – kiedy stosować pierwsze z nich?

Spotykane często na rynku stosunkowo tanie kolektory próżniowe mogą w większości zakresu temperatur roboczych uzyskiwać niższe sprawności niż kolektory płaskie. Dobrej klasy urządzenia tego typu pracują z wyższą sprawnością przy niskim nasłonecznieniu oraz przy wysokich temperaturach roboczych. Korzystną cechą jest ważna w niektórych warunkach pracy hermetyczność. Absorber zamknięty w rurze jest odseparowany od powietrza zewnętrznego, a przez to nie jest tak podatny na uszkodzenia ze względu na korozję czy zanieczyszczenie powietrza.

Kolektory próżniowe pozwalają na solarne ogrzewanie wody, ale nie tylko. Mogą także być solidnym wsparciem dla instalacji ogrzewania centralnego. Połączenie ich w zespoły o powierzchni do 14 m² sprawia, że mogą się sprawdzić nawet w przypadku bardzo dużych budynków.

Aby system solarny wspomagał również ogrzewanie centralne, konieczne jest zastosowanie zasobnika solarnego, np. allSTOR VPS/3. Zbiornik buforowy umożliwia nie tylko przygotowanie ciepłej wody użytkowej, także ale też wspomaganie ogrzewania pomieszczeń lub wody w basenach kąpielowych. Dzięki zasobnikowi można zintegrować działanie kilku różnych źródeł ciepła (oprócz instalacji solarnej również kotła grzewczego lub pompy ciepła), co pozwala na wybór najlepszego i najbardziej opłacalnego w danych warunkach pogodowych sposobu ogrzewania.

Kolektor płaski czy próżniowy? Porównaj cenę

Różnica cenowa między kolektorami płaskimi a próżniowymi jest znaczna – może wynosić nawet 2500 zł więcej za m² apertury z kolektorami próżniowymi. Systemy solarne próżniowe gwarantują bowiem największy uzysk ciepła – nawet 2821 kWh/rok – i pokrycie rocznych potrzeb cieplnych wynoszące 58,2% (dla 6 m² powierzchni aparatury, z kolektorem próżniowym auroTHERMexclusiv VTK 570).

Ponadto kolektory próżniowe są o 25,7% efektywniejsze w miesiącach jesienno-zimowych od podstawowych kolektorów płaskich. Wyższy koszt zakupu kolektora próżniowego względem płaskiego w dalszej perspektywie eksploatacji systemu jest więc opłacalny.

Kolektory słoneczne próżniowe czy płaskie? Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci dokonać wyboru najlepszego dla Twojego gospodarstwa domowego. Sprawdź nasze produkty i ciesz się dobrą jakością ekologicznych urządzeń przez długie lata!

Zobacz także: Kolektory słoneczne– koszt instalacji