Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Taryfy gazowe W-3 i W-2 – jak dzięki zastosowaniu kolektorów słonecznych przejść na tę korzystniejszą?

Cena gazu ziemnego dla gospodarstw domowych różni się w zależności od taryfy gazowej, do której dane gospodarstwo się kwalifikuje. Taryfa zależy od rocznego zużycia gazu ziemnego w Twoim domu. Jak zmienić taryfę gazową i zmniejszyć domowe rachunki? Z pomocą przychodzą odnawialne źródła energii. Przekonaj się, dlaczego warto zainstalować w domu kolektory słoneczne, i sprawdź, jak wpłynie to na cenę gazu ziemnego dla Twojego gospodarstwa domowego.

Zamontowanie kolektorów słonecznych znacznie obniża koszt ogrzewania gazem

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego zamontowanie kolektorów słonecznych znacznie obniża koszt ogrzewania gazem,
  • jak dobrać instalację solarną do gospodarstwa domowego, by zmniejszyć cenę gazu ziemnego.

Taryfa gazowa W-3 to zużycie gazu nawet do 8000 m3 rocznie. Mało które gospodarstwo domowe jest w stanie spalić takie ilości gazu ziemnego. Najczęściej zużycie gazu w budynkach jednorodzinnych o typowej powierzchni użytkowej 140-180 m2 wynosi nie więcej niż 2000 m3 na rok. Graniczna wartość, która uprawnia Twoje gospodarstwo do przejścia do korzystniejszej taryfy W-2, to zużycie równe lub niższe 1200 m3 rocznie.

Jak zatem zmniejszyć zużycie gazu? Do wspomagania instalacji ogrzewania proponujemy kolektory słoneczne.

Ile kosztuje m3 gazu ziemnego po zainstalowaniu kolektorów słonecznych?

Odpowiedź brzmi: znacznie mniej. Jak to osiągnąć? Aby obniżyć koszty gazu ziemnego, wystarczy zastosować instalację solarną przeznaczoną do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Pozwala ona obniżyć roczne zużycie gazu na tyle, że jest możliwa zmiana taryfy gazowej z W-3 na W-2. Jeśli czystą energię cieplną uzyskaną z pracy kolektorów słonecznych wykorzystasz do podgrzewania wody użytkowej, znacznie zmniejszysz zużycie gazu przez kocioł, który normalnie musiałby obsłużyć również ten obszar codziennego funkcjonowania gospodarstwa.

Poza obniżeniem kosztów zakupu samego paliwa redukcji ulegają wówczas również opłaty stałe (przesyłowa stała oraz abonament). Dzięki temu całkowite koszty ogrzewania gazem powinny obniżyć się o 15 – 20%. Jeżeli zastosujesz większą liczbę kolektorów słonecznych niż wynikająca tylko z potrzeb wody użytkowej, to koszt ogrzewania domu gazem będzie jeszcze niższy.

Grupy taryfowe gazu a dobór instalacji solarnej

Można przyjąć, że obniżenie zużycia gazu ziemnego o 40 m3/rok uzyskuje się z każdym 1 m2 absorbera kolektora płaskiego. Jeśli więc dom jednorodzinny ma zapotrzebowanie na gaz ziemny w ilości 1350 m3/rok, a celem jest obniżenie zużycia poniżej 1200 m3/rok, to należy dobrać przynajmniej 4 – 5 m2 absorbera kolektora płaskiego. Ile kosztuje m3 gazu ziemnego w nowej taryfie? Średnio to nawet o 0,5 grosza mniej, co sumarycznie daje oszczędności rzędu kilkuset złotych rocznie.

Jeśli chcesz wykorzystać energię uzyskaną z kolektorów słonecznych jedynie do podgrzewania wody użytkowej, wystarczy zastosować kolektory płaskie. Zapewniają one korzystny wskaźnik kosztów inwestycji w stosunku do efektu pracy – ilości wytworzonego ciepła. Dla zwiększenia uzysków ciepła można zastosować kolektory płaskie z szybą antyrefleksyjną. To specjalne rozwiązanie zwiększa ilość energii docierającej do absorbera. Dlatego tego rodzaju kolektory uzyskują o kilka procent więcej ciepła.

Jak wybrać najlepszą instalację solarną? Dowiedz się więcej!

Zastosowanie kolektorów słonecznych umożliwi Ci zmianę taryfy gazowej i zmniejszenie zużycia gazu w Twoim domu. Przekonaj się, jak łatwo oszczędzać dzięki odnawialnym źródłom energii!