Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Ogrzewanie olejowe – czy warto inwestować w kotły olejowe?

Kiedy budujemy dom, jedną z najważniejszych decyzji, jakie musimy podjąć, jest wybór rodzaju ogrzewania. Jeśli działka nie ma przyłącza do sieci gazociągowej, wielu właścicieli decyduje się na ogrzewanie olejowe. Na rynku są dostępne nowoczesne, w pełni zautomatyzowane kondensacyjne kotły olejowe. Jednak czy warto w nie inwestować teraz, gdy coraz popularniejsze stają się urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła ciepła? Zobacz, dlaczego dobrą alternatywą dla kotłów olejowych są pompy ciepła.

Kocioł kondensacyjny olejowy VKO icoVIT/3 exclusive

Nowoczesne kondensacyjne kotły olejowe cechuje wysoki standard bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Posiadają jednak mniejszą wilgotność spalin w porównaniu z nowoczesnymi kotłami gazowymi – z tego powodu zjawisko kondensacji zachodzi w temperaturze około 47℃, co wpływa na niższą efektywność instalacji w porównaniu z urządzeniami gazowymi. Nadal jednak kondensacyjne kotły olejowe wykorzystują ciepło kondensacji do ogrzewania wody. To oznacza, że wskaźnik sprawności normatywnej w niektórych olejowych kotłach kondensacyjnych wynosi nawet 105% (odniesiony do wartości opałowej – Hi)!

Należy jednak pamiętać, że ogrzewanie olejowe jest jednym z najdroższych sposobów dostarczenia ciepła do domu, zaraz po ogrzewaniu elektrycznym. Obecnie producenci urządzeń grzewczych oferują znacznie bardziej ekologiczne i oszczędne metody ogrzewania domu. Sprawdź, dlaczego pompa ciepła jest znacznie korzystniejszym rozwiązaniem.

Kondensacyjne kotły olejowe – oszczędność pieniędzy?

Kotły olejowe nowej generacji to urządzenia, w których zostało wykorzystane zjawisko kondensacji. W kotłach tych spaliny są schładzane do niskiej temperatury, a para wodna – skraplana, przez co oddaje swoją energię cieplną. Oznacza to, że ciepło spalin nie ucieka przez przewód kominowy, a jest pozyskiwane i wykorzystywane do ogrzewania wody w instalacji.

Dzięki zjawisku kondensacji kotły olejowe w porównaniu z kotłami tradycyjnymi wyróżniają się wysoką sprawnością – w niektórych przypadkach osiągającą poziom 105% (Hi). Dla użytkownika, który korzystał uprzednio z konwencjonalnego kotła olejowego, jest to znaczna oszczędność wydatków na energię.

Przeczytaj też: Inteligentny, ekologiczny i oszczędny kocioł kondensacyjny – czy warto na niego postawić?

Wymiana kotła olejowego na nowy kondensacyjny obniża koszty energii o nawet 15%, co przyspieszy zwrot inwestycji. W budynkach ze zmodernizowanym systemem termicznym roczne zużycie oleju opałowego może się zmniejszyć nawet o 50%!

Nie zmienia to jednak faktu, że te oszczędności będą widoczne jedynie w domach termomodernizowanych. Jeśli właściciel zastanawia się nad wyborem urządzenia grzewczego do nowo wybudowanego domu, najkorzystniejszym finansowo rozwiązaniem będzie zainwestowanie w pompę ciepła. Przykładowo: koszt ogrzewania domu o powierzchni 140 m2 i wody użytkowej w ilości 300 l dziennie w przypadku powietrznej pompy ciepła jest ponad dwukrotnie niższy (1904 zł) od kosztu ogrzewania olejem (3982 zł, na podstawie taryfy energetycznej i ceny paliwa z lipca 2017 roku).

Ogrzewanie olejowe przyjazne dla środowiska

Prawidłowo funkcjonujący kocioł olejowy nie stwarza zagrożenia dla środowiska. W przypadku nowoczesnych urządzeń kondensacyjnych paliwo spala się w całości i nie wytwarza trujących spalin, które mogłyby wpłynąć na jakość powietrza w otoczeniu domu. Ma to szczególne znaczenie w obliczu rosnącego problemu smogu w naszym kraju.

Jeśli zależy Ci jednak, by Twój dom miał jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne, zdecyduj się na pompę ciepła. Źródłem ciepła nie są wówczas paliwa konwencjonalne (których wydobycie również jest obciążające dla środowiska), a energia odnawialna zawarta w powietrzu, gruncie czy w zbiorniku wodnym. Chociaż pompa do działania wymaga energii elektrycznej, można jej ją zapewnić za pomocą paneli fotowoltaicznych – wtedy oba urządzenia stworzą całkowicie samowystarczalny, ekologiczny system.

Zobacz na co zwrócić uwagę podczas montażu kotła kondensacyjnego?

Montaż olejowego kotła kondensacyjnego

Ogrzewanie olejowe bez wątpienia jest idealnym rozwiązaniem w przypadku budynków pozbawionych dostępu do sieci gazociągowej. Przed podjęciem decyzji o zakupie kotła olejowego należy jednak wybrać miejsce do magazynowania oleju. Jeśli w domu brakuje wolnej powierzchni, można np. zamontować zbiornik podziemny.

Kocioł olejowy najlepiej jest zainstalować w przeznaczonym do tego pomieszczeniu gospodarczym lub kotłowni, gdzie temperatura nie spadnie poniżej 10℃.

Zaletą kotłów olejowych jest niezależność od paliwa i energii z sieci, ponieważ olej jest magazynowany na miejscu, w domu. Właściciele kotłów olejowych sami mają możliwość decydowania o dostawcy paliwa.

Pompa ciepła aroTHERM Split

Pompa ciepła z kolei, podobnie jak kocioł olejowy, nie wymaga przyłączeń do sieci (jak np. kotły gazowe) i jest bardzo łatwa w montażu (dotyczy to przede wszystkim powietrznych pomp ciepła, np. aroTHERM Split). Równocześnie nie potrzebuje specjalnej przestrzeni do magazynowania paliwa. Dzięki urządzeniu czerpiącemu energię z odnawialnych źródeł możesz zapomnieć o konieczności kontrolowania poziomu paliwa. Ponadto połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi gwarantuje niezależność od zewnętrznych dostaw energii elektrycznej.

Kocioł kondensacyjny olejowy VKO icoVIT/3 exclusive

Wybierz urządzenie grzewcze najlepszej jakości

Jeśli Twój stary kocioł olejowy wymaga wymiany, ponieważ jest już nieefektywny, wybierz nowoczesny, stojący kocioł olejowy kondensacyjny VKO icoVIT/3 exclusive. Palnik dwustopniowy pozwala na dostosowanie mocy kotła do indywidualnych potrzeb i tym samym – na największą możliwą wydajność. Korzystnym rozwiązaniem jest połączenie VKO icoVIT/3 exclusive z odpowiednim zasobnikiem ciepłej wody użytkowej i układem wentylacji z odzyskiem ciepła. Moce tego kotła to 10/15 kW, 16/25 kW, 21/35 kW.

Nowoczesne ogrzewanie olejowe z pewnością warto rozważyć, gdy dom nie ma połączenia z siecią gazową lub gdy masz w domu stary kocioł zasilany olejem, który chcesz wymienić na nowy. Jeśli jednak zależy Ci na inwestycji w bardziej przyszłościowe rozwiązanie, wybierz pompę ciepła. To urządzenie również nie wymaga specjalnych przyłączeń, jest bardzo łatwe w montażu, a koszty eksploatacji są nieporównywalnie niższe.