Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Ogrzewanie olejowe – czy warto inwestować w kotły olejowe?

Kiedy budujesz dom, jedną z najważniejszych decyzji, jakie musisz podjąć, jest wybór rodzaju ogrzewania. Jeśli działka nie ma przyłącza do sieci gazociągowej, wielu właścicieli decyduje się na ogrzewanie olejowe. Na rynku są dostępne nowoczesne, w pełni zautomatyzowane kotły olejowe kondensacyjne. Jednak czy warto w nie inwestować teraz, gdy coraz popularniejsze stają się urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła ciepła? Zobacz, dlaczego dobrą alternatywą dla kotłów olejowych są np. pompy ciepła.

Kocioł kondensacyjny olejowy VKO icoVIT/3 exclusive

Z tekstu dowiesz się:

  • jak kształtują się związane ogrzewaniem domu olejem opałowym koszty,
  • jaka jest związana z ogrzewaniem olejowym cena dla środowiska naturalnego,
  • jaki kocioł olejowy wybrać do domu,
  • kiedy warto zdecydować się na kocioł olejowy,
  • czym różni się eksploatacja kotłów gazowych i olejowych oraz pomp ciepła.

Nowoczesne kotły olejowe kondensacyjne cechuje wysoki standard bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Posiadają one jednak mniejszą wilgotność spalin w porównaniu z kotłami gazowymi – z tego powodu zjawisko kondensacji zachodzi w temperaturze około 47℃, co wpływa na niższą efektywność instalacji. Nadal jednak każdy kocioł olejowy dwufunkcyjny, potocznie określany też jako piec olejowy kondensacyjny, wykorzystuje ciepło kondensacji do ogrzewania wody. To oznacza, że wskaźnik sprawności normatywnej w niektórych modelach może wynosić nawet 105% (odniesiony do wartości opałowej – Hi)!

Ogrzewanie olejowe – koszty i oszczędności

Kotły olejowe nowej generacji to urządzenia, w których zostało wykorzystane zjawisko kondensacji. Spaliny są w nich schładzane do niskiej temperatury, a para wodna – skraplana, przez co oddaje swoją energię cieplną. Oznacza to, że ciepło spalin nie ucieka przez przewód kominowy, a jest pozyskiwane i wykorzystywane do ogrzewania wody w instalacji.

Dzięki zjawisku kondensacji nowoczesne kotły CO olejowe w porównaniu z kotłami tradycyjnymi wyróżniają się wysoką sprawnością – w niektórych przypadkach osiągającą wspomniany już poziom ponad 105% (Hi). W przypadku zamontowania nowego kotła olejowego kondensacyjnego cena inwestycji w dłuższej perspektywie nie będzie zatem aż tak istotna – ponieważ wysokość rachunków za ogrzewanie może obniżyć się nawet o 15%, co przyspieszy zwrot poniesionych kosztów. W budynkach ze zmodernizowanym systemem termicznym roczne zużycie oleju opałowego może się zmniejszyć nawet o 50%!

Nie zmienia to jednak faktu, że te oszczędności związane z użytkowaniem nowego pieca CO olejowego będą widoczne jedynie w domach termomodernizowanych. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem urządzenia grzewczego do nowo wybudowanego domu, najkorzystniejszym finansowo rozwiązaniem będzie jednak zainwestowanie w pompę ciepła.

Przeczytaj też: Inteligentny, ekologiczny i oszczędny kocioł kondensacyjny – czy warto na niego postawić?

Centralne ogrzewanie olejowe domu przyjazne dla środowiska

Prawidłowo funkcjonujący kocioł olejowy nie stwarza zagrożenia dla środowiska. W przypadku nowoczesnych urządzeń kondensacyjnych paliwo spala się w całości i nie wytwarza trujących spalin, które mogłyby wpłynąć na jakość powietrza w otoczeniu domu. Ma to szczególne znaczenie w obliczu rosnącego problemu smogu w naszym kraju i na całym świecie.

Jeśli zależy Ci jednak, by Twój dom miał jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne, zdecyduj się na pompę ciepła. Źródłem ciepła nie są wówczas paliwa konwencjonalne (których wydobycie również jest obciążające dla środowiska), a energia odnawialna zawarta w powietrzu, gruncie czy w zbiorniku wodnym. Chociaż pompa do działania wymaga energii elektrycznej, można jej ją zapewnić za pomocą paneli fotowoltaicznych – wtedy oba urządzenia stworzą całkowicie samowystarczalny, ekologiczny system.

Wybierz kocioł olejowy najlepszej jakości

Twój stary kocioł CO olejowy wymaga wymiany, ponieważ jest już nieefektywny? Jeśli poszukujesz nowego modelu, zwróć uwagę na nowoczesny kocioł olejowy kondensacyjny VKO icoVIT/3 exclusive.

Palnik dwustopniowy pozwala na dostosowanie mocy urządzenia do indywidualnych potrzeb i tym samym – na największą możliwą wydajność. Korzystnym rozwiązaniem jest połączenie VKO icoVIT/3 exclusive z odpowiednim zasobnikiem ciepłej wody użytkowej i układem wentylacji z odzyskiem ciepła. Moce tego kotła to 10/15 kW, 16/25 kW, 21/35 kW.

Kocioł kondensacyjny olejowy VKO icoVIT/3 exclusive

Kocioł olejowy kondensacyjny – kiedy to najlepszy wybór?

Ogrzewanie domu olejem bez wątpienia jest idealnym rozwiązaniem w przypadku budynków pozbawionych dostępu do sieci gazociągowej. Przed podjęciem decyzji o zakupie kotła tego typu należy jednak wybrać miejsce do magazynowania oleju. Jeśli w domu brakuje wolnej powierzchni, można np. zamontować zbiornik podziemny. Kocioł olejowy wiszący lub stojący najlepiej jest zamontować w przeznaczonym do tego pomieszczeniu gospodarczym lub kotłowni, gdzie temperatura nie spadnie poniżej 10℃. Przy ogrzewaniu olejowym koszty instalacji ustalane są indywidualnie z fachowcami.

Zaletą kotłów grzewczych olejowych jest niezależność od paliwa i energii z sieci (jak w przypadku kotłów gazowych), ponieważ olej jest magazynowany na miejscu, w domu. Właściciele kotłów olejowych sami mają możliwość decydowania o dostawcy paliwa.

Przeczytaj także: Kotły gazowe kondensacyjne – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Ogrzewanie olejowe a gazowe, kocioł olejowy kondensacyjn

Należy pamiętać, że koszty ogrzewania olejem opałowym są wysokie w porównaniu do innych źródeł – to jeden z najdroższych sposobów dostarczenia ciepła do domu, zaraz po ogrzewaniu elektrycznym. Obecnie producenci urządzeń grzewczych oferują znacznie bardziej ekologiczne i oszczędne metody ogrzewania.

Warto zastanowić się np. nad wygodnym w użytku kotłem gazowym lub bardzo ekonomiczną pompą ciepła, która podobnie jak kocioł olejowy nie wymaga przyłączeń do sieci i jest bardzo łatwa w montażu (dotyczy to przede wszystkim powietrznych pomp ciepła, np. aroTHERM Split). Równocześnie nie potrzebuje specjalnej przestrzeni do magazynowania paliwa. Dzięki urządzeniu czerpiącemu energię z odnawialnych źródeł możesz zapomnieć o konieczności kontrolowania poziomu paliwa. Ponadto połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi gwarantuje niezależność od zewnętrznych dostaw energii elektrycznej.

Pompa ciepła aroTHERM Split

Przeczytaj także: Ogrzewanie gazowe czy olejowe – co wybrać?

W przypadku nowoczesnego ogrzewania olejowego opinie są dobre szczególnie wtedy, gdy dom nie ma połączenia z siecią gazową lub gdy masz w domu stary kocioł zasilany olejem, który chcesz wymienić na nowy. Jeśli jednak zależy Ci na inwestycji w bardziej przyszłościowe i kompleksowe rozwiązanie, zamiast kotła olejowego wybierz pompę ciepła. To urządzenie również nie wymaga specjalnych przyłączeń, jest bardzo łatwe w montażu, a koszty jego eksploatacji są nieporównywalnie niższe.