Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Ogrzewanie gazowe czy olejowe – co wybrać?

Współczesna technika grzewcza w dużym stopniu oparta jest na gazowych kotłach kondensacyjnych. Nie są to jednak jedyne produkty wykorzystujące technikę kondensacyjną. Również kotły olejowe na przestrzeni lat wyewoluowały w tym kierunku, zmierzającym do zwiększenia sprawności urządzeń grzewczych. Jak w takiej sytuacji wygląda ich porównanie z segmentem kotłów gazowych? Jaki kocioł gazowy wybrać? Czytaj, aby się dowiedzieć!

Kocioł gazowy ecoVIT

Z tekstu dowiesz się:

  • w jaki sposób pracują oba rodzaje kotłów,
  • jakie są koszty ogrzewania gazem,
  • jakie są koszty ogrzewania olejem.

Wybór między kotłem grzewczym olejowym a gazowym jest niezwykle istotny. Należy się bowiem zastanowić, która technologia lepiej się sprawdzi pod względem przede wszystkim kosztów ogrzewania danego budynku. Jaki kocioł wybrać do konkretnego rodzaju inwestycji? Sprawdzamy!

Kotły gazowe i olejowe – podobieństwa i różnice – jaki kocioł wybrać?

Niewątpliwą zaletą kotłów gazowych oraz olejowych (względem kotłów opalanych węglem lub drewnem) jest fakt, że jest to gama urządzeń przystosowanych do pracy całkowicie zautomatyzowanej. Proces spalania paliwa może być w pełni kontrolowany, a palnik włączony lub wyłączony w dowolnym momencie. Są to cechy, które sprawiają, że wskazane kotły mogą stanowić bazę do budowy bardziej zaawansowanych układów hybrydowych wraz z pompami ciepła, pełniąc rolę szczytowego źródła ciepła. Spalanie gazu i oleju nie jest również związane z emisją jakichkolwiek pyłów i sadzy, co ma istotne znaczenie dla walki ze smogiem.

Pomiędzy kotłami olejowymi i gazowymi występują jednak istotne różnice wynikające głównie z charakterystyki zastosowanego paliwa. Spaliny generowane przez kocioł olejowy zawierają dwutlenek siarki, który sprawia, że skropliny powstające w wyniku procesu kondensacji mają wyraźnie kwasowy odczyn mieszczący się w przedziale od 2 do 3 pH. W przypadku gazowego kotła kondensacyjnego przeciętna wartość pH to około 4. Ta różnica sprawia, że skroplin powstałych w kondensacyjnych kotłach olejowych nie można odprowadzać bezpośrednio do systemu kanalizacji. Wymagane jest zastosowanie neutralizatora kondensatu. Jednocześnie ilość generowanych skroplin jest w ciągu roku o połowę mniejsza niż w przypadku kotła gazowego, a same spaliny zawierają mniejszą ilość pary wodnej.

Efekt kondensacji wykorzystywany jest w szerszym zakresie podczas spalania gazu i zachodzi już wtedy, gdy temperatura powracająca do kotła z instalacji centralnego ogrzewania wynosi 56 ℃. W przypadku kotła olejowego będzie to analogicznie ok. 46 ℃. Różnica 10℃ powoduje, że olejowy kocioł kondensacyjny powinien współpracować z instalacją grzewczą dobraną na wyraźnie niższy parametr i zaleca się, aby była to instalacja oparta w całości na niskotemperaturowym ogrzewaniu płaszczyznowym.

Jaki kocioł gazowy wybrać do domu? Koszty ogrzewania gazem

W chwili obecnej występuje wyraźna różnica cenowa pomiędzy lekkim olejem opałowym, a gazem ziemnym z sieci – na korzyść tego ostatniego. Średnia detaliczna cena 1 litra oleju opałowego wynosi w roku 2022 ok. 7 zł brutto, co w przeliczeniu i po uwzględnieniu jego wartości opałowej oznacza koszt 0,65 zł za 1 kWh energii cieplnej. Po uwzględnieniu średniorocznej sprawności kotła na poziomie 90% będzie to skutkować rzeczywistym kosztem wynoszącym 0,72 zł za 1 kWh.

Cena gazu ziemnego wynosi obecnie (zakładając 23% stawki podatku VAT) ok. 0,31 zł za 1 kWh, a po uwzględnieniu sprawności kotła gazowego, np. ecoVIT VKK na poziomie 91% koszty rzeczywiste wyniosą ok. 0,34 zł za 1 kWh. Kwota ta nie uwzględnia jednak tzw. opłat stałych, czyli opłat niezależnych od zużycia – opłaty abonamentowej oraz dystrybucyjnej. Wyraźnie jednak widać, że spalanie gazu ziemnego jest zdecydowanie lepszą opcją dla domowych rachunków niż spalanie oleju opałowego, gdzie wymagane są dwukrotnie większe nakłady finansowe dla zapewnienia takiej samej ilości energii cieplnej. Analizując współczesny dom jednorodzinny o powierzchni 170 m2 i zapotrzebowaniu na energię do celów grzewczych na poziomie 100 kWh na m2/rok, nietrudno policzyć, że zakup gazu ziemnego pozwalającego na ogrzanie budynku będzie związany z rocznym kosztem rzędu 5 800 zł. Dla tego samego budynku zakup oleju opałowego będzie związany z wydatkiem rzędu 12 200 zł.

Ogrzewanie gazowe czy olejowe? Koszty

Znacząca liczba budynków w Polsce nie posiada jednak dostępu do sieci gazowej i w wielu przypadkach nie ma perspektywy na zmianę tego stanu rzeczy. W takiej sytuacji kondensacyjny kocioł olejowy stanowi ekologiczną alternatywę dla kotłów węglowych, których użytkowanie, w związku z dynamicznie rosnącymi cenami węgla, jest coraz droższe.

Zaletą kotłów olejowych jest możliwość magazynowania paliwa, a co za tym idzie użytkownik może w pewnym stopniu reagować na zmiany cen paliw i dokonywać zakupu w optymalnym dla siebie momencie. Oczywiście taką samą cechą charakteryzują się również kotłownie gazowe opalane gazem płynnym, jednak w tym przypadku różnica cenowa pomiędzy tymi dwoma źródłami energii nie jest już tak drastyczna. Średnia detaliczna cena 1 litra propanu wynosi w roku 2022 ok. 3,20 zł brutto, co w przeliczeniu i po uwzględnieniu jego wartości opałowej oznacza koszt 0,47 zł za 1 kWh energii cieplnej. Po uwzględnieniu średniorocznej sprawności kotła na poziomie 92% będzie to skutkować rzeczywistym kosztem wynoszącym ok. 0,51 zł za 1 kWh.

W pewnych sytuacjach uwarunkowania prawne i techniczne mogą jednak uniemożliwić instalację zewnętrznego zbiornika gazu płynnego, co może skłaniać właśnie do rozważenia zastosowania oleju opałowego. Szczególnie mocno dotyczy to sytuacji, gdzie budynek jest już wyposażony w kotłownię olejową wraz z całym wyposażeniem, na czele ze zbiornikiem/zbiornikami oleju. Modernizacja takiej instalacji i wymiana już istniejącego niekondensacyjnego kotła olejowego na jego nowoczesny, kondensacyjny odpowiednik może się okazać inwestycją wymagającą najmniejszych nakładów finansowych.

Odpowiadając na pytanie, jaki kocioł wybrać, w pierwszej kolejności warto jednak przede wszystkim rozważyć możliwość zastosowania kotłów kondensacyjnych opalanych gazem ziemnym, a w dalszej perspektywie gazem płynnym.

Przeczytaj też: Inteligentny, ekologiczny, oszczędny… – zalety kotła kondensacyjnego