Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Jak określa się sprawność kotła kondensacyjnego?

W przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów grzewczych nisko- lub stałotemperaturowych, sprawność kotła kondensacyjnego wynosi powyżej 100%. Dane techniczne często określają sprawność kotła gazowego kondensacyjnego na 108, a nawet 109%. Nieco niższe parametry mają kotły olejowe kondensacyjne z uwagi na mniejszą wilgotność spalin, jednak nadal jest to więcej niż 100%. Podobnie jest z kotłami kondensacyjnymi spalającymi gaz płynny.

Stojący gazowy kocioł kondensacyjny ecoCOMPACT

Z tekstu dowiesz się:

  • co wpływa na efetywność kotła kondensacyjnego,
  • jak określić sprawność urządzenia.

Sprawność kotła kondensacyjnego powyżej 100% oznacza, że określono ją w stosunku do wartości opałowej paliwa. Wartość opałowa określa ilość ciepła zawartą w spalinach, ale z pominięciem ciepła zawartej w parze wodnej. Para wodna powstaje w wyniku reakcji podczas spalania i łączenia się tlenu z wodorem. Ponieważ w przypadku gazu ziemnego ilość wodoru jest zwiększona, sprawność kotła gazowego kondensacyjnego jest zwykle najwyższa.

Sprawność kotła gazowego kondensacyjnego – dlaczego pomija się ciepło zawarte w parze wodnej?

W tradycyjnych kotłach para wodna musiała przejść do komina wraz ze spalinami. Jej skroplenie się w kotle powodowałoby korozję jego powierzchni grzewczych. Powstający kondensat ma bowiem odczyn kwasowy, przez co zagraża standardowym powierzchniom grzewczym. Dopiero opracowanie w latach 80. pierwszych kotłów kondensacyjnych i ich rozpowszechnienie w kolejnych latach wpłynęło na zmianę tej sytuacji. Para wodna mogła zostać bezpiecznie skroplona w kotle, a ciepło w niej zawarte odebrane przez wodę grzewczą. Dodatkowa ilość ciepła zwiększyła sprawność kotła kondensacyjnego powyżej 100%. Norma określająca sposób obliczania sprawności kotła nie zmieniła się – dlatego za wyjściowe 100% nadal przyjmuje się wartość opałową paliwa.

Wiszący gazowy kocioł kondensacyjny ecoTEC plus VC

Budowa a sprawność kotła kondensacyjnego

Nowoczesne kotły kondensacyjne zbudowane są inaczej niż znane wcześniej kotły stało- lub niskotemperaturowe. Dlaczego kotły kondensacyjne są lżejsze niż kotły starego typu? Do budowy powierzchni grzewczych używa się często stali nierdzewnej. Zapewnia ona odporność na kwasowe działanie kondensatu. Stosunkowo cienkie ścianki powierzchni grzewczych (w porównaniu np. do powierzchni wykonanych z żeliwa) służą intensywnej wymianie ciepła. Spaliny muszą zostać schłodzone do jak najniższej temperatury. Wówczas zostaną stworzone odpowiednie warunki dla skraplania pary wodnej i odzyskiwania tzw. ciepła utajonego, które jest w niej zawarte – to znacznie podnosi sprawność kotła gazowego kondensacyjnego.

Gazowy kocioł kondensacyjny pozwala roczne zużycie gazu zwykle od 20 do 40% w porównaniu do kotłów stało- lub niskotemperaturowych. Od 2015 roku stosowanie kotłów kondensacyjnych stało się praktycznie obowiązkowe – to efekt wejścia w życie przepisów, które one określają minimalną wymaganą sprawność źródeł ciepła (w tym sprawność kotłów kondensacyjnych). Warunki Techniczne WT 2017 również zaostrzyły wymagania dla efektywności energetycznej całego budynku, co jeszcze wzmocniło rolę wysoko sprawnych urządzeń grzewczych.

Sprawdź, wszystko co powinieneś wiedzieć o gazowych kotłach kondensacyjnych.