Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Inteligentny, ekologiczny i oszczędny kocioł kondensacyjny – czy warto na niego postawić?

Zazwyczaj największą część rocznych kosztów eksploatacji budynku stanowią opłaty za ogrzewanie domu. W przypadku bardzo starych urządzeń, np. kotłów lub pieców węglowych, mogą one sięgać nawet 90%. Dzięki modernizacji instalacji i zmianie starego kotła na gazowy kocioł kondensacyjny można jednak znacznie zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie i poprawić swój standard życia. Dowiedz się, w jaki sposób.

Wiszący kocioł kondensacyjny ecoTEC plus

Z tekstu dowiesz się:

 • czy warto kupić kocioł kondensacyjny, jeśli szukasz urządzenia do oszczędnego ogrzewania,
 • czy należy wyłączać kocioł kondensacyjny, gdy nie jest potrzebne ogrzewanie,
 • jakie zalety związane z codzienną eksploatacją mają kotły kondensacyjne,
 • czy warto postawić na kocioł kondensacyjny ze względu na komfort użytkowania,
 • kiedy warto montować kocioł kondensacyjny w połączeniu z pompą ciepła lub kolektorami słonecznymi,
 • jakie zalety kotłów gazowych kondensacyjnych zasługują na szczególną uwagę.

Zobacz, co możesz zyskać dzięki termomodernizacji domu za pomocą kotła kondensacyjnego na gaz, nazywanego też potocznie piecem kondensacyjnym. Czy warto na niego postawić – po przeczytaniu artykułu nie będziesz już mieć co do tego wątpliwości!

Kocioł kondensacyjny – zalety związane z oszczędnością na rachunkach

Nowoczesne kotły kondensacyjne zasilane gazem to obecnie jeden z najbardziej ekonomicznych sposobów ogrzewania domu, zarówno pod względem kosztów eksploatacji, jak i ceny urządzenia. Kocioł kondensacyjny wykorzystuje gaz ziemny lub płynny z niemal stuprocentową sprawnością za sprawą zjawiska kondensacji, dzięki któremu można uzyskać ciepło:

 • podczas spalania gazu – tak jak w konwencjonalnych kotłach gazowych,
 • ze spalin – odbywa się to w procesie schładzania spalin do niskich temperatur (nawet 30–40°C) i skraplania zawartej w nich pary wodnej (kondensacji), aby pozyskać dodatkowe ciepło do ogrzewania wody CO i CWU.

Zjawisko kondensacji sprawia, że nowoczesne kotły gazowe mogą uzyskać bardzo wysoką sprawność dla centralnego ogrzewania. Bardzo dobre wyniki osiąga m.in. nowoczesny kocioł ecoTEC plus.

Gazowy kocioł kondensacyjny to także oszczędności na rachunkach

Kotły gazowe kondensacyjne jednofunkcyjne ecoTEC plus, które znajdziesz w naszej ofercie, są dodatkowo wyposażone w:

 • innowacyjny wymiennik ciepła, który do minimum ogranicza straty energii, a dodatkowo redukuje emisję hałasu,
 • pompę obiegową, ograniczającą zużycie energii elektrycznej w stosunku do pomp konwencjonalnych,
 • system ELGA, który pozwala uzyskać maksymalną efektywność procesu spalania.

Za wyborem kotła kondensacyjnego przemawiają także opłaty za serwis. Raz w roku należy tego rodzaju kocioł dokładnie sprawdzić. Za przegląd zapłacisz kilkaset złotych, w zależności od czasu eksploatacji. Nie musisz jednak obawiać się wysokich kosztów napraw, które czekałaby Cię w przypadku starych kotłów konwencjonalnych.

Kocioł kondensacyjny – czy wyłączać, gdy go nie używasz?

Gdy kocioł gazowy nie jest używany, zaleca się wyłączenie funkcji ogrzewania i pozostawienie jedynie grzania wody, aby w pełni zoptymalizować zużycie energii i przedłużyć żywotność urządzenia. Dotyczy to okresów, gdy temperatura zewnętrzna jest na tyle wysoka, że nie jest potrzebne dodatkowe ogrzewanie lub gdy domownicy wyjeżdżają na dłuższy czas.

Pamiętaj jednak, że ważne jest, aby korzystać z zaleceń producenta dotyczących prawidłowego użytkowania i wyłączania kotła.

Przeczytaj też: Kotły gazowe kondensacyjne – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Kocioł kondensacyjny – wady i zalety związane z eksploatacją

Gazowy kocioł kondensacyjny jest wyposażony w zamkniętą komorę spalania, co oznacza, że w pozyskiwaniu energii cieplnej nie bierze udziału powietrze z pomieszczenia, w którym znajduje się urządzenie. Proces dzieli się na dwa etapy:

 • kocioł pobiera powietrze z zewnątrz budynku za pomocą jednego z dwóch przewodów powietrzno-spalinowych – dzieje się to za sprawą wentylatora,
 • gdy ciepło zostanie maksymalnie pozyskane, resztki chłodnych spalin wydostają się na zewnątrz za pomocą drugiego przewodu.

Dzięki temu zanieczyszczenia nie mają możliwości przedostania się do pomieszczeń. Nie istnieje także ryzyko zaczadzenia, którego często obawiają się właściciele domów rozważający ogrzewanie domu gazem. Zamknięta komora pozwala także uniknąć zużywania w procesie spalania ciepłego powietrza z pomieszczenia. Jak widzisz, w kontekście eksploatacji kocioł kondensacyjny posiada same zalety!

Kocioł gazowy kondensacyjny, wiszący, dwufunkcyjny ecoTEC plus

Kondensacyjny kocioł gazowy – czy warto postawić na niego ze względu na komfort użytkowania?

W przeciwieństwie do starych kotłów z otwartą komorą spalania kotły kondensacyjne nie muszą znajdować się w odizolowanym pomieszczeniu, np. kotłowni. To bardzo ważne, zwłaszcza w nowych domach jednorodzinnych i mieszkaniach, w których nie planuje się tego typu powierzchni. Kotły kondensacyjne można zamontować niemal wszędzie tam, gdzie jest doprowadzona instalacja gazowa:

 • w łazience lub kuchni,
 • spiżarni lub małym pomieszczeniu gospodarczym,
 • korytarzu.

Lokalizacja gazowego kotła kondensacyjnego zależy w dużej mierze od ilości wolnego miejsca w pomieszczeniu, a także od tego, jaki rodzaj urządzenia kupisz. Możesz się zdecydować na kotły gazowe jednofunkcyjne, do których należy dokupić odrębny zasobnik ciepłej wody o pojemności nawet do 300 l. Takie rozwiązanie sprawdza się w domach o bardzo dużym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę użytkową. Jeśli zależy Ci głownie na ogrzewaniu pomieszczeń, wybierz kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny, który:

 • podgrzewa wodę w systemie przepływowym,
 • zajmuje mniej miejsca jako kocioł wiszący.

W porównaniu do tradycyjnych kotłów, gazowe kotły kondensacyjne są bezobsługowe.

Przeczytaj też: Dobór kotła gazowego do powierzchni domu

Kiedy warto montować kocioł kondensacyjny wraz z innymi urządzeniami? Zainwestuj w ekologiczny system grzewczy

Modernizacja instalacji grzewczej nie musi ograniczać się do samej wymiany kotła. Urządzenia gazowe Vaillant możesz połączyć z urządzeniami wykorzystującymi odnawialne źródła energii – pompami ciepła i kolektorami słonecznymi.

 • Kotły kondensacyjne i pompy ciepła sprawdzają się zwłaszcza w modernizowanych domach, gdzie instalacje CO muszą mieć wyższe temperatury robocze.
 • Kotły kondensacyjne i kolektory słoneczne wzajemnie się uzupełniają. Woda grzewcza i woda użytkowa mogą być podgrzewane jednocześnie w dwóch systemach. Innym rozwiązaniem jest wstępne podgrzanie wody za pomocą systemu solarnego, a następnie dostarczenie jej do kotła, który będzie potrzebował mniejszej mocy do ostatecznego ogrzania CWU (zużyje więc mniej paliwa).

Ogrzewanie domu gazem, które się opłaca – podsumowanie zalet kotłów kondensacyjnych

Lista zalet urządzeń gazowych kondensacyjnych jest tak długa, że warto zerknąć na infografikę, która zwięźle i zrozumiale je podsumuje!

Przeczytaj też: Instalacja kotła gazowego kondensacyjnego – na co zwrócić uwagę podczas montażu urządzenia?

Montaż kotła kondensacyjnego to bardzo korzystna inwestycja dla właścicieli domów. Ma znaczący wpływ na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie, bezpieczeństwo domowników oraz wygodę obsługi. Wybór nowego kotła kondensacyjnego może także stanowić jeden z elementów ekologicznej termomodernizacji budynku lub być podstawą inwestycji w nowy, ekologiczny i energooszczędny dom, który będzie korzystał również z odnawialnych źródeł energii.