Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Ekonomiczny kocioł gazowy do ogrzewania domu i wody – jaką moc wybrać?

W większości domów ogrzewanych centralnie kocioł gazowy służy nie tylko do utrzymywania pożądanej przez mieszkańców temperatury pomieszczeń, ale też do przygotowania ciepłej wody. Choć dzięki stosowaniu coraz lepszej izolacji cieplnej ilość energii niezbędnej do ogrzewania domu maleje, to zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową (CWU) pozostaje niezmienne. Wyjaśniamy, jaki piec gazowy do domu (kocioł) o odpowiedniej mocy może znacznie obniżyć koszty przygotowania CWU.

Gazowy kocioł kondensacyjny ecoTEC plus

Z tekstu dowiesz się:

 • jakie są rodzaje kotłów gazowych,
 • jaką moc mają kotły dostępne w ofercie Vaillant,
 • w jaki sposób jest ustalana moc nowoczesnych pieców do domu (kotłów),
 • dlaczego warto wymienić stary piec na nowy kocioł kondensacyjny.

W starych budynkach proporcja zużycia energii cieplnej do ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej kształtuje się na poziomie 90/10%. Jednak w domach energooszczędnych i modernizowanych zapotrzebowanie na energię do ogrzewania pomieszczeń znacząco spada. Czy to oznacza, że kotły gazowe małej mocy będą odpowiednie do takich budynków? Niekoniecznie. Ilość zużywanej ciepłej wody pozostaje zależna od preferencji domowników i może wynosić od 110 do 130 dm³ dziennie na osobę. W nowych budynkach proporcja zużycia ciepła na ogrzewanie pokojów i wody użytkowej może więc wynosić nawet 50/50%.

W związku z tym koszty ogrzewania ciepłej wody stanowią obecnie jedno z podstawowych obciążeń domowego budżetu. Jeśli jednak zdecydujesz się na nowoczesny, oszczędny kocioł gazowy, możesz znacząco zmniejszyć domowe rachunki.

Przeczytaj też: Efektywniejsze ogrzewanie domu dzięki odzyskowi ciepła ze spalin kotła – jak to działa?

Jaki kocioł kondensacyjny – jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

Nowoczesne piece do domu jednorodzinnego (inaczej: kotły kondensacyjne) maksymalnie obniżają wydatki domowników na ogrzewanie. Można bowiem modulować mocą urządzeń w zależności od potrzeb i bez niepotrzebnych strat energii. Dla porównania – sprawność kotłów tradycyjnych w czasie pracy z niską mocą znacząco spada, podczas gdy kotły kondensacyjne wykazują się dużą sprawnością nawet przy minimalnej mocy.

Aby urządzenie grzewcze mogło jak najlepiej spełnić swoje zadanie, należy odpowiednio dobrać je do parametrów modernizowanego domu, a także do zapotrzebowania mieszkańców na ciepłą wodę. Do wyboru masz modele:

 • wiszące (jedno- i dwufunkcyjne),
 • stojące (jednofunkcyjne).

Czym są kotły jednofunkcyjne? Jak sama nazwa wskazuje, pełnią one jedną funkcję – ogrzewanie domu. Kotły dwufunkcyjne mają z kolei wbudowany zasobnik, dzięki czemu może ogrzewać nie tylko dom, ale też wodę na potrzeby CWU. Czy więc zawsze lepszy będzie kocioł dwufunkcyjny? To zależy. Jeśli Twoja rodzina potrzebuje dużo ciepłej wody użytkowej, wówczas lepszy będzie zakup kotła jednofunkcyjnego wraz z osobnym zasobnikiem o odpowiedniej pojemności.

Kotły kondensacyjne Vaillant – opinie i przegląd urządzeń

Jakiej firmy kocioł kondensacyjny kupić? Wszystkie nowoczesne kotły kondensacyjne marki Vaillant pozwalają obniżyć koszty eksploatacyjne przy jednocześnie minimalnej emisji zanieczyszczeń. Część z nich posiada wbudowany zasobnik CWU. Poniżej prezentujemy trzy urządzenia, które świetnie sprawdzą się w budynkach o różnym zapotrzebowaniu energetycznym.

Wiszący kocioł kondensacyjny ecoTEC plus z modułem sensoNET, zasobnik wody uniSTOR
 • Wiszący kocioł kondensacyjny z aplikacją do programowania CWU

Wiszący jedno- i dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny ecoTEC plus VC/VCW osiągający klasę efektywności energetycznej nawet A+ świetnie sprawdzi się w domach z ogrzewaniem podłogowym. Moc tego urządzenia wynosi (w zależności od modelu) od 2,8–3,9 do 16,4–33,3 kW, a moc maksymalna przy podgrzewaniu CWU dochodzi nawet do 20–34,8 kW.

Kocioł jest bezobsługowy i wyposażony w regulator systemowy sensoCOMFORT z modułem internetowym sensoNET i aplikacją sensoAPP do zdalnego sterowania przez internet, dzięki czemu umożliwia zaprogramowanie przygotowania ciepłej wody, a także zdalną diagnostykę.

Stojący kocioł kondensacyjny ecoCOMPACT

Kocioł kondensacyjny ecoCOMPACT posiada zasobnik warstwowy CWU o pojemności 90 l lub 150 l. Świetnie sprawdzi się zarówno w instalacjach grzejnikowych, jak i przy ogrzewaniu podłogowym. To kompaktowe urządzenie pozwoli długoterminowo ograniczyć wydatki na energię cieplną nawet o 30%. Jego maksymalna moc przy przygotowaniu CWU to 24 lub 34 kW. Przy ogrzewaniu podłogowym moc grzewcza mniejszego modelu mieści się w zakresie 4,3–32,5 kW, a grzejnikowym – od 3,8 do 30 kW.

Ponadto normatywny wskaźnik sprawności (Hi) tego urządzenia w trybie przygotowania ciepłej wody osiąga wysoki poziom 102%.

Stojący kocioł kondensacyjny auroCOMPACT, kolektor słoneczny auroTHERM
 • Kocioł kondensacyjny połączony z systemem solarnym

Przyjazny dla środowiska, stojący kocioł kondensacyjny auroCOMPACT jest specjalnie przystosowany do współpracy z kolektorami słonecznymi. Urządzenie posiada wbudowany wydajny warstwowy zasobnik solarny CWU o pojemności 190 litrów. Woda w zasobniku za pomocą darmowej energii słonecznej może być podgrzewana całkowicie lub wstępnie ogrzewana, aby wspomóc pracę kotła gazowego, który dzięki temu zużywa mniej paliwa. Moc grzewcza tego kotła mieści się w zakresie od 4,3 do 21,5 kW. Natomiast przy przygotowaniu CWU osiąga moc 24 kW.

AuroCOMPACT/4 sprawdzi się także w domach pozbawionych systemu solarnego, w których wprowadzenie tej metody pozyskiwania energii nie jest jeszcze planowane.

Kocioł kondensacyjny – jaka moc będzie najlepsza do Twojego domu?

Aby mieć pewność, że kocioł kondensacyjny sprawdzi się w nowym lub modernizowanym domu, konieczne jest zlecenie obliczeń potrzeb cieplnych budynku. Może je wykonać architekt lub audytor energetyczny – biorą oni pod uwagę nie tylko bilans zysków i strat energetycznych, ale także bardziej zaawansowane parametry, jak np.:

 • lokalizacja w strefie klimatycznej kraju,
 • standard izolacji,
 • rodzaj zastosowanej wentylacji,
 • zapotrzebowanie domowników na ciepłą wodę użytkową,
 • usytuowanie względem stron świata,
 • sposób użytkowania budynku (w jakim stopniu dom ma być ogrzewany w ciągu dnia).

Na podstawie wyliczeń specjalistów otrzymuje się wartości pomocne przy obliczaniu sprawności kotła i zużycia paliwa:

 • wskaźnik sezonowego zapotrzebowania ciepła – (kWh/m2/rok) pomocny do obliczenia ilości zużywanego paliwa,
 • wskaźnik szczytowego zapotrzebowania ciepła – (W/m2) pozwala określić wielkość systemu grzewczego.
Stojący kocioł kondensacyjny ecoCOMPACT/4

Przy obliczeniach mocy kotła należy uwzględnić zapotrzebowanie na CWU jedynie w przypadku kotłów jednofunkcyjnych. Cechują się niższą mocą, zbliżoną często do maksymalnego zapotrzebowania mocy budynku. Wówczas dodatkowe obciążenie, jakim jest podgrzewanie wody w podgrzewaczu pojemnościowym, zmusza właściciela budynku do wyboru kotła o większej mocy grzewczej – dla rodziny 3 i 4-osobowej dodatek mocy powinien wynieść ok. 3,1 kW (510 l na dzień, o temperaturze od 10 do 45℃). Kotły dwufunkcyjne natomiast z reguły mają większą moc, więc kilkuwatowe zwiększenie zapotrzebowania energetycznego nie stanowi problemu.

Należy jednak pamiętać, że współczesne domy energooszczędne posiadają niskie wymagania energetyczne do ogrzewania pomieszczeń, za to potrzeby ciepłej wody pozostają niezmienne. W takim przypadku największą wartość procentową w całkowitym zapotrzebowaniu na energię cieplną budynku będzie miała ciepła woda użytkowa.

Sprawność kotłów kondensacyjnych, sięgająca średnio 86,6%, również ma znaczenie przy wyborze urządzenia do danego budynku. Czynniki, które pozwalają utrzymać sprawność urządzenia na wysokim poziomie, to m.in.:

 • ogrzewanie podłogowe,
 • unikanie zaworów różnicowo-upustowych,
 • montaż kotła i zbiornika na c.w.u. w pomieszczeniu ogrzewanym,
 • regulatory pogodowe,
 • obniżenie temperatury wody grzewczej powracającej do kotła,
 • stosowanie palników o dużej modulacji mocy.

Przeczytaj też: Jak określa się sprawność kotła kondensacyjnego i innych urządzeń grzewczych?

Kotły gazowe – jakie wybrać? Wymiana tradycyjnego urządzenia na kocioł kondensacyjny to zawsze dobre rozwiązanie

Bez względu na wielkość zapotrzebowania na ciepłą wodę oraz energooszczędność budynku kocioł wykorzystujący kondensację jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Kondensacyjny kocioł gazowy w oszczędny i ekologiczny sposób ogrzeje nie tylko dom, ale i wodę do mycia. Przekonaj się, ile możesz zyskać dzięki technologii kondensacji w Twoim domu.

Przeczytaj też: Kotły gazowe kondensacyjne – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć