Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Na co zwrócić uwagę podczas montażu kotła kondensacyjnego?

Kiedy dotychczasowy kocioł coraz częściej się psuje lub niepokoją nas rosnące rachunki za gaz, decydujemy się na jego wymianę. Wybór kondensacyjnego kotła gazowego nowej generacji oznacza bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Dzięki temu, że urządzenia te działają z wyższą sprawnością (nawet powyżej 100%!), zużywają mniej gazu, co oznacza niższe rachunki. Jeśli przygotowujesz się do montażu nowego kotła kondensacyjnego, skorzystaj z poniższych wskazówek.

Kocioł kondensacyjny ecoTEC plus VC z zasobnikiem

Obecnie jednym z najlepszych dostępnych na rynku urządzeń grzewczych są nowoczesne kotły kondensacyjne, które oprócz energii ze spalania paliwa wykorzystują także ciepło utajone, czyli pochodzące z zawartej w spalinach pary wodnej. Dzięki temu urządzenia te pracują wydajniej od tradycyjnych kotłów gazowych i są w stanie osiągnąć sprawność powyżej 100%. W konsekwencji zużywają mniej paliwa, a tym samym są tańsze w eksploatacji.

Kondensacyjne kotły gazowe to także oszczędność przestrzeni – osiągają znacznie mniejsze rozmiary od tradycyjnych, a do ich prawidłowego działania wystarczy koncentryczny przewód powietrzno-spalinowy, który wyprowadza się przez ścianę lub dach domu jednorodzinnego. Dom nie musi być zatem wyposażony w ogromny komin ceramiczny, który jest niezbędny przy instalacji kotła tradycyjnego! W przypadku kotła kondensacyjnego wystarczy zastosować tzw. poziomy lub pionowy wyrzut spalin – o wiele tańsze rozwiązanie, które jednocześnie pozwala zaoszczędzić przestrzeń w budynku. Należy jednak uwzględnić wymaganą odległość wyrzutu od okien i innych elementów budynku.

Gdzie zamontować kocioł kondensacyjny?

W przypadku kotłów gazowych kondensacyjnych Vaillant nie ma potrzeby wydzielania w domu dodatkowego pomieszczenia na kotłownię. Dzięki zamkniętej komorze spalania nie trzeba się bowiem obawiać, że tlenek węgla przedostanie się do pokojów. Spaliny wydostają się na zewnątrz przez osobny przewód.

Kotły kondensacyjne nowej generacji mogą być umieszczone w łazience, kuchni, a nawet na korytarzu. Np. kocioł jednofunkcyjny wiszący ecoTEC plus VCW o kompaktowej budowie (wymiary 72 × 44 × 34 cm dla kotła o mocy 30 kW) może być zamontowany w mniejszych domach i mieszkaniach. Nowoczesne urządzenia pracują bardzo cicho, więc nie będą przeszkadzać domownikom w ich codziennym życiu.

Warto pamiętać, że pod montaż gazowego kotła kondensacyjnego należy wybrać miejsce z dostępem do instalacji wodnej i kanalizacyjnej. W trakcie procesu spalania gazu do kanalizacji będzie spływał produkt uboczny – kwaśny kondensat.

W przypadku zakupu nowego urządzenia najlepiej wybrać taki sam typ kotła, jaki był dotychczas (stojący lub wiszący). W ten sposób unikniemy dodatkowych kosztów związanych z wymianą przyłączy lub wygospodarowaniem dodatkowej przestrzeni.

Kocioł kondensacyjny ecoTEC plus VC

Instalowanie nowego kotła kondensacyjnego w starej instalacji

Warto zwrócić uwagę na fakt, że o efektywnej pracy systemu grzewczego decyduje nie tylko sam kocioł, ale także stan całej instalacji gazowej i odpowiedni system sterowania. Proces montażu nowego kotła zależy więc w dużej mierze od tego, czy podłączamy urządzenie do nowej, czy też modernizowanej instalacji. Wpływa to także na wysokość kosztów.

Starą i wadliwą instalację należy wymienić. Jeżeli jednak jej stan jest nadal dobry, a dotychczasowe grzejniki spełniają swoją funkcję, korzystnym rozwiązaniem może okazać się pozostawienie starej instalacji i montaż kotła, który będzie z nią kompatybilny. Przed montażem nowego kotła w starej instalacji należy jednak zabezpieczyć go przed zanieczyszczeniami.

Zobacz kondensacyjne kotły gazowe – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Czyszczenie starej instalacji gazowej

By zabezpieczyć nowy kocioł kondensacyjny przed zanieczyszczeniami pochodzącymi ze starej instalacji, powinno się starannie przepłukać instalację grzewczą. Warto również zamontować nowy filtr, ponieważ stary może się zatykać i niewystarczająco chronić nowy kocioł przed osadami.

Po ponownym napełnieniu instalacji wodą grzejną konieczne jest wprowadzenie profesjonalnych środków chemicznych, które ochronią elementy instalacji przed korozją, a także zapobiegną ponownemu wytrącaniu się osadów. Należy pamiętać, by czas, w którym modernizowana instalacja pozostaje bez wody, był jak najkrótszy, ponieważ stały dopływ tlenu może powodować korozję elementów instalacji.

Otwarta komora spalania w starym kotle – jak przebudować?

W starych instalacjach gazowych kotły najczęściej mają otwartą komorę spalania, co oznacza, że urządzenia pobierają powietrze z pomieszczenia, w którym się znajdują. Kotły kondensacyjne nowej generacji pobierają z kolei powietrze z zewnątrz budynku, a ich komora spalania jest zamknięta. W takim wypadku nie możemy podłączyć nowego kotła do starej rury spalinowej – konieczna jest przebudowa istniejącego wkładu spalinowego.

Przed przystąpieniem do prac instalator powinien ocenić, czy wymiary obecnego przewodu kominowego pozwalają na zamontowanie nowego przewodu spalinowego, a tym samym – na umożliwienie prawidłowej pracy nowego urządzenia.

System powietrzno-spalinowy do ecoTEC pro oraz ecoTEC plus

Jeżeli jest to możliwe, rurę o średnicy 60 lub 80 mm umieszcza się w starym przewodzie kominowym – nowy, mniejszy przewód będzie służył do odprowadzania spalin z kotła kondensacyjnego, a przestrzeń między rurą a kominem pozwoli na dostarczenie do nowego urządzenia powietrza z zewnątrz budynku. Następnie za pomocą przewodu dwupłaszczowego 60/100 lub 80/125 mm łączymy kocioł z przewodem kominowym.

Jeśli Twój poprzedni kocioł miał zamkniętą komorę spalania, starą instalację bez większych przeróbek można będzie wykorzystać do nowego kotła.

Jak uniknąć dodatkowych kosztów wymiany kotła?

Wielu użytkowników zwleka z wymianą kotła, ponieważ obawiają się, że to uciążliwe i kosztowne przedsięwzięcie. By ułatwić sobie montaż nowego urządzenia, można zastosować model kotła przeznaczony specjalnie do modernizacji instalacji. Kotły te – najczęściej stojące z wymiennikami o dużej pojemności wodnej, podłączane do instalacji w podobny sposób jak kotły żeliwne – są z reguły odporne na zanieczyszczenia ze starej instalacji. Ponadto koszt serwisowania tego typu urządzeń jest niewielki.

Zobacz, dlaczego dobierając moc kotła trzeba pamiętać, że ogrzewa on nie tylko dom , ale i wodę do mycia?