Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Kondensacyjny kocioł gazowy do ogrzewania domu i wody użytkowej – jaką wybrać moc?

W większości domów ogrzewanych centralnie kocioł gazowy służy nie tylko do utrzymywania pożądanej przez mieszkańców temperatury pomieszczeń, a także do przygotowywania ciepłej wody. Choć dzięki stosowaniu coraz lepszej izolacji cieplnej ilość energii niezbędnej do ogrzewania domu maleje, to zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową (CWU) pozostaje niezmienne. Wyjaśniamy, jak kocioł kondensacyjny o odpowiedniej mocy może znacznie obniżyć koszty przygotowania CWU w Twoim domu.

W starych budynkach proporcja zużycia energii cieplnej do ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej kształtowała się na poziomie 90/10%. Jednak w domach energooszczędnych i termomodernizowanych zapotrzebowanie na energię do ogrzewania pomieszczeń znacząco spada. Jednocześnie ilość zużywanej ciepłej wody pozostaje zależna od preferencji domowników i może wynosić od 110 do 130 dm³ dziennie na osobę. W nowych budynkach proporcja zużycia ciepła na ogrzewanie pokojów i wody użytkowej może więc wynosić nawet 50/50%.

Dlatego też koszty ogrzewania ciepłej wody stanowią obecnie jedno z podstawowych obciążeń domowego budżetu. Na szczęście, decydując się na nowoczesne urządzenia grzewcze, możemy znacząco zmniejszyć rachunki i sporo zaoszczędzić.

Zobacz, dlaczego ogrzewanie domu gazowym kotłem kondensacyjnym jest opłacalne?

Kotły gazowe kondensacyjne – rodzaje

Nowoczesne kotły kondensacyjne maksymalnie obniżają wydatki domowników na ogrzewanie, ponieważ są w stanie modulować swoją moc w zależności od potrzeb, bez niepotrzebnych strat energii. Dla porównania – sprawność kotłów tradycyjnych w czasie pracy z niską mocą znacząco spada, podczas gdy kotły kondensacyjne wykazują się dużą sprawnością nawet przy minimalnej mocy.

Urządzanie grzewcze należy odpowiednio dobrać do parametrów modernizowanego domu, a także do zapotrzebowania mieszkańców na ciepłą wodę. Wszystkie nowoczesne kotły kondensacyjne marki Vaillant pozwolą obniżyć koszty eksploatacyjne przy jednocześnie minimalnej emisji zanieczyszczeń. Do wyboru mamy modele:

 • wiszące (jedno- i dwufunkcyjne),
 • stojące (jednofunkcyjne).

Część z nich posiada wbudowany zasobnik CWU. Poniżej prezentujemy trzy urządzenia, które świetnie sprawdzą się w budynkach o różnym zapotrzebowaniu energetycznym.

Kocioł gazowy kondensacyjny, jednofunkcyjny ecoTEC plus VC
 • Wiszący kocioł kondensacyjny z aplikacją do programowania CWU

Wiszący jedno- i dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny ecoTEC plus VC/VCW osiągający klasę efektywności energetycznej nawet A+ świetnie sprawdzi się w domach z ogrzewaniem podłogowym. Moc tego urządzenia wynosi (w zależności od modelu) od 1,9–3,9 do 21,6–26,7 kW, a moc maksymalna przy podgrzewaniu CWU dochodzi nawet do 24,2–35,3 kW.

Kocioł jest bezobsługowy, wyposażony w regulator systemowy multiMATIC VRC 700 z aplikacją multiMATIC App do zdalnego sterowania przez internet, dzięki czemu umożliwia zaprogramowanie przygotowania ciepłej wody, a także zdalną diagnostykę.

Zobacz na co zwrócić uwagę podczas montażu kotła kondensacyjnego?

Kocioł gazowy kondensacyjny, stojący ecoCOMPACT/4
 • Stojący kocioł kondensacyjny z zasobnikiem ciepłej wody

Kocioł kondensacyjny ecoCOMPACT/4 posiada zasobnik warstwowy CWU o pojemności 90 l lub 150 l. Świetnie sprawdzi się zarówno w instalacjach grzejnikowych, jak i przy ogrzewaniu podłogowym. To kompaktowe urządzenie pozwoli długoterminowo ograniczyć wydatki na energię cieplną nawet o 30%. Jego maksymalna moc przy przygotowaniu CWU to 24 lub 34 kW. Przy ogrzewaniu podłogowym moc grzewcza mniejszego modelu mieści się w zakresie 4,2–21,5 kW, a grzejnikowym – od 3,8 do 20 kW.

Ponadto normatywny wskaźnik sprawności (Hi) tego urządzenia w trybie przygotowania ciepłej wody osiąga wysoki poziom 102%.

Kocioł gazowy kondensacyjny, stojący, z wbudowanym zasobnikiem solarnym 190l auroCOMPACT/4
 • Kocioł kondensacyjny połączony z systemem solarnym

Przyjazny dla środowiska, stojący kocioł kondensacyjny auroCOMPACT/4 jest specjalnie przystosowany do współpracy z kolektorami słonecznymi. Urządzenie posiada wbudowany wydajny warstwowy zasobnik solarny CWU o pojemności 190 litrów. Woda w zasobniku za pomocą darmowej energii słonecznej może być podgrzewana całkowicie lub wstępnie ogrzewana, aby wspomóc pracę kotła gazowego, który dzięki temu zużywa mniej paliwa. Moc grzewcza tego kotła mieści się w zakresie od 4,3 do 21,5 kW. Natomiast przy przygotowaniu CWU osiąga moc 24 kW.

AuroCOMPACT/4 sprawdzi się także w domach pozbawionych systemu solarnego, w których wprowadzenie tej metody pozyskiwania energii nie jest jeszcze planowane.

Na jakiej podstawie dobiera się moc kotła kondensacyjnego?

Aby mieć pewność, że kocioł kondensacyjny sprawdzi się w nowym lub modernizowanym domu, konieczne jest zlecenie obliczeń potrzeb cieplnych budynku. Może je wykonać architekt lub audytor energetyczny – biorą oni pod uwagę nie tylko bilans zysków i strat energetycznych, ale także bardziej zaawansowane parametry, jak np.:

 • lokalizacja w strefie klimatycznej kraju,
 • standard izolacji, rodzaj zastosowanej wentylacji,
 • zapotrzebowania domowników na ciepłą wodę użytkową,
 • usytuowanie względem stron świata,
 • sposób użytkowania budynku (w jakim stopniu dom ma być ogrzewany w ciągu dnia).

Na podstawie wyliczeń specjalistów otrzymuje się wartości pomocne przy obliczaniu sprawności kotła i zużycia paliwa:

 • wskaźnik sezonowego zapotrzebowania ciepła – (kWh/m2/rok) pomocny do obliczenia ilości zużywanego paliwa,
 • wskaźnik szczytowego zapotrzebowania ciepła – (W/m2) pozwala określić wielkość systemu grzewczego.
Stojący kocioł kondensacyjny ecoCOMPACT/4

Przy obliczeniach mocy kotła należy uwzględnić zapotrzebowanie na c.w.u. jedynie w przypadku kotłów jednofunkcyjnych. Cechują się niższą mocą, zbliżoną często do maksymalnego zapotrzebowania mocy budynku. Wówczas dodatkowe obciążenie, jakim jest podgrzewanie wody w podgrzewaczu pojemnościowym, zmusza właściciela budynku do wyboru kotła o większej mocy grzewczej – dla rodziny 3-4 osobowej dodatek mocy powinien wynieść ok. 3,1 kW (510 l na dzień, o temperaturze od 10 do 45℃). Kotły dwufunkcyjne natomiast z reguły mają większą moc, więc kilkuwatowe zwiększenie zapotrzebowania energetycznego nie stanowi problemu.

Należy jednak pamiętać, że współczesne domy energooszczędne posiadają niskie wymagania energetyczne do ogrzewania pomieszczeń, za to potrzeby ciepłej wody pozostają niezmienne. W takim przypadku największą wartość procentową w całkowitym zapotrzebowaniu na energię cieplną budynku będzie miała ciepła woda użytkowa.

Sprawność kotłów kondensacyjnych, sięgająca średnio 86,6%, również ma znaczenie przy wyborze urządzenia do danego budynku. Czynniki, które pozwalają utrzymać sprawność urządzenia na wysokim poziomie, to m.in.:

 • ogrzewanie podłogowe,
 • unikanie zaworów różnicowo-upustowych,
 • montaż kotła i zbiornika na c.w.u. w pomieszczeniu ogrzewanym,
 • regulatory pogodowe,
 • obniżenie temperatury wody grzewczej powracającej do kotła,
 • stosowanie palników o dużej modulacji mocy.

Wymiana tradycyjnego kotła na kondensacyjny jest zawsze dobrym rozwiązaniem

Bez względu na wielkość zapotrzebowania na ciepłą wodę oraz energooszczędność budynku kocioł wykorzystujący kondensację jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Kondensacyjny kocioł gazowy w oszczędny i ekologiczny sposób ogrzeje nie tylko dom, ale i wodę do mycia. Przekonaj się, ile możesz zyskać dzięki technologii kondensacji w Twoim domu.

Zobacz kondensacyjne kotły gazowe – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć