Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Dobór kotła gazowego do powierzchni domu

Ogrzewanie domu jednorodzinnego za pomocą kotła dotychczas wiązało się z koniecznością wygospodarowania wolnej przestrzeni na kotłownię. Jednak często powierzchnia użytkowa jest wykorzystana do maksimum i trudno znaleźć odrębne pomieszczenie o dostatecznie dużym metrażu. Czy odpowiedni kocioł kondensacyjny będzie dobrym rozwiązaniem do domu o niewielkiej wolnej przestrzeni? Dlaczego dobór kotła gazowego do powierzchni to nie jedyny czynnik, jaki warto wziąć pod uwagę podczas zakupu urządzenia? Przeczytaj tekst i dowiedz się więcej!

Kocioł gazowy kondensacyjny, stojący ecoCOMPACT/4

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie parametry wziąć pod uwagę podczas doboru kotła CO lub gazowego kotła kondensacyjnego,
  • czy roczny wskaźnik zużycia paliwa ma znaczenie przy doborze kotła,
  • jak dobrać wydajne urządzenie grzewcze do domu o niewielkiej powierzchni,
  • jak obliczyć moc kotła,
  • co zrobić, gdy w budynku nie ma wydzielonego miejsca na kotłownię.

Ceny gruntów w Polsce są coraz wyższe. Z tego względu prywatni inwestorzy, którzy przygotowują się do budowy domu, wybierają projekty o kompaktowych i zwartych bryłach, w których niemal cała przestrzeń jest ściśle zagospodarowana, nawet kosztem pomieszczeń technicznych, takich jak kotłownia gazowa w domu jednorodzinnym. Gdzie zatem montować urządzenia grzewcze? Jak to zrobić, aby zajmowały jak najmniej miejsca? Jak dobrać moc i typ tych urządzeń?

Dobór mocy kotła gazowego – na co zwrócić uwagę?

Dobór kotła CO lub kotła gazowego do powierzchni domu jest popularny zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i fachowców. Należy jednak zaznaczyć, że jest to metoda przybliżona i nie zapewnia najkorzystniejszych warunków pracy urządzenia oraz najniższych kosztów eksploatacji. O ile fachowcy z dużym doświadczeniem mogą bazować na wiedzy nabytej podczas doboru i instalowania systemów grzewczych w różnych obiektach, o tyle klienci indywidualni nie mają już takiej możliwości.

Dobór kotła powinien więc być prowadzony na etapie szczegółowych obliczeń projektowych. Może to być jednak problematyczne w budynkach istniejących, w których brakuje dokumentacji projektowej, lub też w budynkach poddanych modernizacji w późniejszych latach ich użytkowania.

W tym przypadku znajdują zastosowanie metody uproszczonego doboru kotła na podstawie wskaźników np. sezonowego lub szczytowego zapotrzebowania na ciepło. Dla określonego rodzaju budynku można skorzystać ze specjalnej tabeli, która uwzględnia m.in.:

  • rok budowy domu,
  • standard izolacji cieplnej budynku,
  • typ wentylacji.

Tabela zawiera charakterystyczne wartości wskaźnika wyrażonego w kWh/m2/rok. Zakładając ilość ciepła potrzebnego dla ogrzewania budynku w ciągu roku, a także m.in. czas pracy źródła ciepła, można oszacować wymaganą moc grzewczą.

Warto porównać uzyskany wynik z wynikiem obliczeń opartych na wskaźniku maksymalnego zapotrzebowania na ciepło. Jeśli właściciel domu chce wymienić stary kocioł na nowy, to ważną informacją będzie moc starego kotła. Zazwyczaj była ona zawyżona w stosunku do potrzeb energetycznych budynku – nowy kocioł będzie mógł mieć znacznie niższą moc cieplną. Tym bardziej że różnica w sprawności starego i nowego kotła sięga nawet 30% lub więcej.

Kolejną niezwykle istotną informacją dla klienta indywidualnego będzie klasa efektywności energetycznej kotła. Stare kotły nie posiadały takiej etykiety. Zwykłe urządzenia posiadają klasę D, E lub niższą, podczas gdy nowoczesne kotły kondensacyjne cechują się klasą A. W połączeniu z kolektorami słonecznymi klasa ta może być jeszcze wyższa, np. A+.

Dobór mocy kotła kondensacyjnego – roczny wskaźnik zużycia paliwa i inne ważne czynniki

Bardziej wiarygodne wyniki obliczeń doborowych można uzyskać na podstawie znanego rocznego zużycia paliwa. Może to być przydatne przy wymianie starego kotła na nowy. W takim wypadku bazuje się na rzeczywistych potrzebach budynku. Należy jednak wziąć pod uwagę przewagę sprawności nowego kotła grzewczego nad dotychczasowym urządzeniem.

Drugim istotnym czynnikiem, o którym należy pamiętać, jest także przeprowadzona termomodernizacja budynku. Po poprawie standardu izolacji cieplnej domu jego potrzeby cieplne ulegną bowiem obniżeniu. Będzie to miało wpływ na dobór mocy kotła CO.

Przeczytaj też: Ekonomiczny kocioł gazowy do ogrzewania domu i wody – jaką moc wybrać?

Kocioł gazowy kondensacyjny, stojący ecoCOMPACT/4

Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać kocioł grzewczy – nie zapomnij o kwestii podgrzewania ciepłej wody użytkowej. W budynkach starszego typu udział zapotrzebowania na ciepło do podgrzewania wody w rocznym bilansie cieplnym całego budynku jest znikomy (ok. 5%), ale w nowych budynkach – o wysokim standardzie energetycznym – udział ten może wzrosnąć nawet do 50%.

Moc kotła a powierzchnia domu – jak połączyć wydajność z oszczędnością miejsca?

Moc kotła a powierzchnia to istotne kwestie. Jeśli kotłownia gazowa w domu jednorodzinnym znajduje się w niewielkim pomieszczeniu, warto wybrać urządzenie o małych rozmiarach przy jednoczesnym uwzględnieniu wszystkich powyższych czynników (roczne zużycie paliwa, klasa urządzenia, potrzeby cieplne budynku itp.). Powinno ono być niezbyt rozbudowane, a jednocześnie wyróżniać się bardzo dobrą sprawnością, dostosowaną do potrzeb domowników i ilości zużywanej wody.to istotne kwestie. Jeśli kotłownia gazowa w domu jednorodzinnym znajduje się w niewielkim pomieszczeniu, warto wybrać urządzenie o małych rozmiarach przy jednoczesnym uwzględnieniu wszystkich powyższych czynników (roczne zużycie paliwa, klasa urządzenia, potrzeby cieplne budynku itp.). Powinno ono być niezbyt rozbudowane, a jednocześnie wyróżniać się bardzo dobrą sprawnością, dostosowaną do potrzeb domowników i ilości zużywanej wody.

Kocioł gazowy – moc urządzenia

W tej roli bardzo dobrze sprawdzi się wiszący kocioł gazowy kondensacyjny ecoTEC plus VC o mocy nominalnej 14, 20, 25, 30 lub 35 kW (w zależności od modelu). Dzięki kompaktowej obudowie zmieści się nawet w małej kotłowni. Można go zawiesić na ścianie z podłączeniem do instalacji gazowej, natomiast pod nim umieścić niewielkich rozmiarów zasobnik wody VIH R 120/6B o pojemności 120 l. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie zasobnika prostopadłościennego wiszącego uniSTOR VIH Q75 B o pojemności 68 l. Można go montować obok kotła – pod urządzeniami zostanie natomiast wolne miejsce, idealne na inny sprzęt gospodarstwa domowego.

Gazowy kocioł kondensacyjny ecoTEC plus

O wydajności gazowego kotła kondensacyjnego ecoTEC plus VC decyduje samo zjawisko kondensacji, które zachodzi w urządzeniu. Dzięki niemu kocioł może czerpać energię cieplną zarówno ze spalania gazu, jak i ze skraplania pary wodnej ze spalin przy ich schładzaniu.

Na bardzo wysoką efektywność kotła ma wpływ również zastosowanie:

  • 2-stopniowego wymiennika ciepła, który maksymalnie schładza spaliny, zwiększając efekt kondensacji, a także skutecznie ogranicza straty energii,
  • systemu Aqua Power Plus, który zwiększa moc kotła o 21% w trakcie podgrzewania ciepłej wody.

Kocioł kondensacyjny ecoTEC plus VC posiada również pompę o bardzo wysokiej sprawności, która ogranicza zużycie prądu o 76% w porównaniu do pomp jednostopniowych. Oznacza to jeszcze niższe rachunki!

Obliczanie mocy kotła – sprawdź, jak to zrobić

Obliczanie mocy kotła gazowego jest możliwe na podstawie kilku czynników, takich jak rodzaj paliwa, wydajność kotła, wartość opałowa paliwa i inne czynniki związane z wydajnością.

Możesz wybrać kalkulator mocy kotła gazowego, czyli narzędzie, zwykle dostępne online lub jako aplikacja, które pomoże w obliczeniu mocy kotła na podstawie różnych parametrów związanych z kotłem gazowym.

Zazwyczaj kalkulator doboru mocy kotła CO wymaga wprowadzenia pewnych danych, takich jak:

  • Rodzaj gazu: określenie rodzaju gazu, który będzie używany w kotle (np. gaz ziemny, propan-butan).
  • Strumień gazu: ilość gazu zużywana przez kocioł w określonym czasie (np. na godzinę).
  • Wartość opałowa gazu: ilość energii wydzielanej podczas spalania jednostki gazu, wyrażana zwykle w dżulach na jednostkę masy (np. dżule na kilogram).
  • Wydajność kotła: stosunek efektywnej wydzielonej mocy cieplnej do mocy wejściowej kotła, wyrażany zazwyczaj w procentach.

Po wprowadzeniu tych danych, kalkulator doboru kotła CO wykonuje obliczenia i zwraca wartość mocy kotła, czyli ile ciepła jest w stanie wyprodukować w określonym czasie na podstawie podanych parametrów.

Dobór mocy kotła – kalkulator może być używany przez instalatorów, inżynierów, a także przez osoby planujące instalację lub modernizację systemów grzewczych opartych na kotłach gazowych, aby oszacować odpowiednią moc kotła do konkretnych potrzeb i warunków użytkowych.

Przeczytaj także: Instalacja kotła gazowego kondensacyjnego – na co zwrócić uwagę podczas montażu urządzenia?

Dobór kotła gazowego do powierzchni domu, w którym nie ma kotłowni

Niektórzy właściciele domów całkowicie rezygnują z kotłowni. W takich sytuacjach należy szukać wolnego miejsca na kocioł w innych pomieszczeniach, takich jak łazienka, kuchnia, korytarz, schowek czy spiżarnia.

Warto jednak pamiętać, że w pomieszczeniu, w którym na co dzień przebywają ludzie, można bezpiecznie zamontować wyłącznie urządzenie grzewcze z zamkniętą komorą spalania tj. gazowy kocioł kondensacyjny. Dzięki temu nie ma ryzyka, że spaliny z kotła gazowego kondensacyjnego przedostaną się do pomieszczenia i zagrożą życiu mieszkańców. Takie urządzenia pobierają bowiem powietrze z zewnątrz budynku przewodem powietrzno-spalinowym oraz usuwają spaliny na zewnątrz drugim, osobnym przewodem.

Do niewielkich pomieszczeń warto wybierać kotły kondensacyjne kompaktowe, które są wyposażone w warstwowy zasobnik wody. Może to być np. kocioł gazowy kondensacyjny stojący ecoCOMPACT/4 ze zbiornikiem 90 l lub 150 l. Kocioł ten daje gwarancję:

  • niskich rachunków za ogrzewanie i podgrzewanie wody, m.in. dzięki pracy kondensacyjnej,
  • wysokiej wydajności podgrzewania wody użytkowej dzięki warstwowemu zasobnikowi,
  • zwiększonej mocy w trakcie podgrzewania wody dzięki systemowi Aqua Power Plus.

Kompaktowa budowa większości urządzeń sprawia, że kotły nie przeszkadzają domownikom w codziennych czynnościach. Są też bardzo ciche i łatwe w obsłudze. Można nimi sterować np. za pomocą regulatora pogodowego Vaillant. Wybór konkretnego modelu kotła kondensacyjnego (w tym dobór mocy kotła gazowego) to zadanie dla instalatora lub projektanta. Warto jednak pamiętać, że najważniejszym parametrem w trakcie doboru kotła będzie ilość zużywanej wody w domu.

Przy planowaniu montażu nowego kotła warto wziąć także pod uwagę ewentualną rozbudowę systemu ogrzewania o kolejne urządzenia. Nawet w domach bez kotłowni można bowiem połączyć działanie kompaktowego kotła kondensacyjnego na gaz np. z kolektorami słonecznymi. Dzięki temu zyskuje się jeszcze większą sprawność instalacji grzewczej, co wiąże się z efektywniejszym zarządzaniem ciepłem w budynku.

Przeczytaj także: Kotły gazowe kondensacyjne – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć