Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Ulga termomodernizacyjna – kolejny sposób na dofinansowanie termomodernizacji

Aby zmniejszyć koszty remontu domu, możesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w trakcie rozliczania PIT-u. Dzięki temu jesteś w stanie odliczyć termomodernizację od podatku, która będzie uwzględniała wszystkie koszty poniesione w ramach prac do kwoty 53 tys. złotych.

Ulga termomodernizacyjna – sposób na dofinansowanie termomodernizacji

Z tekstu dowiesz się:

 • co można odliczyć przy uldze termomodernizacyjnej,
 • dlaczego odliczenie od podatku kosztów termomodernizacji przyniesie widoczne korzyści,
 • ile wynosi ulga termomodernizacyjna
 • jak odliczyć wymianę pieca od podatku lub inne prace termomodernizacyjne,
 • jak sprostać wyzwaniu, jakim jest termomodernizacja domu.

Efektywność energetyczna budynku odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu komfortu cieplnego. Ma także wpływ na jakość powietrza na zewnątrz. Ze względu na coraz większą ilość zanieczyszczeń i powstający smog warto aktywnie włączyć się w walkę z emisję szkodliwych substancji. Można przy tym zadbać także o swój domowy budżet.

Jak to zrobić? Możesz dołączyć do programu Czyste Powietrze oraz skorzystać z ulgi na termomodernizację domu. Zobacz, na jak ona działa.

Zakup pieca gazowego – odliczenie od podatku obejmuje wiele działań termomodernizacyjnych

Dzięki uldze termomodernizacyjnej możesz odliczyć od podatku wszystkie wydatki poniesione w trakcie remontu domu, które miały na celu poprawę jego efektywności energetycznej. Co można odliczyć w uldze termomodernizacyjnej? Ulga dotyczy zakupu i montażu nowych urządzeń, np. kotła kondensacyjnego, materiałów, a także wynajęcia instalatorów i innych wykonawców. Stanowi więc bardzo duże odciążenie Twojego budżetu, niezależnie od Twojego dochodu.

Dlaczego warto skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Odliczenie od podatku kosztów termomodernizacji – dlaczego warto skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Co zyskujesz dzięki uldze termomodernizacyjnej?

 • Kupujesz nowocześniejsze urządzenia grzewcze, których koszt odliczysz od podatku. W ten sposób możesz zrobić np. odliczenie od podatku pompy ciepła.
 • Korzystasz z bezpiecznych dla środowiska i energooszczędnych rozwiązań.
 • Zwrot podatku przeznaczasz na kolejne unowocześnienia w swoim domu. Jesteś nie tylko eko, ale i smart!

Zobacz: Porównanie kosztów ogrzewania domu

Ulga termomodernizacyjna – jaki zwrot i od czego zależy?

Z ulgi podatkowej, np. odliczenia pieca gazowego od podatku, może skorzystać każdy właściciel domu, bez względu na jego zarobki. W przypadku odliczenia termomodernizacji od podatku nie ma więc progów tak jak w programie Czyste Powietrze. Podatek od termomodernizacji każdy odlicza w ten sam sposób.

Ile wynosi ulga termomodernizacyjna? Dokładna wartość będzie zależeć od wysokości kosztów poniesionych na termomodernizację. Należy jednocześnie pamiętać, że maksymalna wartość, od której będzie liczona ulga, wynosi 53 tys. złotych i nie jest zależna od liczby przedsięwzięć.

Przeczytaj: Od czego zacząć remont starego domu?

Odliczenie za wymianę pieca i innych prac termomodernizacyjnych

Odliczenie za wymianę pieca i innych prac termomodernizacyjnych – jak skorzystać z ulgi?

Ulga termomodernizacyjna jest skierowana do wszystkich właścicieli i współwłaścicieli domów, którzy chcą poprawić efektywność energetyczną budynku i myślą np. o uldze podatkowej na pompę ciepła. Co ważne, ulgę można rozliczać tylko w przypadku budynków mieszkaniowych. Nie ma jednak znaczenia, czy właściciel domu prowadzi własną działalność gospodarczą, czy nie ani czy dom jest wynajmowany.

Przeczytaj też: Termomodernizacja domu krok po kroku

Odliczenie podatku może nastąpić:

 • według skali podatkowej – PIT-37, PIT-36,
 • liniowo – PIT-36L,
 • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – PIT-28.

Na rozliczenie wszystkich prac w ramach ulgi termomodernizacyjnej masz 3 lata od końca roku podatkowego, w którym poniosłeś pierwszy wydatek. Wszystkie prace możesz odliczać na bieżąco, za rok podatkowy, w którym je wykonałeś. Jeśli więc chcesz zamontować nową pompę ciepła lub kocioł kondensacyjny w lipcu 2024 roku, rozliczysz je w ramach PIT-u za 2024 rok.

Odliczenie od podatku – termomodernizacja nie taka trudna

Jeśli nadal temat ulgi termomodernizacyjnej, a także przygotowania do prac remontowych jest dla Ciebie niejasny, możesz liczyć na naszą pomoc. Trafiłeś do miejsca, w którym z pewnością znajdziesz potrzebne informacje dotyczące efektywności energetycznej domu i ekologicznego ogrzewania.

Czy jeśli korzystasz z ulgi, możesz złożyć wniosek do programu Czyste Powietrze? Zastanawiasz się, jak pogodzić ze sobą ulgę i wymagania programu? Poznaj zasady dla właścicieli domów i zobacz, jak zwiększyć swoje oszczędności.

Pobierz: e-book Vaillant o Czystym Powietrzu

Chcesz sprawdzić, czy istnieją inne sposoby na walkę z zanieczyszczeniem powietrza? Zależy Ci, aby poznać konkretne rozwiązania, dzięki którym dodatkowo zadbasz o swój budżet? Zobacz, jak w ekologiczny sposób możesz ogrzewać swój dom, i przekonaj się, dlaczego jest to tak ważne.

Przeczytaj: Jak dbać o czyste powietrze?

Ulga termomodernizacyjna – najważniejsze informacje

 • Ulga została wprowadzona na początku 2019 r. Nie jest przewidywane zakończenie jej obowiązywania.
 • Każdy właściciel domu ma 3 lata na rozliczenie wszystkich podatków w ramach ulgi termomodernizacyjnej.
 • Od podatku możesz odliczyć każdy koszt termomodernizacji do kwoty 53 tys. złotych.
 • Nie istnieją żadne ograniczenia dotyczące liczby prac termomodernizacyjnych, od których można odliczyć podatek.
 • W ramach ulgi można uzyskać zwrot podatku za wymianę i montaż urządzeń grzewczych – kotła kondensacyjnego, pompy ciepła, a także instalacji systemu fotowoltaicznego.
 • W ramach ulgi można także docieplić ściany zewnętrzne domu, dach, wymienić stolarkę okienną i drzwiową oraz zamontować rekuperator.

Przeczytaj: Co to jest smog i jak powstaje? Sprawdź, czy urządzenia grzewcze mogą się przyczynić do jego produkcji