Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Program Mój Prąd 3.0 – jak złożyć wniosek i uzyskać dofinansowanie?

Mój Prąd to cykl programów rządowych skierowany do osób fizycznych, który ma poprawić efektywność energetyczną naszych domów, a także zwiększyć produkcję energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznej w Polsce. Nabór wniosków do trzeciej edycji programu – Mój Prąd 3.0 ruszył 1 lipca. Dowiedz się, czy możesz zostać beneficjentem programu i co zrobić, by uzyskać dofinansowanie.

Weź udział w programie Mój Prąd i zadbaj z nami o środowisko

Odnawialne źródła energii – tzw. OZE – pozwalają m.in. na produkcję prądu z niemal nieograniczonych zasobów energii. Jednym z nich jest promieniowanie słoneczne. Wystarczy zamontowana na dachu domu lub garażu mikroinstalacja fotowoltaiczna (inaczej instalacja PV), by energia słoneczna zamieniła się w energię elektryczną. To jeden ze sposobów na czystsze powietrze (brak spalin emitowanych przez elektrownię), niezależność energetyczną i niższe rachunki. 1 kWh prądu kosztuje średnio 0,55 zł, co daje 110 zł miesięcznie (przy założeniu, że miesięczne zużycie prądu wynosi 200 kWh). Jeśli posiadasz instalację fotowoltaiczną, która całkowicie spełnia zapotrzebowanie Twojego domu na prąd elektryczny, nie wydajesz tej kwoty – co w skali roku daje spore oszczędności.

Zamontuj fotowoltaikę auroPOWER i złóż wniosek do 3 edycji programu Mój Prąd

Mój Prąd 3.0 – co wiemy o nowym programie?

Nabór wniosków do trzeciej edycji rozpoczął się 1 lipca 2021 roku i ma trwać do 22 grudnia 2021 lub do czasu wyczerpania budżetu programu Mój Prąd 3.0.

Budżet dla tej edycji wynosi maksymalnie 534 000 000 zł. Natomiast dofinansowanie ma być udzielane w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji fotowoltaicznej. Maksymalna kwota dofinansowania jednego przedsięwzięcia to 3 000 zł.

Co jeszcze wiemy o programie?

Z programu Mój Prąd 3.0 będą mogły skorzystać osoby, które:

 • zainstalowały fotowoltaikę w trakcie trwania programu lub przed uruchomieniem naboru – pod uwagę będą brane koszty poniesione na montaż systemu PV od 1 lutego 2020 r. do 3 grudnia 2023 r.,
 • zamontują instalację fotowoltaiczną o mocy w przedziale 2-10 kW – podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich edycji.

Wnioski o udział w programie można składać jedynie w formie elektronicznej – przez stronę mojprad.gov.pl/jak-złożyć-wniosek/. Papierowe dokumenty przesłane do NFOŚiGW będą odrzucane.

Ze względu na bardzo duże zainteresowanie poprzednimi edycjami programu czas oczekiwania na rozpatrzenie prawidłowo złożonego wniosku ma wynosić od 6 do 7 miesięcy.

Program Mój Prąd 3.0 ma kłaść nacisk nie tylko na zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych, ale też na autokonsumpcję wytworzonej energii elektrycznej. Początkowo przewidywano również, że zakres rzeczowy inwestycji zostanie rozszerzony o nowe elementy, takie jak:

 • punkty ładowania samochodów elektrycznych,
 • inteligentne systemy zarządzania energią w domu,
 • magazyny ciepła lub chłodu.

Ostatecznie zdecydowano się odroczyć to działanie na kolejną edycję programu Mój Prąd 4.0, która ma zostać uruchomiona na początku 2022 roku.

Poznaj zasady i korzyści płynące z poprzednich edycji programu Mój Prąd.

System fotowoltaiczny VAILLANT auroPOWER

Dlaczego warto złożyć wniosek do programu Mój Prąd?

Udział w programie Mój Prąd to sposób na zwiększenie budżetu Twojej rodziny. Dzięki możliwości dofinansowania produkcji ekologicznej energii masz szansę na pokrycie nawet połowy kosztów, które wiążą się z zakupem i instalacją fotowoltaiki.

Koszty eksploatacji instalacji PV nie są duże – energia elektryczna powstaje automatycznie, a urządzenia są niemal bezawaryjne i posiadają dużą żywotność.Ponadto fotowoltaika zredukuje Twoje rachunki za prąd niemal do zera.

Co zyskujesz dzięki udziałowi w programie Mój Prąd?

 • Zwrot do 50% kosztów za zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej.
 • Poprawę efektywności energetycznej, wyższą wartość nieruchomości i darmowy prąd.
 • Niezależność energetyczną.

Pamiętaj również o korzyściach ekologicznych w postaci mniejszej emisji spalin. Dzięki temu poprawi się jakość powietrza – a to zysk nieprzekładalny na pieniądze, który będziesz odczuwać w kolejnych latach. Dzięki poprzednim edycjom wypłacono już ponad 220 tys. dofinansowań projektów i zredukowano emisję dwutlenku węgla o 1 011 847 200 kg rocznie!

Chcesz jeszcze bardziej wspomóc walkę ze smogiem? Pobierz e-book Czyste Powietrze i przekonaj się, jak to zrobić.

Kto może zostać beneficjentem programu Mój Prąd?

Kto może zostać beneficjentem programu Mój Prąd?

Program Mój Prąd jest skierowany do osób fizycznych, które wytwarzają prąd na własne potrzeby i są stroną umowy przyłączeniowej zawartej z elektrownią (taka umowa reguluje kwestie związane z wprowadzeniem wytworzonego prądu do sieci energetycznej). Oznacza to, że zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej powinien się odbyć jeszcze przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.

Aby zostać beneficjentem programu Mój Prąd, podczas składania wniosku należało ukończyć następujące czynności:

 • zakup i montaż instalacji PV,
 • podpisanie dwustronnej umowy z dystrybutorem energii elektrycznej,
 • zainstalowanie licznika dwukierunkowego.

Program nie przewiduje dofinansowania na zmianę mocy urządzeń fotowoltaicznych zainstalowanych wcześniej ani zabezpieczeń do kredytów pobranych w tym celu.

Jako beneficjent programu Mój Prąd wyrażasz zgodę na ewentualną kontrolę instalacji w okresie 3 lat od wypłaty dofinansowania.

Mój Prąd - jak złożyć wniosek i uzyskać dofinansowanie?

Program Mój Prąd wniosek – jak go złożyć i uzyskać dofinansowanie?

Złożenie wniosku o udział w rządowym programie Mój Prąd jest proste. Jeśli spełnisz powyższe warunki, uruchom Generator wniosków o dofinansowanie. Nie wiesz, jak uzupełnić poszczególne pola? NFOŚiGW ma dla Ciebie instrukcję składania wniosku online.

 • fakturę za zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej,
 • dowód zapłaty faktury,
 • dokument potwierdzający instalację licznika dwukierunkowego z danymi identyfikacyjnymi umowy kompleksowej (wzór dokumentu znajdziesz na stronie NFOŚiGW).

W tej edycji programu wnioski papierowe nie są przyjmowane. Wszystko odbywa się drogą elektroniczną. Gdy Twój wniosek zostanie rozpatrzony, zostaniesz o tym poinformowany e-mailem. Odrzucony dokument będziesz mógł złożyć ponownie, jeśli usuniesz powód odrzucenia.

Chcesz jeszcze bardziej zmniejszyć koszty i zadbać o środowisko? Oblicz koszty ogrzewania domu i podgrzewania ciepłej wody użytkowej!

Wróć do sekcji głównej