Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Lokalne programy antysmogowe – kolejny sposób na dofinansowanie termomodernizacji

Aby zmniejszyć koszt wymiany urządzenia grzewczego, możesz skorzystać z wojewódzkiego, gminnego lub miejskiego dofinansowania na termomodernizację, które obowiązuje w Twoim obszarze. Lokalne programy antysmogowe są bowiem skierowane do mieszkańców wybranych regionów. Zwiększają one szansę na szybsze przeprowadzenie wszystkich prac i uzyskanie dofinansowania.

Lokalne programy antysmogowe – sposób na dofinansowanie termomodernizacji

Czy wiesz, że do powstawania smogu w największym stopniu przyczyniają się zanieczyszczenia pochodzące z niskiej emisji, generowane przez tzw. „kopciuchy”? To wszystkie piece opalane węglem, które nie spełniają najnowszych norm emisyjnych. Ponadto powstające we wszystkich regionach Polski uchwały antysmogowe nakładają lub będą wkrótce nakładały na właścicieli domów obowiązek wymiany takich urządzeń.

Zobacz: Jak powstaje smog?

Dlatego od kilku już lat lokalne władze z różnych części kraju szukają najlepszych rozwiązań, aby wspomóc swoich mieszkańców w termomodernizacji ich domów i mieszkań. Wynikiem ich działań są wdrażane lokalne programy antysmogowe.

Dlaczego warto skorzystać z lokalnych programów antysmogowych i wymienić źródło ciepła?

Wymiana nieekologicznych kotłów węglowych na nowoczesne urządzenia może przynieść szereg korzyści zarówno środowisku, jak i Tobie. Gdy zrezygnujesz z ogrzewania węglem, Twój dom będzie emitować do atmosfery mniej szkodliwych substancji (tlenku węgla, dwutlenku siarki, LZO, metali ciężkich, PM10 i PM2,5). Ponadto możesz zaoszczędzić na tym nawet kilkanaście tysięcy złotych, w zależności od wysokości lokalnych dotacji.

Co zyskujesz dzięki udziałowi w lokalnych programach antysmogowych?

  • Dbasz o lokalne środowisko naturalne i wspierasz walkę z zanieczyszczeniem powietrza.
  • Masz dużą szansę na szybkie uzyskanie dotacji do termomodernizacji.
  • Zmniejszasz swoje rachunki za ogrzewanie domu lub mieszkania.

Zobacz: Porównanie kosztów ogrzewania domu

Wysokość przydzielonej dotacji w dużej mierze zależy od indywidualnych warunków ustalanych przez lokalne władze. W zależności od programu możesz więc uzyskać od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych dofinansowania. Niezmienna jest jednak jedna rzecz. W ramach każdego lokalnego programu antysmogowego możesz obniżyć koszt zakupu oraz montażu nowego, energooszczędnego urządzenia grzewczego.

Termomodernizacja domu krok po kroku

Jak zgłosić się do lokalnych programów antysmogowych?

Jak zgłosić się do lokalnych programów antysmogowych i uzyskać dofinansowanie na wymianę urządzenia grzewczego?

Każdy program antysmogowy posiada nieco inne warunki przydzielania dotacji na wymianę kotła. Żeby ułatwić Ci rozeznanie w tym temacie, przygotowaliśmy dla Ciebie informacje na temat dwóch wciąż działających programów.

  • KAWKA+ #Oddechwnormie we Wrocławiu

Władze Wrocławia od kilku lat kontynuują program KAWKA+. Co ważne, jego beneficjentami mogą zostać właściciele i współwłaściciele domów, a także mieszkań. Maksymalny poziom dofinansowania na wymianę pieca (w tym na urządzenie wykorzystujące odnawialne źródła energii) wynosi nawet 100%. Nie może ono jednak przekroczyć 10 000 zł.

Przeczytaj więcej na temat programu. Zobacz szczegóły KAWKA+.

  • Dotacja celowa na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji służącej ochronie środowiska i gopodarce wodnej w Warszawie

Od października 2023 roku w granicach Warszawy nie można stosować węgla kamiennego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem węgla do ogrzewania. Cały czas osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie, przedsiębiorstwa i fundacje mogą skorzystać z celowej dotacji na modernizację kotłowni. Prywatni właściciele domów mogą uzyskać do 21 tys., jeśli zdecydują się na montaż powietrznej pompy ciepła, do 28 tys. (w przypadku pompy gruntowej), do 8400 zł (za montaż kotła gazowego) oraz do 7 000 za modernizację systemu na ogrzewanie elektryczne. Dodatkowo istnieje możliwość uzyskania dodatkowego dofinansowania na kolektory słoneczne, fotowoltaikę, turbiny wiatrowe oraz instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Przeczytaj więcej na ten temat. Sprawdź stronę Wymień kopciucha.

Jakie programy antysmogowe działają w Twojej okolicy?

Wojewódzkie i gminne programy, których celem jest poprawa jakości powietrza, a także usprawnienie domowych instalacji grzewczych, mają swoje indywidualne wymagania i etapy przyznawania dofinansowań. Warto więc, żebyś na bieżąco sprawdzał informacje o programach działających w Twoim regionie.

Szczególnie istotne będą dla Ciebie terminy przyjmowania wniosków i udzielania dotacji. Pamiętaj, że do udziału w niektórych programach można zgłaszać się w pierwszych miesiącach roku. Zainteresuj się też tym, ile czasu będziesz mieć na zrealizowanie inwestycji od momentu podpisania umowy na dofinansowanie.

Każdy lokalny program antysmogowy będzie wymagał od Ciebie wypełnienia kilku dokumentów. Najważniejszym z nich jest zawsze wniosek udziału w programie, a po wymianie urządzenia grzewczego – wniosek o rozliczenie dotacji.

Dofinansowanie na wymianę urządzenia grzewczego – dlaczego warto z tego skorzystać?

Jak przygotować się do termomodernizacji?

Lokalne programy antysmogowe nie takie trudne – zobacz, jak w prosty sposób przygotować się do termomodernizacji

Jeśli nie wiesz, jakie programy antysmogowe działają w Twoim regionie ani jak przeprowadzić cały remont domu wraz z wymianą urządzenia grzewczego, jesteśmy tu, żeby Ci pomóc. Trafiłeś do miejsca, w którym znajdziesz wszystkie potrzebne informacje, dzięki czemu już niedługo będziesz mógł cieszyć się niższymi rachunkami za ogrzewanie.

Zainteresował Cię temat rządowej inicjatywy Czyste Powietrze? Zastanawiasz się, czy możesz skorzystać z dotacji lokalnych i ogólnokrajowych? Sprawdź, jakie są wymagania dotyczące udziału w programie Czyste Powietrze i zwiększ swoje szanse na energooszczędne ogrzewanie domu.

Pobierz: e-book Vaillant o Czystym Powietrzu

Wymiana urządzenia grzewczego ma dla Ciebie duże znaczenie nie tylko ze względów oszczędnościowych, ale też ekologicznych? Chciałbyś aktywnie włączyć się w działania na rzecz ochrony środowiska? Zobacz, co jeszcze możesz zrobić, aby zmniejszyć ilość zanieczyszczeń dostających się do atmosfery.

Przeczytaj: Jak dbać o czyste powietrze?

Lokalne programy antysmogowe – najważniejsze informacje dla zainteresowanych

  • Każde województwo i gmina mogą mieć swoje lokalne programy antysmogowe.
  • Powstanie lokalnych programów jest efektem uchwał antysmogowych, które nakładają na właścicieli domów obowiązek wymiany starych pieców węglowych na nowe, energooszczędne urządzenia.
  • Z lokalnych programów antysmogowych mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy danego regionu, o ile posiadają prawo własności lub prawo do zarządzania nieruchomością.
  • Dzięki dotacjom w ramach lokalnych programów można obniżyć koszt termomodernizacji nawet o kilkanaście tysięcy złotych.
  • Aby zgłosić się do programu antysmogowego, należy wypełnić wniosek o udział w projekcie.

Wróć do sekcji głównej