Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Lokalne programy antysmogowe – kolejny sposób na dofinansowanie termomodernizacji

Aby zmniejszyć koszt wymiany urządzenia grzewczego, możesz skorzystać z wojewódzkiego, gminnego lub miejskiego dofinansowania na termomodernizację, które obowiązuje w Twoim obszarze. Lokalne programy antysmogowe są bowiem skierowane do mieszkańców wybranych regionów. Zwiększają one szansę na szybsze przeprowadzenie wszystkich prac i uzyskanie dofinansowania.

Lokalne programy antysmogowe – sposób na dofinansowanie termomodernizacji

Czy wiesz, że do powstawania smogu w największym stopniu przyczyniają się zanieczyszczenia pochodzące z niskiej emisji, generowane przez tzw. „kopciuchy”? To wszystkie piece opalane węglem, które nie spełniają najnowszych norm emisyjnych. Ponadto powstające we wszystkich regionach Polski uchwały antysmogowe nakładają lub będą wkrótce nakładały na właścicieli domów obowiązek wymiany takich urządzeń.

Zobacz: Jak powstaje smog?

Dlatego od co najmniej dwóch lat lokalne władze z różnych części kraju szukają najlepszych rozwiązań, aby wspomóc swoich mieszkańców w termomodernizacji ich domów i mieszkań. Wynikiem ich działań są wdrażane lokalne programy antysmogowe.

Dlaczego warto skorzystać z lokalnych programów antysmogowych i wymienić źródło ciepła?

Wymiana nieekologicznych kotłów węglowych na nowoczesne urządzenia może przynieść szereg korzyści zarówno środowisku, jak i Tobie. Gdy zrezygnujesz z ogrzewania węglem, Twój dom będzie emitować do atmosfery mniej szkodliwych substancji (tlenku węgla, dwutlenku siarki, LZO, metali ciężkich, PM10 i PM2,5). Ponadto możesz zaoszczędzić na tym nawet kilkanaście tysięcy złotych, w zależności od wysokości lokalnych dotacji.

Co zyskujesz dzięki udziałowi w lokalnych programach antysmogowych?

 • Dbasz o lokalne środowisko naturalne i wspierasz walkę z zanieczyszczeniem powietrza.
 • Masz dużą szansę na szybkie uzyskanie dotacji do termomodernizacji.
 • Zmniejszasz swoje rachunki za ogrzewanie domu lub mieszkania.

Zobacz: Porównanie kosztów ogrzewania domu

Wysokość przydzielonej dotacji w dużej mierze zależy od indywidualnych warunków ustalanych przez lokalne władze. W zależności od programu możesz więc uzyskać od 6 do nawet 12 tys. złotych dofinansowania. Niezmienna jest jednak jedna rzecz. W ramach każdego lokalnego programu antysmogowego możesz obniżyć koszt zakupu oraz montażu nowego, energooszczędnego urządzenia grzewczego.

Termomodernizacja domu krok po kroku

Jak zgłosić się do lokalnych programów antysmogowych?

Jak zgłosić się do lokalnych programów antysmogowych i uzyskać dofinansowanie na wymianę urządzenia grzewczego?

Każdy program antysmogowy posiada nieco inne warunki przydzielania dotacji na wymianę kotła. Żeby ułatwić Ci rozeznanie w tym temacie, przygotowaliśmy dla Ciebie informacje na temat kilku najważniejszych programów.

 • KAWKA BIS w Poznaniu

To lokalna kontynuacja ogólnopolskiego programu KAWKA. Dzięki niemu mieszkańcy Poznania mogą uzyskać maksymalnie 6 000 zł dotacji na lokal (80 zł/m2) i jego termomodernizację. Prace termomodernizacyjne mają uwzględniać przede wszystkim wymianę pieców węglowych, pieców drewnianych i na biomasę na urządzenia gazowe czy pompy ciepła. O przyznaniu dotacji decyduje m.in. rodzaj planowanej inwestycji. Największą szansę na szybkie dofinansowanie mają osoby, które zdecydują się na montaż pompy ciepła.

Dowiedz się więcej na temat działania programu. Zobacz szczegóły KAWKA BIS.

 • KAWKA+ #Oddechwnormie we Wrocławiu

Władze Wrocławia również zdecydowały się kontynuować program KAWKA i 7.01.2019 r. rozpoczęły nabór wniosków do programu KAWKA+. Co ważne, jego beneficjentami mogą zostać właściciele i współwłaściciele domów, a także mieszkań. Maksymalny poziom dofinansowania na wymianę pieca (w tym na urządzenie wykorzystujące odnawialne źródła energii) wynosi 70%. Nie może ono jednak przekroczyć 12 000 zł.

Przeczytaj więcej na temat programu. Zobacz szczegóły KAWKA+.

 • Program wymiany pieców w Łodzi

Łódź również rozpoczęła walkę ze smogiem i zachęca mieszkańców domów i lokali wielorodzinnych do wymiany palenisk nieekologicznych. Jeśli mieszkasz na terenie tego miasta, masz szansę uzyskać nawet 80% dotacji. Maksymalna kwota na montaż urządzenia gazowego lub elektrycznego wynosi 7 000 zł brutto, a na podłączenie instalacji do sieci cieplnej lub gazowej w budownictwie wielorodzinnym – 50 000 zł brutto.

Zobacz więcej o programie działającym w Łodzi. Wejdź na stronę: Program wymiany pieców.

 • Zachodniopomorski Program Antysmogowy

Konkurs organizowany przez władze województwa zachodniopomorskiego jest skierowany do gmin. Ostatecznymi odbiorcami projektu są jednak osoby fizyczne, które chcą poprawić efektywność energetyczną swoich budynków. Zwycięzcy z przyznanym grantem będą wybierani na podstawie ekologicznych wytycznych. Projekty, które w największym stopniu przyczynią się do poprawy jakości powietrza, zostaną sfinansowane nawet w 100%.

Poznaj wszystkie szczegóły na temat dotacji. Zobacz stronę: Zachodniopomorski Program Antysmogowy.

Jakie programy antysmogowe działają w Twojej okolicy?
 • Program Ograniczenia Niskiej Emisji w Krakowie

To program, dzięki któremu właściciele domów, a także przedsiębiorcy, mogą wymienić urządzenia grzewcze. Co ważne, można za jego pomocą rozliczyć także montaż odnawialnych źródeł energii, w tym np. instalacji fotowoltaicznej czy pompy ciepła. Dla osób z mniejszym budżetem są także przewidziane dodatkowe zasiłki celowe.

W ramach PONE Kraków analizuje także stan urządzeń kotłowych w domach i lokalach użytkowych.

Skorzystaj z dotacji na wymianę urządzeń grzewczych w Krakowie. Dowiedz się więcej o Programie Ograniczenia Niskiej Emisji.

 • Plan na walkę ze smogiem w Warszawie

Choć Warszawa nie ma jeszcze uchwalonego planu wymiany urządzeń węglowych, cały czas przygotowuje się do jego wdrożenia. W grudniu 2018 r. prezydent miasta zapowiedział, że celem programu będzie likwidacja wszystkich „kopciuchów” w obszarze warszawskim (łącznie ponad 15 000 urządzeń). Dopłaty mają wynosić do 12 tys. zł.

Śledź na bieżąco informacje dotyczące dotacji dla mieszkańców Warszawy. Obserwuj Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

 • Laboratorium Skawina i Airgustów

Poza programami organizowanymi w największych miastach warto wspomnieć także o mniejszych inicjatywach lokalnych. Należą do nich m.in. Laboratorium Skawina, dzięki któremu mieszkańcy gminy będą mogli uzyskać nawet 75 000 zł dotacji. Program ma bowiem wspierać nie tylko wymianę pieców, ale też całą termomodernizację domu, łącznie z dociepleniem ścian i wymianą stolarki.

Ważnym projektem jest także Airgustów, na który władze chcą przeznaczyć aż 1 250 000 zł. Maksymalny poziom dofinansowania będzie wynosił 7 tysięcy złotych, dzięki czemu istnieje szansa, że z programu skorzystają wszyscy zainteresowani wymianą urządzeń.

Dowiedz się więcej o dotacji. Przeczytaj wszystkie wymagania dotyczące programu Airgustów.

Wojewódzkie i gminne programy, których celem jest poprawa jakości powietrza, a także usprawnienie domowych instalacji grzewczych, mają swoje indywidualne wymagania i etapy przyznawania dofinansowań. Warto więc, żebyś na bieżąco sprawdzał informacje o programach działających w Twoim regionie.

Szczególnie istotne będą dla Ciebie terminy przyjmowania wniosków i udzielania dotacji. Pamiętaj, że do udziału w niektórych programach można zgłaszać się w pierwszych miesiącach roku. Zainteresuj się też tym, ile czasu będziesz mieć na zrealizowanie inwestycji od momentu podpisania umowy na dofinansowanie.

Każdy lokalny program antysmogowy będzie wymagał od Ciebie wypełnienia kilku dokumentów. Najważniejszym z nich jest zawsze wniosek udziału w programie, a po wymianie urządzenia grzewczego – wniosek o rozliczenie dotacji.

Dofinansowanie na wymianę urządzenia grzewczego – dlaczego warto z tego skorzystać?

Jak przygotować się do termomodernizacji?

Lokalne programy antysmogowe nie takie trudne – zobacz, jak w prosty sposób przygotować się do termomodernizacji

Jeśli nie wiesz, jakie programy antysmogowe działają w Twoim regionie ani jak przeprowadzić cały remont domu wraz z wymianą urządzenia grzewczego, jesteśmy tu, żeby Ci pomóc. Trafiłeś do miejsca, w którym znajdziesz wszystkie potrzebne informacje, dzięki czemu już niedługo będziesz mógł cieszyć się niższymi rachunkami za ogrzewanie.

Zainteresował Cię temat rządowej inicjatywy Czyste Powietrze? Zastanawiasz się, czy możesz skorzystać z dotacji lokalnych i ogólnokrajowych? Sprawdź, jakie są wymagania dotyczące udziału w programie Czyste Powietrze i zwiększ swoje szanse na energooszczędne ogrzewanie domu.

Pobierz: e-book Vaillant o Czystym Powietrzu

Wymiana urządzenia grzewczego ma dla Ciebie duże znaczenie nie tylko ze względów oszczędnościowych, ale też ekologicznych? Chciałbyś aktywnie włączyć się w działania na rzecz ochrony środowiska? Zobacz, co jeszcze możesz zrobić, aby zmniejszyć ilość zanieczyszczeń dostających się do atmosfery.

Przeczytaj: Jak dbać o czyste powietrze?

Lokalne programy antysmogowe – najważniejsze informacje dla zainteresowanych

 • Każde województwo i gmina mogą mieć swoje lokalne programy antysmogowe.
 • Powstanie lokalnych programów jest efektem uchwał antysmogowych, które nakładają na właścicieli domów obowiązek wymiany starych pieców węglowych na nowe, energooszczędne urządzenia.
 • Z lokalnych programów antysmogowych mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy danego regionu, o ile posiadają prawo własności lub prawo do zarządzania nieruchomością.
 • Dzięki dotacjom w ramach lokalnych programów można obniżyć koszt termomodernizacji nawet o kilkanaście tysięcy złotych.
 • Aby zgłosić się do programu antysmogowego, należy wypełnić wniosek o udział w projekcie.

Wróć do sekcji głównej