Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Jak wybrać projekt domu z ogrzewaniem gazowym?

Jak wybrać projekt domu z ogrzewaniem gazowym, aby z jednej strony spełnić wymagania wynikające z przepisów, a z drugiej strony – zapewnić niskie koszty inwestycji, wygodę użytkowania i możliwość rozbudowy systemu? Sprawdź!

Poznaj zalety projektów domów z ogrzewaniem gazowym

Z tekstu dowiesz się:

  • co sprawia, że projekty domów z ogrzewaniem gazowym są tak popularne,
  • o czym należy pamiętać przy konsultacji projektu domu z ogrzewaniem gazowym,
  • czy budowa domu bez komina jest możliwa.

Niewielu lokatorów domów i mieszkań zdaje sobie sprawę, że koszty ogrzewania domu stanowią jeden z większych wydatków w domowym budżecie. Świadomość tego ma jeszcze mniej osób planujących budowę domu. Wybór projektu domu powinien więc uwzględniać nie tylko jego estetykę i funkcjonalność. Nie można również zapomnieć o świadomym wyborze rodzaju systemu grzewczego.

Pomocne w tym przypadku okazały się wprowadzone w 2017 roku Warunki Techniczne WT 2017. Określają one standard izolacji cieplnej nowego budynku. Pośrednio narzucają one minimalną efektywność systemu ogrzewania, chłodzenia, wentylacji oraz podgrzewania wody użytkowej.

Pierwszą ważną decyzją wynikającą z pytania: jak wybrać projekt domu?, będzie wybór źródła ciepła. Rzutuje on na bardzo wiele kwestii związanych z projektem domu. Inne wymagania będą miały domy ogrzewane gazem, inne ogrzewane przy zastosowaniu kotła na drewno lub olej opałowy, a jeszcze inne – ogrzewane pompą ciepła. Zobacz, na co zwrócić uwagę.

Dom z ogrzewaniem gazowym – dlaczego warto?

Ogrzewanie gazowe domu jest jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań. Warunkiem jest oczywiście dostęp domu do sieci gazowej – wówczas należy uwzględnić w projekcie miejsce przyłącza gazowego. Jeśli dom nie spełnia tego warunku, można zastosować kocioł na gaz płynny. Gdy budynek zostanie podłączony do sieci gazowej, taki kocioł można łatwo przezbroić.

Popularność zastosowania ogrzewania gazowego w domu wynika ze stosunkowo niskich wymagań technicznych. Przy planowaniu rozkładu pomieszczeń w domu warto pamiętać, że kubatura kotłowni może wynosić jedynie 6,5 m3 przy wysokości min. 2,2 m. Standardem są obecnie piece gazowe, które posiadają zamkniętą komorę spalania. To uniezależnia pracę kotła od powietrza w budynku. Zapewniony jest maksymalny poziom bezpieczeństwa, komfortu i efektywności energetycznej. Kocioł tego typu można instalować nawet w pomieszczeniach mieszkalnych, w których ludzie przebywają nie dłużej niż przez 4 godziny na dobę.

Kocioł gazowy kondensacyjny ecoTEC plus VCW

Wybór projektu domu z ogrzewaniem gazowym – pamiętaj o rozbudowie systemu

Warto odpowiednio wcześniej skonsultować wybór konkretnego rozwiązania z firmą instalacyjną z branży grzewczej. Pozwoli to uniknąć błędów na wczesnym etapie projektu i budowy domu. Istotne są tu zarówno kwestie odprowadzania spalin i kondensatu, jak i funkcje systemu. Zaplanuj np., w którym miejscu będą umieszczone regulatory pokojowe, aby poprowadzić do nich przewody zgodne z wytycznymi producenta. Warto także umieścić w pobliżu gniazdo sieci internetowej, aby móc łatwo i mniejszym kosztem zastosować system zdalnego zarządzania systemem grzewczym.

Szczególnie istotne jest zapewnienie możliwości rozbudowy systemu grzewczego o instalację solarną czy fotowoltaiczną. Nawet jeśli nie przewidujesz wprowadzenia jej w najbliższym czasie, to pozostawienie na dachu odpowiedniego miejsca będzie decyzją przyszłościową. Nierzadko zdarza się, że właściciele domów mimo chęci są zmuszeni do rezygnacji z takiej inwestycji. Powodem jest mała wolna powierzchnia dachu i liczne przeszkody w postaci okien dachowych, kominów i kominków wentylacyjnych z instalacji kanalizacyjnej. Tymczasem nawet mała instalacja solarna może znacząco poprawić efektywność energetyczną systemu i obniżyć koszty eksploatacyjne domu. Dlatego też przy wyborze projektu domu z ogrzewaniem gazowym weź pod uwagę powierzchnię dachu.

Projekt domu z ogrzewaniem gazowym bez komina?

Jak wybrać projekt domu z ogrzewaniem gazowym i wyeliminować komin? W nowych budynkach o niskich potrzebach cieplnych można zastosować kocioł z bezpośrednim odprowadzeniem spalin przez ścianę. Dotyczy to kotłów o mocy nominalnej do 21 kW i budynków wolnostojących. Takie rozwiązanie pozwoli znacząco obniżyć koszty inwestycji o cenę budowy komina (dość wysoką). Oczywiście wymaga to rezygnacji z kominka oraz zastosowania i tak zalecanej z wielu względów wentylacji mechanicznej z rekuperacją ciepła. Budowa domu bez komina jest jednak w pełni realną koncepcją, warto więc zdecydować się na tego rodzaju projekt.

Sprawdź, jak zachować wysoki standard energetyczny w domu bez komina.