Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Regulacja systemowa i bezobsługowe systemy grzewcze – wygodnie zarządzaj całym ogrzewaniem domu i wody za pomocą jednego urządzenia

Automatyczne sterowanie ogrzewaniem, chłodzeniem i wentylacją oraz temperaturą c.w.u. w domu daje możliwość znacznego obniżenia zużycia energii w budynku, a tym samym zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych domu. Montaż regulatora systemowego do profesjonalnych urządzeń grzewczych i chłodzących pozwala zwiększyć ich efektywność nawet o 5%. W jaki sposób się to odbywa? Dlaczego inwestycja w technikę systemową i bezobsługowe systemy jest tak opłacalna?

Bezobsługowe systemy grzewcze oraz inne instalacje odpowiedzialne za wentylację i chłodzenie sprawiają, że nie musisz sam kontrolować temperatury w domu

Mimo ciągłego rozwoju technologii, profesjonalne urządzenia, takie jak gazowe kotły kondensacyjne, pompy ciepła, rekuperatory, a nawet instalacje fotowoltaiczne i systemy solarne są coraz prostsze w obsłudze. Jest to możliwe za sprawą automatycznego sterowania, które na bieżąco dostosowuje pracę urządzenia do warunków panujących w budynku i na zewnątrz domu.

Bezobsługowe systemy grzewcze oraz inne instalacje odpowiedzialne za wentylację i chłodzenie sprawiają więc, że nie musisz sam kontrolować temperatury w domu. Gdy temperatura na zewnątrz zacznie spadać lub gwałtownie rosnąć, systemy grzewcze samodzielnie dostosują swój sposób pracy do zmiennych warunków pogodowych.

Dom inteligentny zaczyna się od integracji systemów grzewczych

Technologia domów inteligentnych nie należy już do strefy marzeń z dalekiej przyszłości. Rozwiązania smart home są dostępne dla każdego, kto przygotowuje się do budowy domu, oraz dla tych, którzy zdecydowali się na przeprowadzenie generalnego remontu. Na coraz większy wzrost zainteresowania inteligentnymi rozwiązaniami miało wpływ kilka czynników:

  • wzrost świadomości właścicieli domów, którzy w coraz większym stopniu interesują się ekologicznymi i energooszczędnymi rozwiązaniami,
  • stale rosnące koszty eksploatacji budynku, wynikające głównie z podwyżek cen za prąd oraz opłat za paliwa zasilające urządzenia,
  • potrzeba znalezienia najbardziej energooszczędnych systemów, które w dłuższej perspektywie pozwolą skutecznie zaoszczędzić na rachunkach.

Zobacz systemy domów inteligentnych KNX – na czym to polega?

Dzięki inteligentnym systemom grzewczym, z którymi współpracują urządzenia odpowiedzialne za chłodzenie, wentylację czy podgrzewanie wody użytkowej, można zwiększyć efektywność energetyczną budynków aż o 30%, co realnie przełoży się na znacznie niższe rachunki. Aby jednak można było uzyskać takie wyniki, należy:

  • wykorzystać jak najbardziej precyzyjne informacje dotyczące temperatury powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku,
  • wybrać najbardziej korzystne działania pod kątem efektywności energetycznej.

W tego typu działaniach najskuteczniejsze są automatyczne regulatory pogodowe oraz automatyczne regulatory pokojowe, które można zintegrować niemal z każdym urządzeniem grzewczym w domu.

Zobacz współpraca urządzeń Vallant - korzyści regulacji systemowej

Jak regulować system ogrzewania domu za pomocą techniki systemowej?

Automatyczne systemy domowe mogą podejmować za Ciebie decyzję w wielu sytuacjach, np. gdy:

  • wysoka temperatura na zewnątrz powoduje wzrost temperatury w domu – użytkownik mógłby włączyć klimatyzację, co przyczyniłoby się do zwiększenia ilości zużywanej energii. W domu inteligentnym wystarczy, że automatyka zasłoni rolety zewnętrzne, jeśli system jest podłączony do sterowania akcesoriami okiennymi, a dopiero jeżeli ta czynność nie przyniesie efektu – włączy się chłodzenie;
  • wyjedziesz z domu i przez kilka dni nikt nie będzie w nim przebywał – użytkownik ustawiłby wentylację, cyrkulację wody i ogrzewanie domu na stały tryb pracy. Tymczasem automatyka ograniczy pracę poszczególnych urządzeń, dostosowując ją do aktualnych potrzeb energetycznych budynku;
  • w jednym z pomieszczeń zimą są większe zyski ciepła, niż w innych – np. jeden pokój jest dobrze nasłoneczniony lub na skutek gotowania, prasowania czy obecności dużej liczby ludzi jest w nim za ciepło. System automatycznie zmniejszy ogrzewanie jedynie w tym pomieszczeniu.

Tego typu działania są możliwe głównie dzięki współpracy bezobsługowych urządzeń, tj. gazowe kotły kondensacyjne, pompy ciepła, rekuperatory oraz systemy fotowoltaiczne i kolektory słoneczne. Aby jednak móc je zintegrować, potrzebne są regulatory temperatury – pokojowe oraz pogodowe.

Regulator pokojowy – co to jest?

To termostat, który pozwala dostosować tryb pracy kotła kondensacyjnego, pompy ciepła lub rekuperatora na podstawie klimatu panującego wewnątrz pomieszczenia uznanego za reprezentatywne dla całego budynku. Analizuje on temperaturę, wietrzenie, zyski od nasłonecznienia itp.

Pokojowy regulator temperatury pozwala uzyskać bardzo wysoki komfort cieplny, ale niestety, pogarsza sprawność pracy innych urządzeń. Dzieje się tak, ponieważ regulator wymusza pracę urządzenia grzewczego (np. kotła) niezależnie od zmiennej temperatury zewnętrznej, aby utrzymać żądaną przez użytkownika temperaturę we wszystkich pomieszczeniach.

Regulator pogodowy – jak może działać?

To termostat, który może pracować w dwóch trybach. Regulator pogodowy jest wyposażony w czujnik temperatury zewnętrznej. Praca regulatora w pierwszym trybie polega na analizie wyłącznie temperatury na zewnątrz budynku. W ten sposób można dostosować pracę kotła, pompy, rekuperatora, solarów do warunków panujących na zewnątrz. Dzięki temu zwiększa się sprawność urządzeń.

Systemowy regulator pogodowy multiMATIC VRC 700

Regulator pogodowy w drugim trybie działa na podstawie analizy temperatury na zewnątrz oraz wewnątrz budynku (tak zwany tryb mieszany – regulator pokojowy + regulator pogodowy). W efekcie może on regulować pracę urządzeń, zwiększając ich sprawność, oraz precyzyjnie poprawiać komfort cieplny w pomieszczeniach.

Zobacz obliczanie bilansu energii - czy musisz robić to sam?

Jak wykorzystać możliwości regulatorów temperatury w smart house?

Regulator pokojowy i regulator pogodowy pozwalają zmniejszyć koszty ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Muszą jednak zostać odpowiednio zaprogramowane przez właścicieli domów na podstawie indywidualnego trybu życia domowników. Przyjrzyj się więc uważnie przyzwyczajeniom swoim i swojej rodziny. Ustal:

  • w jakich porach dnia najczęściej korzystacie z łazienki i bierzecie kąpiel,
  • kiedy wychodzicie z domu i przez jak długi czas w budynku nikt nie przebywa,
  • czy Ty i Twoja rodzina spędzacie weekendy w domu i jak wygląda wówczas zużycie energii cieplnej i wody.

Na podstawie tych informacji zaprogramujesz regulatory zgodnie ze swoimi potrzebami.

Możesz np. uruchomić tryb podgrzewania wody tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba, czyli np. za dnia w godzinach 6:00 do 8:00, i wieczorem 17:00 do 23:00. Dzięki temu instalacja nie będzie podgrzewała wody użytkowej w nocy (albo gdy nas nie ma w domu), co znacznie zmniejszy zużycie energii. Z podgrzewania wody możesz także zrezygnować, gdy wszyscy członkowie rodziny są poza domem (np. w godzinach 10–15).

Innym sposobem na zwiększenie energooszczędności jest automatyczne ograniczenie ogrzewania budynku w nocy. Taki tryb pracy nie wychłodzi pomieszczeń, a jednocześnie pozwoli Ci zmniejszyć rachunki za ogrzewanie budynku. Warto jednak pamiętać, aby w ciągu doby nie ustawiać zbyt skrajnych różnic temperatur. Całkowite wyłączenie ogrzewania zimą może wyziębić dom, przez co w ciągu dnia urządzenia będą musiały pracować ze zwiększoną mocą.

Obawiasz się, że nie będziesz w stanie prawidłowo ustawić trybu pracy regulatora temperatury? Pamiętaj, że możesz poprosić o pomoc instalatora czy serwisanta, który pokaże Ci, jak wybrać odpowiednie parametry, oraz wyjaśni, jak obsługiwać regulatory. W każdej chwili możesz również dostosować pracę systemu grzewczego do zmieniających się potrzeb za pomocą wygodnego i intuicyjnego ekranu oraz panelu sterowania.

Dzięki aplikacji mobilnej multiMATIC App zdalnie przy użyciu smartfona lub tabletu wybierzesz odpowiednią temperaturę lub tryb pracy wentylacji

Możesz także zainstalować w swoim telefonie aplikację multiMATIC APP, która współpracuje z regulatorami multiMATIC VRC 700 Vaillant. Dzięki nim zdalnie przy użyciu smartfona lub tabletu wybierzesz odpowiednią temperaturę lub tryb pracy wentylacji.

Połączenie automatycznego sterowania z funkcjami zaprogramowanymi zgodnie z Twoimi potrzebami sprawi, że nie tylko odczujesz lepszy komfort cieplny, ale także poprawisz energooszczędność budynku i zmniejszysz koszty ogrzewania. Poznaj lepiej systemowe rozwiązania, które integrują ze sobą pracę wielu urządzeń służących do ogrzewania, chłodzenia i wentylowania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Zobacz, jak sterować ogrzewaniem przez Internet z multiMATIC APP