Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Energia elektryczna – błyskawiczne ciepło niewielkim nakładem

Ogrzewanie energią elektryczną jest łatwe i może być godne polecenia w pewnych okolicznościach. Ma szereg zalet praktycznych, takich jak łatwość montażu. Jednak niemniej w dłuższej perspektywie bardziej efektywne są instalacje grzewcze korzystające z innych źródeł energii.

Ogrzewanie energią elektryczną może być godne polecenia jako uzupełnienie innych sposobów ogrzewania lub celowe w miejscach okresowego pobytu, np. domach letniskowych. Urządzenia elektryczne są także zalecane w pewnych miejscach, w których wykonanie instalacji centralnego ogrzewania jest niemożliwe lub nieopłacalne, takich jak małe biura czy magazyny.

Większość urządzeń zajmuje niewiele miejsca i niewiele kosztuje. Pozostałe zalety to niskie zazwyczaj koszty montażu i konserwacji.

Wymienione zalety praktyczne niweluje względnie niska efektywność korzystania z energii elektrycznej. Spalanie paliw kopalnych w celu wytworzenia energii elektrycznej wiąże się ze stratami w przemianie energii. Ponadto część energii jest tracona w trakcie przesyłu w sieci energetycznej. Oznacza to, że zużycie energii pierwotnej jest wyższe w porównaniu z domową instalacją ogrzewania. Poza tym koszt 1kWh energii elektrycznej jest 2,5 - 3 krotnie wyższy niz koszt ciepła wyprodukowanego w kotle kondensacyjnym z gazu ziemnego (chyba, że skorzystamy z taryfy dwuczołowej, stosując ogrzewanie akumulacyjne). Nie zaleca się zatem długoterminowego korzystania z energii elektrycznej do ogrzewania stale zamieszkanego budynku.

Zalety korzystania z energii elektrycznej

• Duża dostępność

• Zajęta mała przestrzeń

• Niskie koszty zakupu urządzeń

• Niskie koszty montażu i konserwacji

• Można skorzystać z taryfy dwuczłonowej stosując ogrzewanie elektryczne akumulacyjne.

Wymagania, które musi spełniać dom

• Konieczne jest przyłącze do sieci energetycznej lub własne źródło zasilania

• Niektóre urządzenia, takie jak piece akumulacyjne, wymagają dużej mocy przyłącza

Elektryczne urządzenia grzewcze

Jest wiele urządzeń elektrycznych do ogrzewania pomieszczeń: piece akumulacyjne, termowentylatory, grzejniki konwektorowe i promienniki ciepła. Grzejniki i promienniki są urządzeniami bezpośredniego ogrzewania, które natychmiast oddają ciepło do otoczenia. Za to piece akumulacyjne pozwalają korzystać z tańszej energii, dostępnej w określonych godzinach.

Pompy ciepła

Metodą pozwalającą wykorzystać energię elektryczną redukując jednocześnie koszty eksploatacji jest zastosowanie pomp ciepła. Dzięki temu z jednej kWh energii elektrycznej otrzymamy 4, a czasem nawet 5 kWh ciepła. W ten sposób za ogrzanie domu zapłacimy 4-5 razy mniej niż w przypadku grzejników konwektorowych czy promienników.

Więcej informacji o technologii pomp ciepła marki Vaillant.