Nowe budownictwo
Budujesz dom? Wiedz, że koszty ogrzewania można obniżyć dzięki zamontowaniu nowoczesnego, oszczędnego systemu grzewczego. Jednocześnie dokładasz w ten sposób cegiełkę do ochrony klimatu.
Do nowych budynków idealnie nadają się urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii. Jednak także efektywne instalacje grzewcze wykorzystujące paliwa kopalne, ograniczają koszty ogrzewania i emisję CO₂ o średnio 20-30% w porównaniu do urządzeń poprzedniej generacji. Tym niemniej nie każdy rodzaj instalacji ogrzewania pasuje do każdego domu.
Planowanie należy zacząć z wyprzedzeniem
Rodzaj instalacji ogrzewania warto rozważyć na początku projektowania nowego domu. W ten sposób mamy pewność, że powstanie projekt budowlany dostosowany do nowoczesnej instalacji ogrzewania.
Moc instalacji grzewczej
Jest oczywiste, że nowa instalacja centralnego ogrzewania musi zapewnić wystarczającą ilość energii cieplnej. To samo dotyczy instalacji wodociągowej, ciepła woda użytkowa powinna być dostępna w każdym punkcie poboru przez cały czas i w wystarczającej ilości.
Warto zadbać, aby nowa instalacja grzewcza dawała możliwość przyszłej modernizacji. Dzięki temu będzie mogła sprostać nawet gwałtownie rosnącym potrzebom użytkownika.
Ogrzewanie to nie tylko moc, lecz także ilość energii potrzebna do uzyskania odpowiedniego poziomu komfortu. Aby zminimalizować długoterminowe koszty ogrzewania warto zainwestować w efektywne rozwiązania.
Zapotrzebowanie mocy dla ogrzewania i ciepłej wody
Wymagana moc instalacji wynika z powierzchni domu i liczby jego mieszkańców. Warto zaprojektować instalację o wydajności nieco wyższej od aktualnego maksymalnego zapotrzebowania. Dzięki temu wymagana ilość ciepłej wody o odpowiednim komforcie będzie dostępna nawet w trakcie silnych mrozów.
Podczas wstępnego obliczania zapotrzebowania na ciepło dla nowego, dobrze izolowanego domu, można skorzystać z praktycznej reguły.
moc ogrzewania w kW (powierzchnia domu w m² x 50 W/m² / 1000)
+ moc podgrzewania wody użytkowej w kW (około 30% powyższej wartości)
= moc znamionowa instalacji grzewczej w kW
Otrzymana w ten sposób znamionowa moc grzewcza nowego, dobrze izolowanego budynku o powierzchni użytkowej 130 m² wynosi ok 8,5 kW. Znamionowa moc grzewcza to maksymalna osiągalna moc instalacji ogrzewania pracującej w trybie ciągłym, np. w trakcie silnych mrozów.
Dokładnego określenia zapotrzebowania na ciepło dokonuje projektant instalacji na podstawie informacji o konstrukcji budynku, powierzchni pomieszczeń, izolacji ścian, dachu, podłóg, liczby mieszkańców, wymaganej temperatury i miejsca lokalizacji budynku.
Wygodne podgrzewanie wody: centralne czy zdecentralizowane?
Zastanawia Cię co wybrać: zasobnik w piwnicy czy podgrzewacz w pobliżu punktu poboru? Centralne zaopatrzenie w ciepłą wodę z wystarczająco dużego zasobnika ciepłej wody użytkowej jest szczególnie wygodne i zapewnia wystarczającą ilość ciepłej wody nawet w przypadku dużej liczby domowników. Niewielkie urządzenia dwufunkcyjne są idealne w przypadku mniejszego zapotrzebowania, np. w mieszkaniu lub domu wyposażonym w jedną łazienkę.
Dobór właściwego źródła energii
Polecamy zdecydowanie postawić na odnawialne źródła energii, takie jak ciepło zawarte w otoczeniu czy promieniowanie słoneczne. W ten sposób można się przygotować na coraz wyższe ceny wyczerpujących się paliw i rosnące wymogi w zakresie ochrony klimatu.
Jednak sensowne może być także zastosowanie sprawdzonych i bardzo wydajnych technologii wykorzystujących paliwa kopalne. Wybór zależy od indywidualnej sytuacji i preferencji.
Można także skorzystać z inteligentnego połączenia różnych technologii, na przykład gazowego kotła kondensacyjnego z kolektorami słonecznymi.
Gdzie zrobić kotłownię
Niezależnie od planowanego rozmieszczenia urządzeń grzewczych: w piwnicy, w pomieszczeniu mieszkalnym czy na poddaszu – dla każdego z tych przypadków mamy odpowiednie rozwiązanie. Im więcej miejsca pozostaje do dyspozycji, tym lepiej. Dlatego konstruujemy nowoczesne urządzenia grzewcze o niewielkich wymiarach i dużej wydajności.
Piwnica to właściwe miejsce na zamontowanie pompy ciepła. Podobnie wygląda kwestia kotłów kondensacyjnych i dużych zasobników ciepłej wody w domach wielorodzinnych oraz lokalach użytkowych. W piwnicy można oczywiście zamontować także niewielkie naścienne urządzenie grzewcze, na przykład jeżeli pomieszczenie ma być jednocześnie wykorzystane na cele hobbystyczne czy siłownię.
W pomieszczeniach mieszkalnych zawsze jest dość miejsca na gazowy, wiszący kocioł kondensacyjny – nawet jeżeli każdy metr kwadratowy podłogi jest już wykorzystany w projekcie. Nasze urządzenia naścienne są dostępne w różnych zakresach mocy dla pokrycia niewielkiego, średniego lub wysokiego zapotrzebowania na moc. W tym ostatnim przypadku stosuje się również kaskadowe połączenie kilku kotłów.
Dobrym miejscem na montaż gazowego kotła kondensacyjnego ze wspomaganiem solarnym jest strych. Szczególnie w przypadku kompaktowych kotłów kondensacyjnych auroCOMPACT przystosowanych fabrycznie do współpracy z instalacją solarną. Niewielka odległość od kolektorów słonecznych ogranicza straty ciepła, a przewód powietrzno-spalinowy z kotła można wyprowadzić bezpośrednio przez dach, bez budowania komina.
Preferowany sposób dystrybucji ciepła
Zasada ogólna: im większa powierzchnia grzejąca, tym niższą temperaturę musi wytwarzać nowa instalacja ogrzewania i tym wyższa jest jej efektywność. Z punktu widzenia zapotrzebowania na energię ogrzewanie podłogowe lub ścienne jest idealnym rozwiązaniem w nowych budynkach. Oszczędza przestrzeń i zapewnia komfortową temperaturę w pomieszczeniach przy niskiej temperaturze powierzchni grzejnej. Budowa ogrzewania podłogowego, ściennego jest doskonałą okazją do wykorzystania nowoczesnych systemów, takich jak pompy ciepła czy instalacje solarne.
Rozważ wentylację z odzyskiem ciepła!
Centralna jednostka wentylacyjna z odzyskiem ciepła (inaczej rekuperacja) to idealne rozwiązanie dla Twojego domu: zatrzymuje kurz, pyłki, CO₂ i odprowadza wilgoć na zewnątrz. Dodatkowo odzyskuje ciepło z powietrza usuwanego z wnętrza domu. Centralna wentylacja zapewnia zdrowy klimat w domu i zapobiega rozwojowi pleśni, która zagraża naszemu zdrowiu i może uszkodzić konstrukcję budynku. Inteligentne systemy wentylacyjne Vaillant mogą być łączone z dowolnymi instalacjami ogrzewania. Pozwalają ograniczyć zużycie energii na potrzeby ogrzewania domu o co najmniej 20%.
Skontaktuj się z nami!
Potrzebujesz pomocy?
Nasz kanał na YouTube
Nasze produkty i technologia przedstawiona w przyjaznej formie. Zapraszamy!