Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Roczne zużycie prądu w domu jednorodzinnym z pompą ciepła – ile może wynosić i jak to sprawdzić?

Wysokość rocznego zużycia energii elektrycznej przez pompę ciepła należy do podstawowych pytań zadawanych przez klientów zainteresowanych inwestycją w urządzenia tego typu. Wydaje się, że zużycie prądu w domu jednorodzinnym, w którym do ogrzewania wykorzystuje się urządzenia zasilane energią elektryczną, powinno być bardzo wysokie, przez co kojarzy się ze stosunkowo wysokim kosztem zakupu. Należy jednak zaznaczyć, że pompa ciepła wykorzystuje prąd w najbardziej efektywny sposób. Już sama wartość COP wskazuje, że z 1 kW zużytej energii można uzyskać nawet 4-5 kW ciepła. Jakie więc może być roczne przewidywane zużycie energii elektrycznej w domu jednorodzinnym z pompą ciepła? Sprawdzamy!

Pompa ciepła powietrze-woda aroTHERM plus

Z tekstu dowiesz się:

  • ile kilowatów na dom jednorodzinny zużywa pompa ciepła,
  • jak wartość SCOP wpływa na roczne zużycie energii w domu jednorodzinnym,
  • ile wynosi roczne zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła.

Średnie zużycie prądu w domu jednorodzinnym przez pompę ciepła na cele grzewcze i podgrzewanie wody użytkowej

Udział ciepła dla potrzeb podgrzewania wody użytkowej coraz częściej staje się znaczący w bilansie ciepła zużywanego w domu. Coraz wyższe standardy energetyczne dla budynków powodują znaczne obniżanie strat ciepła. Szczególnie w budynkach o standardzie WT 2021 potrzeby cieplne dla ogrzewania pomieszczeń stają się bardzo niskie. Ilość energii pierwotnej w przypadku wytwarzania energii elektrycznej określa się jako 3-krotność energii końcowej potrzebnej dla budynku. Według WT 2021 ilość energii pierwotnej EP nie może przekraczać 70 kWh/m2/rok.

Energooszczędne domy z pompą ciepła potrzebują zwykle tylko 10-15 kWh/m2/rok energii elektrycznej. Tak wynika z pomiarów dokonywanych na pracujących pompach ciepła powietrze-woda. Na podgrzewanie ciepłej wody użytkowej przypada około 200-350 kWh energii rocznie na jednego mieszkańca. Dlatego udział ciepła dla podgrzewania wody użytkowej uznaje się za wysoki – we wspomnianych pomiarach wynosi średnio 25% całkowitej ilości ciepła wytwarzanego przez pompę ciepła.

Przeczytaj też: Dobór pompy ciepła. Poznaj zasady działania różnych rodzajów pomp do ogrzewania domu i wody

Pompy ciepła – zużycie energii elektrycznej a wartość SCOP

Wpływ efektywności SCOP pompy ciepła na zużycie energii w domu jednorodzinnym jest kluczowy. We wspomnianych badaniach parametrów pracujących pomp ciepła wartość SCOP wynosiła od 2,4 do 5,5. Średnio pompy ciepła powietrze-woda osiągały efektywność SCOP na poziomie 3,73. Różnica jedynie 0,5 w efektywności SCOP pompy ciepła oznacza różnicę około 15% w zużyciu energii na ogrzewanie i cwu.

Szacunkowe zużycie energii przez pompę ciepła powietrze-woda na ogrzewanie domu

Dlatego też ważne jest porównywanie oferowanych na rynku. Pokazuje ono, że występują pomiędzy nimi znaczące różnice w efektywności. Klasa urządzenia będzie się przekładać wprost na koszty eksploatacyjne. Dodatkowo wpływ na wartość SCOP będą miały typ wentylacji budynku (naturalna lub mechaniczna), a także rodzaj systemu grzewczego (podłogowe lub grzejnikowe). Wynika to z potrzeb energii użytkowej oraz z parametrów pracy, czyli temperatur wody grzewczej, które decydują o sprawności pracy pompy ciepła.

Pompa ciepła – ile zużywa prądu? Oszacuj efektywność SCOP pompy

Oszacowanie, jakie będzie zużycie prądu przez pompę ciepła, będzie możliwe po określeniu efektywności SCOP. Można tego dokonać przed planowaną inwestycją, korzystając z ogólnodostępnego kalkulatora efektywności SCOP. Po wprowadzeniu założeń eksploatacyjnych uzyskuje się wynik obliczeń – wartość SCOP dla trybów pracy c.o. i c.w.u. oraz łączną. W dalszej kolejności, jeżeli znana jest ilość ciepła wymaganego rocznie dla budynku (zużycie ciepła), można w prosty sposób określić, ile energii zużyje pompa ciepła o danej efektywności SCOP.

Przyjmując, że efektywność SCOP powinna wynieść dla pompy ciepła co najmniej 3,5, według standardów WT 2021 zużycie energii na ogrzewanie powinno mieścić się w zakresie 9-14 kWh/m2/rok.

Przeczytaj też: Taryfy prądu G11 i G12W, czyli jaką taryfę prądu wybrać w domu z pompą ciepła?