Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Ranking gruntowych pomp ciepła – jak go interpretować?

Ranking pomp ciepła pozwoli Ci wybrać najlepszą pompę gruntową do Twojego gospodarstwa domowego. Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, dla którego szczególnie ważne są parametry opisujące efektywność jej pracy. Jak korzystać z bazy pomp ciepła różnych producentów i jakie aspekty pracy pompy wziąć pod uwagę przy wyborze urządzenia grzewczego? Przekonajmy się.

Sprawdź, czym się kierować przy wyborze pompy ciepła

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie normy muszą spełniać gruntowe pompy ciepła,
  • jaki powinien być średni współczynnik COP dobrej pompy ciepła.

Podstawowym parametrem pracy pompy jest współczynnik COP, który opisuje wydajność grzewczą pompy w stosunku do zużywanej w danym momencie energii elektrycznej. Na rynku europejskim prowadzone są testy, które umożliwiają porównanie pomp ciepła pod kątem sprawności ich pracy. Na największym i najbardziej wymagającym rynku pomp ciepła – w Niemczech – ranking pomp ciepła z potwierdzoną wartością współczynnika COP publikuje jednostka BAFA.

Gruntowe pompy ciepła – ranking i reguły stosowane w klasyfikacji pomp

Pompy ciepła typu solanka-woda (gruntowe), zgodnie z wymaganiami przyjętymi w większości krajów europejskich, muszą cechować się współczynnikiem efektywności COP na poziomie przynajmniej 4,30 (w punkcie B0/W35 wg normy PN-EN 14511). Jest to zgodne z wymaganiami minimalnej efektywności urządzeń w ramach projektu Ecodesign. Powyższe normy są uznawane również w Polsce, a na pompy ciepła spełniające określone warunki wstępne można dostać dofinansowanie z odpowiednich programów (więcej informacji o programach wspierających budowę domów niskoenergetycznych uzyskasz w NFOŚiGW). A zatem, jeśli planujesz w domu instalację gruntowej pompy ciepła, możesz liczyć na dofinansowanie inwestycji – pod warunkiem wyboru pompy o odpowiednich parametrach.

Pompa ciepła aroTHERM plus

Pompy ciepła – ranking a współczynnik COP

W przypadku gruntowych pomp ciepła o mocy grzewczej do 100 kW lista BAFA (ostatnia z roku 2017) prezentuje pompy o średnim współczynniku COP wynoszącym około 4,50. Wysokie standardy narzucane przez rynek wspierający ekologiczne, wydajne rozwiązania sprawiają, że z pewnością znajdziesz pompę gruntową o żądanej wydajności.

Chcesz dowiedzieć się więcej o przywoływanym w rankingach pomp ciepła współczynniku COP? Przeczytaj kolejny artykuł!

Zestawienie pomp ciepła z listy BAFA pozwala wykonać pewnego rodzaju ranking gruntowych pomp ciepła dla sprawdzenia, w jakim przedziale rynkowym znajduje się rozpatrywana przez Ciebie pompa. Należy wziąć jednak pod uwagę również inne ważne aspekty, jak obecność producenta na rynku danego kraju, dostęp do serwisu i części zamiennych oraz łatwość montażu.