Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Pompy ciepła – popularne fakty i mity

Spotykamy się z różnorodnymi opiniami na temat pomp ciepła. Przyjęcie niektórych z nich na wiarę może wpędzić użytkownika w kłopoty. Postanowiliśmy więc je zweryfikować. W tym tekście mierzymy się z mitami na temat pomp ciepła!

Czy pompa ciepła ogrzeje dom? Jak najbardziej!

Z tekstu dowiesz się:

  • czy ogrzewanie gazowe jest tańsze od zastosowania pompy ciepła,
  • czy pompę ciepła można stosować do chłodzenia,
  • czy pompą ciepła można ogrzewać dom modernizowany,
  • czy należy znać zapotrzebowanie domu na ciepło przed wyborem pompy,
  • czy pompa ciepła pozwoli się ustrzec przed zimowym mrozem,
  • czy pompa ciepła wymaga corocznych przeglądów,
  • czy pompa ciepła głośno pracuje.

Pompy ciepła są coraz chętniej wybieranym przez inwestorów źródłem ciepła, i pewnie właśnie dlatego krąży o nich coraz więcej różnorodnych opinii. W tym tekście sprawdzamy, którym z nich warto wierzyć, a którym nie.

Ogrzewanie gazowe czy pompa ciepła? Wyższa cena pompy ciepła w porównaniu do kotła gazowego to mit!

Pompa ciepła czy gaz ziemny? – to pytanie pojawia się na pewnym etapie każdej budowy. Rzeczywiście, koszt zakupu pompy ciepła jest wyższy, ale korzystanie z tego urządzenia nie wymaga żadnych dodatkowych nakładów finansowych. Instalacja kotła gazowego wiąże się natomiast z zaprojektowaniem i doprowadzeniem instalacji gazowej. Jeśli gazociąg nie jest doprowadzony do działki, właściciel posesji ponosi także koszt jego budowy. Kocioł gazowy będzie tańszy od pompy ciepła w momencie zakupu, ale przygotowanie odpowiedniego pomieszczenia, wentylacji oraz montażu przewodów powietrzno-spalinowych może sprawić, że cena instalacji gazowej będzie wyższa. Warto również zaznaczyć, że istnieje możliwość skorzystania z dodatkowego wsparcia w postaci dotacji na zakup i montaż urządzeń OZE, np. w ramach programu Moje Ciepło.

Pompa ciepła: czy warto ją stosować do chłodzenia? Jak najbardziej!

Pompa ciepła czy klimatyzacja? Przy wykorzystaniu pompy ciepła nie ma potrzeby zastosowania odrębnej instalacji klimatyzacyjnej, aby chłodzić pomieszczenia latem. Konstrukcje niektórych pomp dostępnych na rynku pozwalają zarówno na grzanie, jak i chłodzenie domu. Każda pompa ciepła marki Vaillant może być z powodzeniem wykorzystywana do schładzania pomieszczeń i posiada możliwość odwrócenia kierunku przepływu ciepła, aby osiągnąć wymaganą temperaturę w pomieszczeniu. Rodzaj chłodzenia z wykorzystaniem pracy sprężarki pompy ciepła nazywa się chłodzeniem aktywnym. Pozwala ono na wykorzystanie pełnej mocy pompy ciepła. Chłodzenie aktywne może być realizowane przez pompy typu powietrze-woda i pompy solankowe z pionowym gruntowym wymiennikiem ciepła. Warto jednak pamiętać, że do w pełni efektywnego chłodzenia wnętrza przy użyciu pompy ciepła wymagane jest zastosowanie klimakonwektora. Bez niego dom zostanie schłodzony tylko o ok. 2ºC.

Czy pompa ciepła ogrzeje dom modernizowany? Tak!

Pompy ciepła to urządzenia, które sprawdzą się zarówno w nowych, jak i starych budynkach. Pompy najefektywniej pracują z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym, jednak nie oznacza to, że nie sprawdzą się w domach, w których znajdują się grzejniki. Urządzenia dostępne są w wielu mocach i pozwalają osiągnąć temperaturę nawet do 70°C, dzięki czemu mogą współpracować z grzejnikami. Na dalszym etapie warto jednak dążyć do redukcji temperatury pracy instalacji, np. poprzez termomodernizację budynku i rozbudowę/wymianę grzejników

Pompy ciepła: informacje o zapotrzebowaniu na moc cieplną budynku to ważna rzecz? To fakt!

Istotną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze pompy ciepła (np. geoTHERM marki Vaillant), jest określenie zapotrzebowania budynku na moc cieplną. Przewymiarowanie pompy ciepła oznacza przede wszystkim wzrost kosztów. Oczywiście z drugiej strony dobór pompy ciepła o zbyt małej mocy skutkuje zbyt dużym udziałem szczytowego źródła ciepła, co może być przyczyną wysokich rachunków za ogrzewanie. Bardzo ważne jest, aby podczas doboru pompy ciepła uwzględnić wszystkie dostępne dane.

Pompa ciepła gorsza niż piec elektryczny przy ujemnych temperaturach? To mit!

Efektywność pomp ciepła budzi wiele zainteresowania w kontekście niższych temperatur na zewnątrz, dlatego niejedna osoba zadaje sobie pytanie, czy pompa ciepła ogrzeje dom zimą? Błędnie uważa się, że pompy ciepła nie są w stanie dostatecznie ogrzać budynku podczas zimy. Nowoczesne pompy ciepła pracują efektywnie do -20°C, co jest w zupełności wystarczające w naszej strefie klimatycznej. Jeśli jednak zdarzą się wyjątkowo mroźne dni, okresowe wsparcie zapewni wbudowana grzałka elektryczna.

Pompa ciepła: czy warto inwestować w coroczny przegląd? Jak najbardziej!

Okresowe przeglądy pomp ciepła powinny być przeprowadzane raz w roku. Najlepiej zrobić to przed rozpoczęciem okresu grzewczego, zanim nadejdą chłodniejsze dni, aby sprawdzić system pod kątem ewentualnych usterek oraz zadbać o czystą powierzchnię wymiennika, a tym samym – jego wyższą sprawność. Przegląd pompy ciepła najlepiej zlecić serwisantom autoryzowanym przez producenta. Producenci pomp udostępniają dane autoryzowanych serwisów na swoich stronach internetowych. Każdy przegląd pompy ciepła kończy się wpisem do karty gwarancyjnej, a koszt pojedynczego serwisu zależy od zakresu prac i oscyluje w granicach 300-1000 zł.

Pompy ciepła – czy informacje o ich niezwykle głośnej pracy są prawdą? Nie!

Pompa ciepła typu powietrze-woda słyszalna jest jedynie z najbliższej odległości. Istnieje wiele wytycznych, które ograniczają w pompie ciepła maksymalny poziom hałasu. Aby dowiedzieć się, jak głośna jest konkretna pompa ciepła, należy porównać etykiety efektywności energetycznej i wziąć pod lupę kilka modeli. Na etykiecie znajduje się informacja dotycząca poziomu mocy akustycznej urządzenia. Podaje się ją dla nominalnych warunków pracy w klimacie umiarkowanym. Ciche pompy ciepła uzyskują moc akustyczną nie większą niż 55 dB (A). Warto pamiętać, że wpływ na ciśnienie akustyczne ma usytuowanie pompy ciepła, np. przy jednej ścianie, w narożniku czy pomiędzy dwoma domami. Dysponując informacją o mocy akustycznej i usytuowaniu pompy ciepła względem otoczenia, wykonawca ustala wymaganą odległość urządzenia od granicy działki czy okna sypialni.

Przeczytaj też: Zasada działania pompy ciepła