Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Pompy ciepła a środowisko

Nasza świadomość ekologiczna cały czas rośnie. Chcemy dbać o środowisko przede wszystkim ze względów zdrowotnych, ale też w trosce o przyszłe pokolenia. Jednym z głównych problemów ekologicznych jest obecnie zanieczyszczenie powietrza. W tym tekście przyjrzymy się, jak można je skutecznie ograniczyć, korzystając z odnawialnych źródeł energii.

Eko pompa ciepła flexoCOMPACT

Z tekstu dowiesz się:

  • czy warto zainstalować pompę ciepła w modernizowanym domu,
  • do jakiej instalacji można zastosować pompę ciepła,
  • ile energii zużywa pompa ciepła,
  • kiedy połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką może być udane.

Nie wiemy, jaki jest dokładnie udział domowych palenisk w kształtowaniu jakości powietrza, ale nie ma wątpliwości, że są one jedną z głównych przyczyn powstawania smogu. Jakość powietrza zależy od bardzo wielu czynników, nie na wszystkie mamy wpływ, ale emisja zanieczyszczeń do atmosfery to efekt naszych działań. Nie da się też ukryć, że aktualnie wśród czynników, które przesądzają o wyborze konkretnych rozwiązań w budownictwie jednorodzinnym, coraz częściej ważną rolę odgrywa kwestia ekologii. Z nadzieją zwracamy więc uwagę na odnawialne źródła energii, takie jak wiatr, woda i słońce. I z racji tego coraz bardziej popularnym rozwiązaniem stają się pompy ciepła. Ale co w przypadku wybudowanych już domów i starego budownictwa? Czy jest sens wymieniać źródło ciepła? W tym artykule podpowiadamy, dlaczego warto wymienić starą instalację na pompę ciepła i jakie przyniesie to korzyści dla środowiska.

Eko pompa ciepła – czy to dobry wybór do modernizowanych budynków?

Na etapie budowy łatwo jest zaplanować, jakie będzie źródło ogrzewania, i dobrać odpowiednią moc urządzenia. W przypadku starszych budynków często nawet mimo dobrej izolacji generowane są wysokie koszty ogrzewania i zastąpienie starego kotła, np. na węgiel, pompą ciepła nie zawsze jest takie proste, jak zastąpienie go innym kotłem. Jednak zdecydowanie warto podjąć to wyzwanie, aby otrzymać ekologiczne i praktycznie bezobsługowe źródło energii, które nie emituje zanieczyszczeń. Tym bardziej, że coraz więcej instytucji dofinansowuje zakup i montaż urządzeń OZE, zarówno w nowych, jak i w starych budynkach. Dodatkowo pracą pompy ciepła można sterować, będąc poza domem, a samo urządzenie zapewnia bezpieczeństwo użytkowania; nie zachodzi tu bowiem ryzyko samozapalenia czy zaczadzenia.

Jaka instalacja grzewcza przy eko pompie ciepła?

Przy doborze pompy ciepła w modernizowanych budynkach istotny jest system ogrzewania. Jeśli ma to być jedyne źródło ciepła, to trzeba wiedzieć, że pompa ciepła najefektywniej współpracuje z niskotemperaturowym systemem ogrzewania, jakim jest instalacja ogrzewania podłogowego. Bardzo często w przypadku wymiany starych kotłów opalanych paliwem stałym instalacja grzewcza przystosowana jest do zasilania wodą grzewczą o wyższej temperaturze, na poziomie 60-80°C. Pompa ciepła pracuje optymalnie w niższych temperaturach, rzędu 35-40°C, a podanie takiej temperatury na grzejniki spowoduje, że ich moc grzewcza spadnie. Rozwiązaniem jest wybór wysokotemperaturowej pompy ciepła, np. aroTHERM plus, lub wymiana grzejników na większe. Warto też rozważyć w sytuacji generalnego remontu wykonanie niskotemperaturowej instalacji grzewczej i poddanie budynku termomodernizacji, dzięki czemu znacznie spadnie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania. Należy jednak pamiętać, że pompa ciepła to urządzenie, które może pomóc odczuwalnie obniżyć rachunki, ale tylko wtedy, gdy ma zapewnione odpowiednie warunki do pracy. Montaż pompy ciepła w źle zaizolowanym budynku, z którego ucieka ciepło zwykle nie ma sensu.

Ile energii zużywa pompa ciepła?

Moduł wewnętrzny pompy ciepła może być zamontowany w niemal każdym pomieszczeniu w budynku, nie potrzeba do tego kotłowni. Zastosowana jako urządzenie do ogrzewania domu i przygotowania c.w.u., zapewni użytkownikom komfort i zwolni ich z konieczności jakiejkolwiek obsługi. Także jako urządzenie nieemitujące spalin przyczyni się do ograniczenia niekorzystnego wpływu na środowisko. Zastosowanie pompy ciepła obniża zużycie energii pierwotnej nawet do 50%, w stosunku do innych systemów grzewczych. Biorąc pod uwagę zużycie energii pierwotnej, pompy ciepła należą do najbardziej efektywnych technologii grzewczych. Świadczą o tym m.in. uzyskane wysokie klasy energetyczne urządzeń (A+++, A++, A+). Ogromne znaczenie ma również obniżenie emisji CO2 (jego zbyt wysoka emisja prowadzi do powstawania tzw. efektu cieplarnianego), które będzie postępować wraz z rozwojem zielonej energetyki.

Jaka moc fotowoltaiki do pompy ciepła?

Połączenie pomp ciepła (np. pompy flexoCOMPACT) z innymi technologiami OZE, np. energetyką słoneczną, pozwala na obniżenie kosztów pracy pompy ciepła do minimum. Odpowiednio zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna wytworzy w ciągu roku taką ilość energii, jakiej potrzebuje do pracy pompa ciepła. Przy doborze instalacji PV nasuwa się więc pytanie: ile prądu pobiera pompa ciepła? Jeśli w budynku już zainstalowana jest pompa ciepła, to nowoczesne regulatory pomp pozwalają na odczyt danych dotyczących zużycia energii. Dla projektowanego budynku należy natomiast wykonać dokładne obliczenia cieplne. W starszych, modernizowanych budynkach, aby określić, jakie są potrzeby cieplne, najlepiej zlecić wykonanie audytu energetycznego, w którym zostanie określona ilość energii w kWh/rok, co pozwoli dobrać moc pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej. Z grubsza można to również określić na podstawie kosztów kupna paliwa do dotychczasowego źródła ciepła przy uwzględnieniu sprawności kotła podlegającego wymianie. Ilość energii zużywanej przez pompę ciepła będzie zależała od efektywności energetycznej SCOP. Wartość efektywności energetycznej SCOP można obliczyć za pomocą kalkulatorów online m.in. na stronie PORT PC www.portpc.pl/kalkulator-scop/. Kalkulator jest przydatny również na etapie przygotowywania wniosków o dofinansowanie na pompy ciepła w programie Czyste Powietrza Plus lub Moje Ciepło.

Decydując się na zakup pompy ciepła, nie tylko obniżasz swój ślad węglowy i rachunki za energię. Otrzymujesz również nowoczesne i niezawodne urządzenie, które pozwala na ograniczenie zanieczyszczenia powietrza szkodliwymi dla zdrowia człowieka i środowiska substancjami. Niezależnie od tego, jaki rodzaj pompy ciepła wybierzesz, jeśli jest dobrze dobrana i zainstalowana, zagwarantuje lepszą jakość środowiska wewnętrznego i zewnętrznego.

Przeczytaj też: Współczynnik COP – jak określić efektywność pracy pompy ciepła?