Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Jak wybrać projekt domu z pompą ciepła?

Przy wyborze projektu domu rzadko zastanawiamy się nad tym, jakiego rodzaju urządzenie grzewcze wybrać i czy jego użycie spowoduje zmiany w projekcie budynku. Zwykle skupiamy się głównie na estetyce, funkcjonalności i możliwości zabudowy działki. Jak więc wybrać projekt domu z pompą ciepła, aby nie spowodować zwiększenia kosztów budowy oraz uniknąć błędów i dodatkowych prac na etapie instalacji?

Jak wybrać projekt domu z pompą ciepła?

Z tekstu dowiesz się:

  • jaki wypływ na rodzaj pompy ciepła mają wielkość działki i specyfika budynku,
  • jakie są wymagania kotłowni na pompę ciepła,
  • czy dom z pompą ciepła może być zeroenergetyczny,
  • gdzie szukać pomocy przy wyborze pompy ciepła.

By wybrać najlepszy projekt domu z pompą ciepła, należy przede wszystkim jak najdokładniej określić potrzeby cieplne budynku. Będą one miały wpływ na dobór pompy ciepła, a tym samym dobór dolnego źródła ciepła. Określenie potrzeb energetycznych budynku jest szczególnie istotne w przypadku pomp ciepła typu solanka-woda. Dolne źródło ciepła, czyli grunt, będzie musiało bowiem dostarczyć wymaganą ilość ciepła, a przy tym móc się zregenerować cieplnie po sezonie grzewczym.

Projekt domu z pompą ciepła pozwoli łatwo spełnić wymagania Warunków Technicznych WT 2017 lub WT 2021. Osiąga się to dzięki bardzo wysokiej efektywności energetycznej urządzenia. Pompa ciepła daje także szansę na budowę domu zero-, a nawet plusenergetycznego. Projekty domów energooszczędnych z pompą ciepła zazwyczaj zakładają jeszcze dodatkowe zastosowanie instalacji fotowoltaicznej.

Wyjątkowo cicha pompa ciepła aroTHERM split

Jak wybrać projekt domu z pompą ciepła zależnie od rodzaju działki i budynku?

W przypadku budynków wolno stojących zwykle dysponujemy wieloma opcjami wykonania dolnego źródła ciepła. Zwiększone odległości od sąsiednich budynków i duża powierzchnia działki dają możliwość wykonania kolektora poziomego czy sond pionowych lub swobodnego ustawienia pompy ciepła typu powietrze-woda. W budynkach szeregowych przy zwartej zabudowie trzeba już zwrócić uwagę na miejsce montażu powietrznej pompy ciepła. Zbyt osłonięte miejsce (np. wiata, murek itp.) może nadmiernie wzmacniać poziom hałasu. .

Nowoczesne pompy ciepła cechują się bardzo niskim poziomem hałasu i dodatkowo posiadają funkcję pracy nocnej z obniżoną wydajnością. Umożliwia to spełnienie rygorystycznych wymagań cichej pracy w nocy.

Pompa ciepła – projekt kotłowni

Wymagania dla kotłowni z pompą ciepła są zdecydowanie niższe niż dla kotłów grzewczych (szczególnie na paliwa płynne i stałe). Sprowadzają się w zasadzie do wymogu odpowiedniej kubatury pomieszczenia. Zwykle w małych domach energooszczędnych wystarcza maksymalnie do 6 m3 (to jest ok. 2,5 m2 przy wysokości pomieszczenia 2,5 m). Z kolei dom może być pozbawiony komina, co zdecydowanie obniża koszty zakupu materiałów i budowy. Nie ma także potrzeby wydzielania magazynu paliwa ani budowy przyłącza gazu ziemnego.

Fotowoltaika auroPOWER na dachu

Projekt domu energooszczędnego z pompą ciepła

Wytwarzanie energii elektrycznej we własnej domowej instalacji fotowoltaicznej pozwala osiągnąć nawet standard zeroenergetyczny budynku. Zużycie energii pierwotnej w rocznym bilansie domu będzie wówczas zerowe. Rolę magazynu energii będzie odgrywać sieć elektroenergetyczna. Na zasadzie tzw. opustów (zgodnie z ustawą o energii odnawialnej OZE) właściciel domu będzie bilansował energię oddawaną i pobieraną z sieci. W ten sposób można stworzyć dom zeroenergetyczny.

Jaki projekt pompy ciepła dla domu jednorodzinnego?

To trudne pytanie dla osób, które są na etapie wyboru koncepcji budynku lub też jego projektu. Ze względów funkcjonalnych można spojrzeć na możliwości chłodzenia: czy ma być ono aktywne, czy pasywne. Względy zabudowy pompy ciepła będą miały związek z wielkością działki będącej do dyspozycji. Warto skorzystać z porady specjalistów lub też z ankiet online, które mogą stanowić pierwszą pomoc w wyborze pompy ciepła.