Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Jak dostosować moc pompy ciepła do potrzeb domu i jego mieszkańców?

Ogrzewanie z wykorzystaniem pompy ciepła to jeden z najbardziej ekonomicznych systemów dostępnych na rynku. Najniższe rachunki oraz najdłuższą żywotność urządzenia grzewczego uzyskamy, jeśli odpowiednio dobierzemy jednostkę dla danej inwestycji. Dobór właściwej mocy pompy ciepła zapobiega nierównej pracy urządzenia, niweluje ryzyko niedogrzania budynku w chłodne dni, a także skrócenia jego żywotności w standardowych warunkach pracy.

Jak dostosować moc pompy ciepła do potrzeb domu i jego mieszkańców?

Z tekstu dowiesz się:

  • jak sprawdzić zapotrzebowanie energetyczne budynku,
  • co powinno zwrócić naszą uwagę w trakcie doboru mocy powietrznej pompy ciepła,
  • jak dobrać moc gruntowej pompy ciepła.

O tym, że ogrzewanie oraz przygotowanie ciepłej wody przy pomocy pompy ciepła się opłaca, wie coraz więcej osób, a liczba użytkowników zadowolonych z produktów firmy Vaillant z roku na rok rośnie. Wiele osób przed zakupem zastanawia się jednak, jaką moc pompy ciepła dobrać do powierzchni ich domu. Sprawdź, co wziąć pod uwagę.

Zapotrzebowanie energetyczne budynku

Pierwszym krokiem, jaki powinien wykonać inwestor podczas doboru urządzenia, jest wyznaczenie zapotrzebowania na moc cieplną budynku. Ułatwione zadanie mają inwestorzy, którzy niedawno podjęli decyzję o budowie. Projektant po zapoznaniu się z dokumentacją oraz dobranymi materiałami budowlanymi wykonuje charakterystykę energetyczną, która jest najdokładniejszym sposobem na określenie strat i zysków energii w danym budynku.

W przypadku braku dokumentacji inwestor ma jeszcze kilka innych możliwości. Pierwszą z nich jest określenie zapotrzebowania na podstawie ilości zużytych paliw w ostatnich latach. Może również skorzystać z pomocy firm, które wykonują audyty energetyczne budynku z wyliczeniem energii, jaką należy dostarczyć w celu utrzymania żądanej temperatury.

Szacowanie strat energii na podstawie powierzchni, wieku budynku, kubatury oraz materiałów użytych do ocieplenia może być równie skuteczne, jednak warto wiedzieć, że jest obarczone największym błędem. Ważną kwestią jest również strefa klimatyczna, w jakiej jest położony budynek.

Zobacz powietrzne pompy ciepła – na czym polega ich działanie?

Pompa ciepła aroTHERM split

Punkt biwalencyjny i temperatura zasilania dla powietrznych pomp ciepła

Głównym parametrem podczas doboru mocy powietrznej pompy ciepła jest punkt biwalentny, czyli temperatura, przy której załącza się dodatkowe, szczytowe źródło ciepła, najczęściej w postaci grzałki elektrycznej. W powietrznych pompach ciepła aroTHERM w systemie monoenergetycznym punkt ten powinien wypadać w okolicy -10°C, w zależności od strefy klimatycznej.

Zobacz czy opłaca się ogrzewać dom i wodę powietrzną pompą ciepła?

W centralnej części naszego kraju, w trzeciej strefie klimatycznej projektowa temperatura (temperatura, dla której liczone jest zapotrzebowanie budynku) wynosi -20°C. Taka temperatura występuje bardzo rzadko, zazwyczaj nie dłużej niż kilka godzin w roku. Wygenerowanie odpowiedniej ilości energii w takich warunkach przez samą pompę ciepła (bez użycia szczytowego źródła) nie przynosi pozytywnych efektów. Wynika to z faktu, że wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej spada COP (ang. Coefficient of Performance), czyli sprawność pompy, oraz wzrasta pobór prądu. Odpowiedni dobór pompy powinien więc skutkować jak największą sprawnością oraz najniższym poborem prądu przez cały sezon grzewczy.

W domu o powierzchni 160 m² oraz zapotrzebowaniu 8 kW, zlokalizowanym w trzeciej strefie klimatycznej, powietrzna pompa ciepła aroTHERM jest rozwiązaniem ekologicznym i ekonomicznym. Średnia temperatura w sezonie grzewczym oscyluje w okolicy 2°C, gdzie zapotrzebowanie na energię jest o ponad połowę mniejsze niż przy wystąpieniu temperatury projektowej (czyli - 20°C). Najlepszym wyborem będzie pompa ciepła aroTHERM Split 75/5, która przy ogrzewaniu podłogowym oraz temperaturze zewnętrznej +2°C generuje moc 4,6 kW ze współczynnikiem COP 3,8. Grzałka elektryczna załączy się dopiero przy temperaturze -10°C – czas jej pracy jest więc ograniczony tylko do kilkudziesięciu godzin przez cały rok, a sprawność utrzymuje się cały czas na wysokim poziomie.

Systemowy regulator pogodowy multiMATIC VRC 700

Sprawność pompy ciepła zależy również od temperatury zasilania systemu grzewczego. Jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie płaszczyznowe, temperatura ta będzie najniższa – nie powinna przekraczać 35°C. Ogrzewanie grzejnikowe wymaga podgrzania czynnika do ponad 50°C, co nie wyklucza zastosowania pompy ciepła, ale nieznacznie zmniejsza jej sprawność.

Niższa temperatura zasilania wpłynie na niższy koszt ogrzewania. Dlatego warto zastosować sterownik multiMATIC VRC 700, który dostosowuje temperaturę zasilania do aktualnych potrzeb budynku – pozwala to uniknąć strat energii wynikających ze zbyt wysokiej temperatury.

Dobór dolnego źródła w gruntowych pompach ciepła

Temperatura gruntu z dobrze zaprojektowanym dolnym źródłem jest bardziej stabilna w porównaniu z temperaturą otoczenia, przez co dobór gruntowej pompy ciepła cechuje się innymi założeniami. W budynkach jednorodzinnych pompa ciepła typu solanka-woda powinna zapewnić oczekiwany komfort bez dodatkowego źródła ciepła. Wbudowana grzałka elektryczna jest pomocna podczas pierwszego wygrzewania budynku, a także, w skrajnych przypadkach, chroni go przed wychłodzeniem.

Ważnym elementem instalacji jest wymiennik gruntowy, który pełni funkcję magazynu energii. Odpowiednio dobrane dolne źródło jest równie ważne jak moc pompy. Energia zmagazynowana w gruncie jest pobierana oraz przekazywana do budynku za pomocą pompy ciepła. Wielkość dolnego źródła powinna więc być proporcjonalna do mocy chłodniczej pompy oraz wydajności cieplnej gruntu.

Konsekwencją zbyt małego doboru dolnego źródła będzie coroczny spadek temperatury dolnego źródła, a przez to wzrost kosztów eksploatacji. W skrajnym przypadku może dojść do awaryjnego wyłączenia pompy ciepła.

Moc pompy ciepła – czym jeszcze się kierować?

Wybierając pompę ciepła, nie możemy kierować się tylko i wyłącznie jej mocą. Przy porównywaniu urządzeń powinniśmy zwrócić uwagę na elementy budowy, automatykę, pobór prądu oraz współczynnik COP.

Pompa ciepła to inwestycja na długie lata, dlatego w trakcie doboru urządzenia warto skontaktować się z autoryzowanym partnerem Vaillant, który rozwieje wszelkie wątpliwości, lub wypełnić formularz doboru znajdujący się na naszej stronie.

Zobacz współczynnik COP, czyli co wpływa na efektywność pompy ciepła?