Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Gruntowe pompy ciepła – porównanie

Ranking pomp ciepła, nazywany listą BAFA, pozwala dokonać oceny efektywności poszczególnych urządzeń z szerokiej oferty rynkowej. Zestawienie jest tworzone przede wszystkim na potrzeby rynku niemieckiego, jednak zawiera 1049 gruntowych pomp ciepła od 87 producentów znanych w większości krajów europejskich. Lista obejmuje pompy ciepła o mocy grzewczej do 100 kW. Z jej analizy można wyciągnąć wiele wniosków, dzięki którym wybór urządzenia do domu stanie się dużo łatwiejszy.

flexoTHERM - pompa ciepła gruntowa, typu solanka-woda

Z tekstu dowiesz się:

  • jaką efektywnością charakteryzują się poszczególne rodzaje urządzeń, które znalazły się w rankingu pomp ciepła,
  • na jakie czynniki zwrócić uwagę w kontekście efektywności gruntowych pomp ciepła,
  • jak operatorzy sieci energetycznej mogą wspierać obsługę pompy ciepła

Większość urządzeń w rankingu pomp ciepła ma moc do 20 kW i jest przeznaczona do budynków jednorodzinnych i małych obiektów użyteczności publicznej. W analizie uwzględniono więc przede wszystkim ten zakres pomp ciepła małej mocy. Dowiedz się, który rodzaj sprawdzi się w Twoim domu.

Ranking pomp ciepła – poznaj efektywność różnych urządzeń

Pompy ciepła typu solanka-woda korzystają ze znacznie bardziej stabilnego dolnego źródła ciepła niż modele typu powietrze-woda. Dlatego też w ich przypadku lista BAFA przedstawia tylko jedną wartość efektywności COP w punkcie pracy: B0/W35 (brine – solanka 0ºC / water – woda 35ºC). Ułatwia to wykonanie porównania urządzeń solanka/woda i eliminuje potrzebę porównywania 3 punktów pracy (jak w przypadku pomp ciepła powietrze-woda).

W ostatnich latach szczególną popularnością cieszą się pompy ciepła powietrze-woda. Zajmują one połowę rynku oferowanych urządzeń (wg listy BAFA). Pompy gruntowe stanowią niezmiennie około 1/3 rynku, ale liczba oferowanych urządzeń wzrosła o ok. 65% w ostatnich 5 latach. Pojawiają się również gruntowe pompy ciepła o coraz mniejszej mocy, nawet od 2,66 kW. Pozwala to na ich stosowanie w nowych, energooszczędnych budynkach, także w zabudowie bliźniaczej czy szeregowej.

Pompa ciepła geoTHERM perform

Porównanie gruntowych pomp ciepła 2017/2016

Na przestrzeni 5 lat efektywność COP gruntowych pomp ciepła wzrosła o około 6%. Większość urządzeń tego rodzaju korzysta ze sprężarek typu „ON-OFF”. Ranking pomp ciepła wskazuje, że jedynie 10% tych urządzeń posiada sprężarkę inwerterową. Wynika to m.in. z braku potrzeby szybkiego reagowania na zmiany warunków pracy. Dolne źródło ciepła, jakim jest grunt, zapewnia znacznie wyższą stabilność temperaturową niż powietrze zewnętrzne.

Gruntowe pompy ciepła wysokiej klasy korzystają ze sprężarek wykonanych w technologii Scroll EVI. Pozwala ona nie tylko uzyskiwać wysoką efektywność energetyczną, ale również pracować z temperaturą na zasilaniu do 65ºC. Takie urządzenia mogą zapewnić samodzielne ogrzewanie budynków nowych i poddanych termomodernizacji.

Zobacz także: Termomodernizacja domu krok po kroku

Gruntowe pompy ciepła – ważna rola operatora sieci

Producenci pomp ciepła ranking uważają za istotny, więc nieustannie doskonalą swoje oferty. Wraz ze wzrostem popularności pomp zwiększa się także zapotrzebowanie na funkcję współpracy urządzenia z inteligentnymi sieciami energetycznymi Smart Grid. W Polsce nie jest to jeszcze wymagana funkcja, ale zapewne w najbliższej przyszłości stanie się niezbędna.

Warto przy zakupie pompy zwrócić na to uwagę i od razu zapewnić sobie możliwość współpracy urządzenia z siecią typu Smart Grid. Obecnie 61% gruntowych pomp ciepła posiada etykietę SG-Ready, dzięki czemu mogą one być zdalnie sterowane przez operatora sieci. Pozwala to korzystać z taniej taryfy zakupu energii elektrycznej, a w okresach szczytu – ograniczać pracę gruntowych pomp ciepła.

Jeśli rozważasz zakup energooszczędnej i ekologicznej pompy ciepła, koniecznie sprawdź, jakie korzyści możesz zyskać dzięki instalacji z pompą ciepła. Wybierz najlepsze dla Twoich potrzeb urządzenie i ciesz się oszczędnościami!

Zobacz także: Czy opłaca się ogrzewać dom i wodę za pomocą powietrznej pompy ciepła?