Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Ogrzewanie hybrydowe – funkcjonowanie, cechy i zalety

W ostatnich latach ogrzewanie hybrydowe zyskuje na popularności. Pozwala ono bowiem obniżyć całkowite koszty ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej. Za hybrydowy system grzewczy budynku można uznać taki, który korzysta z co najmniej dwóch rodzajów paliw lub energii elektrycznej – np. połączenie kotła gazowego i kominka z płaszczem wodnym. Najnowsze systemy ogrzewania hybrydowego same decydują, które źródło ciepła powinno pracować w danej chwili, co pozwala na maksymalne obniżenie kosztów ogrzewania domu.

Instalacje hybrydowe to wiele korzyści dla domu, m.in. oszczędność na rachunkach

Z tekstu dowiesz się:

 • jak działa ogrzewanie hybrydowe z kotłem kondensacyjnym i pompą ciepła,
 • jak łatwo regulować działanie systemu hybrydowego ogrzewania,
 • kiedy warto zdecydować się na układ hybrydowy OZE.

W nowoczesnym systemie ogrzewania hybrydowego automatyka (np. multiMATIC 700) na bieżąco analizuje warunki eksploatacji źródeł ciepła i wynikającą z nich sprawność, a także koszty wytworzenia ciepła (zł/kWh, zł/GJ). Na tej podstawie instalacja hybrydowa sama decyduje, czy w danym momencie powinna pracować np. pompa ciepła typu powietrze-woda, czy też kocioł grzewczy. Dzięki temu ogrzewanie hybrydowe pozwala obniżyć całkowite koszty ogrzewania domu oraz podgrzewania wody użytkowej – zastępuje bowiem pracę źródła ciepła o wysokich kosztach eksploatacji (w szczególności kotłów na olej opałowy lub gaz płynny).

Pompa ciepła typu powietrze-woda aroTHERM VWL

Systemy hybrydowe – ogrzewanie kotłem we współpracy z pompą ciepła

Podczas montażu hybrydowego ogrzewania domu warto się zdecydować na pompę ciepła – to nie tylko ekologiczny, ale też ekonomiczny sposób ogrzewania domu. Pompa ciepła zastosowana w układzie hybrydowym OZE może się bowiem cechować mniejszą mocą grzewczą, a tym samym niższym kosztem zakupu, co korzystnie wpływa na końcową cenę inwestycji. Pompa ciepła powietrze-woda zwykle zapewnia pokrycie około 70-80% potrzeb cieplnych budynku. Pozostałą część może uzupełniać np. istniejący kocioł grzewczy. W zależności od wybranego wariantu urządzenia w systemie ogrzewania hybrydowego mogą pracować w trybie biwalentnym równoległym lub w trybie alternatywnym.

Najczęstszym połączeniem w hybrydowych systemach ogrzewania jest pompa ciepła typu powietrze-woda i:

 • kocioł na paliwa stałe,
 • kocioł olejowy,
 • kocioł na gaz płynny.

Dzięki temu połączeniu można bowiem osiągnąć największe oszczędności, zwłaszcza w przypadku kotła olejowego i na gaz płynny – pompa ciepła ogranicza zużycie tego stosunkowo drogiego paliwa. Pompa ciepła typu powietrze-woda, np. aroTHERM VWL firmy Vaillant, świetnie sprawdzi się w starych budynkach poddanych termomodernizacji, ponieważ może współpracować z urządzeniami od innego producenta.

Pompa ciepła hybrydowa i gazowy kocioł kondensacyjny to z kolei popularne połączenie w nowych domach z dostępem do sieci gazociągowej. Firma Vaillant oferuje kompletny, nowoczesny układ hybrydowy aroTHERM, w którego skład wchodzą:

 • pompa powietrze-woda (aroTHERM VWL 85/3A),
 • kocioł kondensacyjny (np. ecoTEC plus),
 • systemowy regulator pogodowy multiMATIC VRC 700,
 • zasobnik ciepłej wody,
 • moduł sterowania pompą ciepła,
 • moduł sprzęgła hydraulicznego o dużej pojemności.

W sprzyjających warunkach powietrzna pompa ciepła jest w stanie spełnić zapotrzebowanie energetyczne budynku aż w 70–80%. Pozostałą część pokrywa konwencjonalne źródło ciepła, czyli kocioł grzewczy. W związku z tym w ramach instalacji hybrydowej OZE pompa ciepła pracuje jako główne urządzenie grzewcze, natomiast kocioł na paliwa kopalne pełni funkcję szczytowego źródła ciepła, stosowanego dla zaspokojenia zwiększonych potrzeb cieplnych.

Systemowy regulator pogodowy multiMATIC VRC 700

Instalacja hybrydowa – łatwe zarządzanie z regulatorem pogodowym multiMATIC

Działaniem instalacji hybrydowej zarządza regulator pogodowy. To dzięki niemu cały proces kontrolowania pracy urządzeń odbywa się automatycznie – użytkownicy nie muszą się zastanawiać, w którym momencie zastosować dane źródło ciepła. Regulator analizuje informacje na temat:

 • temperatury zewnętrznej i wewnętrznej,
 • cen paliwa i energii elektrycznej w taryfie dziennej lub nocnej.

Na tej podstawie regulator, np. multiMATIC VRC 700, wybiera najkorzystniejszą metodę ogrzewania pomieszczeń. Dzięki funkcji triVAL, która umożliwia Ci wpisanie aktualnych kosztów paliwa i energii elektrycznej (w gr/kWh), możesz zapewnić pracę pompy ciepła zawsze wtedy, gdy jest ona bardziej efektywna niż np. kocioł kondensacyjny.

Jeśli natomiast temperatura na dworze spadła poniżej punktu biwalencyjnego (tzn. granicy, do której pompa ciepła może efektywnie działać bez wspomagania), regulator uruchomi kocioł kondensacyjny, który zaspokoi zwiększone zapotrzebowanie na energię cieplną w domu. Może się to odbywać w dwóch trybach:

 • biwalentnym równoległym – gdy pompa nadal pracuje ze zmniejszoną efektywnością, a kocioł dodatkowo reguluje moc grzewczą,
 • biwalentnym alternatywnym – gdy kocioł całkowicie zastępuje pompę ciepła (stosowany w budynkach o niższym standardzie energetycznym).

Ogrzewanie hybrydowe – wybierz najbardziej opłacalną metodę

Jeśli posiadasz w swoim domu stary kocioł grzewczy na paliwo stałe lub płynne i zastanawiasz się nad termomodernizacją c.o., stwórz swój własny system hybrydowy i nie martw się rachunkami za ogrzewanie. Zdecyduj się na instalację hybrydową OZE również wówczas, gdy zależy Ci na zmniejszeniu zanieczyszczenia powietrza w Twoim otoczeniu.

Sprawdź, jak obniżyć koszty ogrzewania i emisji zanieczyszczeń w swoim domu.