Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Bojler z pompą ciepła a podgrzewanie ciepłej wody użytkowej

Do podgrzewania ciepłej wody użytkowej coraz częściej stosuje się wydajne i ekologiczne pompy ciepła. Tradycyjnie używany w tym celu bojler elektryczny generuje bowiem jedne z najwyższych kosztów podgrzewania wody. Co zrobić, aby były one niższe? Zastosuj bojler z pompą ciepła o współczynniku efektywności rocznej SCOP = 3,0, który sprawi, że za podgrzewanie wody użytkowej zapłacisz nawet 3 razy mniej.

Jakie zalety wynikają z posiadania bojlera z pompą ciepła i ile możesz zaoszczędzić?

Z tekstu dowiesz się:

  • jak obliczyć koszt pozyskania ciepłej wody użytkowej,
  • w jaki sposób bojlery elektryczne energooszczędne pozwalają obniżyć koszty ogrzewania wody,
  • jakie inne zalety wynikają z posiadania bojlera z pompą ciepła.

Bojlery na ciepłą wodę są wciąż często spotykane, mimo że korzystanie z nich wiąże się z wysokimi kosztami podgrzewania c.w.u. Tymczasem miesięczne wydatki można znacząco ograniczyć albo całkowicie zastąpić tradycyjne urządzenie, kupując podgrzewacz wody z pompą ciepła.

Ciepła woda użytkowa – jak obliczyć koszty?

Mogłoby się wydawać, że zapotrzebowanie na pogrzewanie c.w.u. to jedynie niewielki procent całkowitego bilansu energetycznego domu jednorodzinnego. W nowo powstałych domach ekologicznych i budynkach po termomodernizacji, w których zapotrzebowanie na energię cieplną jest niewielkie, udział ciepłej wody w bilansie energetycznym może wynieść od 25% do nawet 50%. Ilość potrzebnej c.w.u. nie zmniejsza się bowiem dzięki termomodernizacji – mają na nią wpływ potrzeby i przyzwyczajenia domowników.

Przy obliczaniu kosztów podgrzewania c.w.u. weź pod uwagę:

  • dobowe zużycie ciepłej wody – np. wynik z liczników c.w.u.; realna norma (na wodę o temperaturze 40℃) to od 30 do 70 dm³ na osobę dziennie,
  • zapotrzebowanie ciepła dla podgrzewania wody,
  • dzienne zużycie paliwa dla podgrzewania wody,
  • koszty zakupu paliwa lub energii.

Na podstawie szczegółowych wyliczeń (uwzględnia się w nich m.in. sprawność źródła ciepła, straty ciepła podgrzewacza i w orurowaniu) można oszacować, że najbardziej opłacalnym urządzeniem do podgrzewania wody użytkowej są pompy ciepła typu powietrze-woda. Suma kosztów z 340 dni w roku dla domu, w którym zużywa się 300 l ciepłej wody użytkowej dziennie, to jedynie 847 zł.

Na drugim miejscu w porównaniu plasuje się gazowy kocioł kondensacyjny – 1173 zł dla wspomnianych wyżej parametrów. Bardzo korzystne jest również połączenie dwóch źródeł ciepła – pompy ciepła i kotła kondensacyjnego – w systemie hybrydowym. Warto również zastosować system hybrydowy w sytuacji, gdy posiadasz już konwencjonalny kocioł na paliwo kopalne i chcesz ograniczyć koszty ogrzewania ciepłej wody. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest uzupełnienie starej instalacji o pompę ciepła, która zaspokoi zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową.

Przeczytaj też: Ogrzewanie hybrydowe – czym są instalacje hybrydowe? Poznaj najważniejsze korzyści wynikające z ich montażu

Dzięki instalacji pompy ciepła oszczędzasz na ogrzewaniu wody użytkowej szczególnie latem

Bojler elektryczny z pompą ciepła – koszty miesięczne ogrzewania wody znacznie zredukowane

Korzystanie z bojlera elektrycznego nie pozwala na ekonomiczne podgrzewanie wody. Aby to zmienić, warto zintegrować tradycyjny podgrzewacz wody z pompą ciepła. Dla podwyższenia komfortu mieszkańców lub na wypadek awarii urządzenia można dodatkowo wspomóc jego pracę grzałką elektryczną. Bojler z pompą ciepła typu powietrze-woda stanowi samodzielne urządzenie o niskim poborze mocy elektrycznej, która wynosi normatywnie 600 W. To umożliwia stosowanie instalacji nawet wtedy, gdy istnieją różne ograniczenia w przyłączaniu urządzeń elektrycznych, co ma miejsce np. w przypadku starszych sieci elektrycznych.

Pompa ciepła jest znacznie droższa niż standardowy bojler elektryczny, ale biorąc pod uwagę zużycie energii (ponad trzykrotnie mniejsze), inwestycja zwróci się już po 5 latach. Nowoczesne pompy aktualnie dostępne na rynku, w tym aroSTOR VWL, posiadają klasę A dla ogrzewania ciepłej wody i mogą sprostać obciążeniu L według profilu rozbioru ciepłej wody użytkowej – to znaczy, że dostarczą dziennie 291,9 l wody o temperaturze 45℃.

Inwestycja w pompę ciepła do ciepłej wody użytkowej – co jeszcze możesz zyskać?

Elektryczne i energooszczędne bojlery do ciepłej wody posiadają także inne zalety, które sprawiają, że tę metodę ogrzewania wody można uznać za jedną z najbardziej atrakcyjnych na rynku.

  • Oszczędne ogrzewanie wody użytkowej latem

Zalety pompy ciepła można docenić szczególnie w ciepłych miesiącach roku. Pompa ciepła działa bezobsługowo i nie wymaga od użytkowników kontrolowania stanu paliwa – jest zasilana jedynie prądem elektrycznym i energią z OZE. Pozwala również zaoszczędzić miejsce, które w przypadku stosowania konwencjonalnych kotłów grzewczych służyłoby do magazynowania opału.

  • Dbałość o środowisko

Powietrzne pompy ciepła do ogrzewania wody wykorzystują w większości energię odnawialną – w warunkach wysokiej wydajności pompa musi pobrać z sieci elektrycznej jedynie 25% energii potrzebnej do pracy. Dzięki temu koszty ogrzewania są znacznie niższe, a powietrze w okolicy pozostaje wolne od zanieczyszczeń. Pompy ciepła nie generują bowiem szkodliwych spalin w miejscu pracy, nie zużywają też powietrza potrzebnego do spalania tak jak konwencjonalne kotły grzewcze.

  • Łatwy montaż

Instalacja powietrznej pompy ciepła do podgrzewania ciepłej wody nie wymaga skomplikowanych i kosztownych działań. Wystarczy jedynie odpowiednio ustawić urządzenie, zainstalować kanały doprowadzające i odprowadzające powietrze, podpiąć urządzenie do istniejącej instalacji ciepłej wody użytkowej i ewentualnie do innego źródła ciepła, tj. kotła lub kominka z płaszczem wodnym. Po ustawieniu urządzenia pozostało jedynie podłączyć je do prądu i korzystać z ekologicznego ogrzewania wody użytkowej.

Rozsądne i oszczędne ogrzewanie wody użytkowej jest na wyciągnięcie ręki. Zrezygnuj ze starych, nieefektywnych urządzeń i wybierz bojler c.w.u. z pompą ciepła, który umożliwi Ci wykorzystywanie naturalnych źródeł energii odnawialnej. Kompaktowe, ekologiczne pompy ciepła Vaillant o wysokiej sprawności pozwolą Ci zapomnieć o kosztach i sprawią, że Twoje otoczenie stanie się czystsze i zdrowsze.

Przeczytaj też: Najtańsze ogrzewanie wody użytkowej – jak płacić mniej?