Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, które zapewniają optymalną obsługę Twojej wizyty na naszej stronie oraz przyspieszają i ułatwiają dostęp do informacji. Prosimy, zaakceptuj instalację plików cookies na Twoim komputerze, aby w pełni komfortowo korzystać z naszej strony internetowej.

Akceptuj Odrzuć

Czy opłaca się ogrzewać dom i wodę powietrzną pompą ciepła?

Bezobsługowe ogrzewanie domu – a latem także chłodzenie – to dla jego właścicieli trudna do przecenienia wygoda. Szczególnie, gdy przygotowanie ciepłej wody także nie angażuje ich uwagi. Urządzeniami grzewczymi, które zapewniają im to w sposób ekonomiczny, są gazowe kotły kondensacyjne i – coraz bardziej popularne – pompy ciepła.

W przeciwieństwie jednak do kotłów na gaz czy olej opałowy, pompy ciepła jedynie w niedużej części korzystają z energii pochodzącej ze źródeł nieodnawialnych. W ciągu roku ich zasilanie tylko w 25-30% pochodzi z prądu, który w Polsce produkowany jest przede wszystkim z węgla. Pozostała część energii, którą dostarczają do domu, pochodzi ze źródeł odnawialnych, czyli z ciepła pozyskanego z gruntu, wody lub powietrza. Dla rozwoju pomp ciepła szczególnie to ostatnie źródło jest atrakcyjne, ponieważ jest ono zdecydowanie łatwiejsze do wykorzystania, co ma oczywiście wpływ na cenę tych urządzeń.

Powietrzne pompy ciepła

Pompy ciepła typu powietrze-woda, w przeciwieństwie do gruntowych (typu solanka-woda), czerpią energię nie z Ziemi, lecz z otaczającego powietrza. Ma ono zmienną temperaturę, dlatego ich efektywność w niektórych porach roku i dnia (czytaj: podczas chłodnych nocy) jest z pewnością mniejsza niż gruntowych, w których dolnym źródle, czyli w gruncie panują mniej więcej stałe warunki termiczne.

Ta zmniejszona efektywność powietrznych pomp ciepła dotyczy oczywiście zimy i chłodniejszych okresów wiosenno-jesiennych, a szczególnie tych, w których temperatura powietrza spada poniżej -7ºC. Doświadczenie ostatnich lat pokazuje jednak, że w Polsce tak zimnych dni w skali całego roku nie jest dużo, więc średnia sprawność takich pomp jest wysoka.

Warto przy tym pamiętać, że w gorące, letnie dni efektywność energetyczna pomp powietrznych jest zdecydowanie większa niż tych, czerpiących ciepło z gruntu. To powinno szczególnie cieszyć właścicieli hoteli i pensjonatów, w których latem jest bardzo duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę.

Oczywiście wtedy, jeśli zdecydują się na zainstalowanie u siebie pomp ciepła typu powietrze-woda. Zadowoleni ze stosunkowo taniego przygotowywania ciepłej wody powinni być także właściciele domów energooszczędnych, w których wydatki na jej ogrzanie często przewyższają te, poniesione na utrzymanie w domu komfortowej temperatury w chłodne dni.

Wysoka sprawność pomp powietrznych w ciepłych i gorących porach roku, wyrównuje jej spadek w okresach, gdy temperatura powietrza spada poniżej zera. Dzięki temu średnioroczna efektywność powietrznych pomp ciepła jest duża, a ich wskaźnik COP, określający stosunek wyprodukowanej przez nie energii, do prądu pobranego przez ich sprężarki, jest na bardzo dobrym poziomie.

Powietrzne pompy ciepła są nie tylko tańsze od gruntowych, ale też łatwiejsze w montażu. Sprawdzą się one nie tylko w nowobudowanych domach, ale także przy modernizacji ogrzewania w domach już zamieszkałych. Dla tych ostatnich ważne jest też to, że nie wymagają odwiertów w gruncie, więc ich instalacja w urządzonym już ogrodzie na pewno nie spowoduje nawet chwilowej jego dewastacji.

Jeśli w domu jest ogrzewanie płaszczyznowe, na przykład podłogowe lub sufitowe, to latem powietrzne pompy ciepła można wykorzystać, podobnie jak gruntowe, do komfortowego i ekonomicznego chłodzenia pomieszczeń.

Powietrzne pompy ciepła marki Vaillant

Vaillant ma w swojej ofercie wieli rodzajów nowoczesnych pomp ciepła typu powietrze-woda.

Pompa aroTHERM może służyć zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia domu oraz do podgrzewania wody do mycia. Jej podstawowy moduł montuje się na zewnątrz domu - w ogrodzie, przy tarasie lub nawet bezpośrednio przy jego ścianie. Wewnątrz budynku instaluje się jedynie niewielki moduł hydrauliczny, regulator systemowy Multimatic i oczywiście zasobnik ciepłej wody. Oferowane pompy aroTHERM mają różną moc (8, 10 i 14 kW), nie będzie więc problemu z dobraniem odpowiedniego modelu do każdego budowanego lub modernizowanego domu.

Powietrzna pompa ciepła geoTHERM VWL S w komfortowy sposób ogrzeje dom i przygotuje ciepłą wodę. Składa się ona z montowanej na zewnątrz domu innowacyjnej jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, która jest wyposażona w zasobnik ciepłej wody. Praca obu jednostek jest bardzo cicha i nie zakłóca spokoju mieszkańcom.

Pompa geoTHERM VWL S, która ma wysoką wydajność także w niskich temperaturach, świetnie nadaje się do nowych i modernizowanych domów. Poszczególne jej modele mają zróżnicowaną moc od 6 do 17 kW.

Pompa ciepła aroSTOR służy do bardzo ekonomicznego przygotowania ciepłej wody i jest ona montowana wewnątrz domu. Sprawdzi się więc ona doskonale w domu z kotłem na paliwa stałe, który nie jest używany latem. Przy czym zastępując na przykład elektryczną termę, zrobi to wyjątkowo efektywnie, gdyż latem sprawność pomp aroSTOR jest wyjątkowo duża. Coraz częściej zdarza się też, że ze względów ekonomicznych na podgrzewanie wody powietrzną pompą ciepła decydują się inwestorzy, którzy planują ogrzewanie swoich budowanych domów oddzielną instalacją grzewczą, także gazową.

Pompa ciepła aroSTOR jest tutaj bardzo dobrym wyborem, gdyż już fabrycznie wyposażona jest w zasobnik wody o pojemności 290 litrów

Wszystkie powietrzne pompy ciepła marki Vaillant cechuje trwałość, wysoka jakość wykonania, nowoczesność wzornictwa i przyjętych rozwiązań technicznych, a także korzystna cena. Zostały one nagrodzone prestiżowym Znakiem Jakości dla Pomp Ciepła EHPA-Q nadawanym przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA).

Więcej informacji o naszych pompach ciepła znajdziesz tutaj