Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Ogrzewanie hybrydowe – czym są instalacje hybrydowe? Poznaj najważniejsze korzyści wynikające z ich montażu

W ostatnich latach ogrzewanie hybrydowe zyskuje na popularności. W szczególności sprawdzi się u osób, które lubią mieć poczucie, że w sytuacji braku paliwa lub wzrostu cen energii elektrycznej mogą liczyć na więcej niż jedno źródło ciepła. W niektórych gospodarstwach domowych, zwłaszcza ogrzewanych kotłami na paliwa płynne, systemy hybrydowe są najlepszym sposobem, aby znacząco obniżyć koszty ogrzewania. Czy inwestycja w pompy ciepła i inne elementy instalacji szybko się zwróci?

Instalacja hybrydowa Vaillant

Z tekstu dowiesz się:

  • co wyróżnia systemy hybrydowe,
  • jak działa system hybrydowy z kotłem na gaz płynny i pompą ciepła,
  • czy warto zainwestować w ogrzewanie hybrydowe,
  • jak łatwo regulować działanie systemu hybrydowego ogrzewania,
  • kiedy warto zdecydować się na układ hybrydowy OZE.

Systemy hybrydowe – charakterystyka

Instalacje hybrydowe pozwalają obniżyć całkowite koszty ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej. Za hybrydowy system grzewczy budynku można uznać taki, który korzysta z co najmniej dwóch rodzajów paliw lub energii elektrycznej – np. połączenie kotła gazowego i pompy ciepła. Najnowsze instalacje same decydują, które źródło ciepła powinno pracować w danej chwili, co pozwala na maksymalne obniżenie kosztów ogrzewania domu.

Nowoczesne hybrydowe systemy ogrzewania domu marki Vaillant, opierają się na działaniu dwóch rodzajów urządzeń:

  • kotłów grzewczych na paliwa kopalne np. kondensacyjnych kotłach gazowych;
  • urządzeniach wykorzystujących odnawialne źródła energii – najczęściej są to pompy ciepła typu powietrze-woda.

Wzbogacenie instalacji c.o. i c.w.u o dodatkowe źródło ciepła OZE to rozsądny krok, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę wymagania zawarte w Warunkach Technicznych WT 2021. Według nich dopuszczalny poziom zużycia energii pierwotnej przez budynek nie może przekraczać 95 kWh/m² rocznie.

Pompa ciepła typu powietrze-woda aroTHERM plus

Podczas montażu hybrydowego ogrzewania domu warto się zdecydować na pompę ciepła – to nie tylko ekologiczny, ale też ekonomiczny sposób ogrzewania domu. Pompa ciepła zastosowana w układzie hybrydowym OZE może się bowiem cechować mniejszą mocą grzewczą, a tym samym niższym kosztem zakupu, co korzystnie wpływa na końcową cenę inwestycji. Pompa ciepła powietrze-woda zwykle zapewnia pokrycie około 70-80% potrzeb cieplnych budynku. Pozostałą część może uzupełniać np. istniejący kocioł grzewczy. W zależności od wybranego wariantu urządzenia hybrydowe mogą pracować w trybie biwalentnym równoległym lub w trybie alternatywnym.

Przeczytaj też: Powietrzne pompy ciepła – na czym polega ich działanie?

Ogrzewanie hybrydowe domu – czy to się opłaca?

Mimo wspomnianych już oszczędności system hybrydowy wymaga jednak pewnej inwestycji – nabycia dodatkowego urządzenia grzewczego, którego koszt nie jest niski. Cena pompy ciepła typu powietrze-woda to na szczęście jedyny duży wydatek – sam montaż jest łatwy i nie wymaga wykonania kosztownych odwiertów czy wykopów, jak przy instalowaniu gruntowej pompy ciepła.

Kolejną zaletą systemu hybrydowego w budynku, w którym zastosowano dodatkowo ogrzewanie podłogowe, jest możliwość chłodzenia pomieszczeń latem za sprawą odwróconego działania pompy ciepła. Dzięki temu nie musimy ponosić kosztu zakupu klimatyzatora, a w niektórych przypadkach także eksploatacji urządzenia chłodzącego.

Ponadto kocioł i pompa ciepła w układzie hybrydowym nie pracują równocześnie przez cały rok z jednakową mocą. W zależności od ustawień mogą działać w trybie:

  • biwalentnym równoległym – gdy kocioł wspomaga pracę pompy ciepła,
  • biwalentnym alternatywnym – gdy kocioł działa na zmianę z pompą ciepła.

Taki podział pracy znacznie zwiększa żywotność obu urządzeń, które dłużej pozostają sprawne

Systemowy regulator pogodowy multiMATIC VRC 700

Hybrydowe ogrzewanie domu zarządzane przez regulator pogodowy – to się opłaca

Działaniem instalacji hybrydowej zarządza regulator pogodowy. To dzięki niemu cały proces kontrolowania pracy urządzeń odbywa się automatycznie – użytkownicy nie muszą się zastanawiać, w którym momencie zastosować dane źródło ciepła.

Regulator hybrydowy analizuje informacje na temat:

  • temperatury zewnętrznej i wewnętrznej,
  • cen paliwa i energii elektrycznej w taryfie dziennej lub nocnej.

Na tej podstawie urządzenie, np. multiMATIC VRC 700, wybiera najkorzystniejszą metodę ogrzewania pomieszczeń. Dzięki funkcji triVAL, która umożliwia wpisanie aktualnych kosztów paliwa i energii elektrycznej (w gr/kWh), możesz zapewnić pracę pompy ciepła zawsze wtedy, gdy jest ona bardziej efektywna niż np. kocioł kondensacyjny.

Jeśli natomiast temperatura na dworze spadła poniżej punktu biwalencyjnego (tzn. granicy, do której pompa ciepła może efektywnie działać bez wspomagania), regulator uruchomi kocioł kondensacyjny, który zaspokoi zwiększone zapotrzebowanie na energię cieplną w domu. Może się to odbywać w dwóch trybach:

  • biwalentnym równoległym – gdy pompa nadal pracuje ze zmniejszoną efektywnością, a kocioł dodatkowo reguluje moc grzewczą,
  • biwalentnym alternatywnym – gdy kocioł całkowicie zastępuje pompę ciepła (stosowany w budynkach o niższym standardzie energetycznym).

Ogrzewanie hybrydowe – wybierz najbardziej opłacalną metodę

Posiadasz w swoim domu stary kocioł grzewczy na paliwo stałe lub płynne i zastanawiasz się nad termomodernizacją c.o.? Stwórz swój własny system hybrydowy i nie martw się rachunkami za ogrzewanie. To doskonałe rozwiązanie, gdy zależy Ci również na zmniejszeniu zanieczyszczenia powietrza w Twoim otoczeniu.

Przeczytaj też: Pompa ciepła a koszty eksploatacji – jak dostosować moc pompy ciepła do potrzeb domu i jego mieszkańców?